உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • Phone for Dogs : এতিয়া কুকুৰৰ বাবেও আহি গ'ল ফোন, যিকোন সময়তে কথা পাতিব পাৰিব আপোনাৰ প্ৰিয় ডগীৰ সৈতে

    Phone for Dogs : এতিয়া কুকুৰৰ বাবেও আহি গ'ল ফোন, যিকোন সময়তে কথা পাতিব পাৰিব আপোনাৰ প্ৰিয় ডগীৰ সৈতে

    বিজ্ঞানীসকলে এটা ডিভাইচ (DogPhone device) সৃষ্টি কৰিছে যিয়ে ঘৰত বহি থকা পোহনীয়া জন্তুবোৰক (Unique Device for dogs) তেওঁলোকৰ মালিকৰ সৈতে কথা পতাৰ সুবিধা কৰি দিব।

    বিজ্ঞানীসকলে এটা ডিভাইচ (DogPhone device) সৃষ্টি কৰিছে যিয়ে ঘৰত বহি থকা পোহনীয়া জন্তুবোৰক (Unique Device for dogs) তেওঁলোকৰ মালিকৰ সৈতে কথা পতাৰ সুবিধা কৰি দিব।

    বিজ্ঞানীসকলে এটা ডিভাইচ (DogPhone device) সৃষ্টি কৰিছে যিয়ে ঘৰত বহি থকা পোহনীয়া জন্তুবোৰক (Unique Device for dogs) তেওঁলোকৰ মালিকৰ সৈতে কথা পতাৰ সুবিধা কৰি দিব।

    • Share this:
    কুকুৰবোৰক তেওঁলোকৰ ঘৰত পেট হিচাপে ৰখা লোকসকলে কেতিয়াবা তেওঁলোকক ইমান প্ৰশিক্ষণ দিয়ে যে দেখোতাই বিশ্বাসেই কৰিব নোৱাৰে যে জন্তুবোৰ ইমান বুদ্ধিমান হ'ব পাৰে (Pet Owner Relationship)। এতিয়া এই কথাটোকে এখোজ আগুৱাই নি বিজ্ঞানীসকলে এটা ডিভাইচ (DogPhone device) সৃষ্টি কৰিছে যিয়ে ঘৰত বহি থকা পোহনীয়া জন্তুবোৰক (Unique Device for dogs) তেওঁলোকৰ মালিকৰ সৈতে কথা পতাৰ সুবিধা কৰি দিব।

    বিজ্ঞানীসকলে এটা প্ৰটোটাইপ ডগফোন ডিভাইচ (DogPhone device) সৃষ্টি কৰিছে। ডিভাইচটো এটা বলৰ দৰে দেখা যায় যি আনৰ গতিবিধি চিনাক্ত কৰিব পাৰে আৰু কম্পিউটাৰ এটাৰ সৈতে সংযোগ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ জৰিয়তে ভিডিঅ' কল কৰিব পাৰি। এই আৱিষ্কাৰটোক এনে ধৰণৰ প্ৰথম আৱিষ্কাৰ হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া হৈছে। ইয়াক গ্লাছগো বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ডঃ ইলিয়ানা আৰু আল্টো বিশ্ববিদ্যালয়ৰ তেওঁৰ সহকৰ্মীসকলে নিৰ্মাণ কৰিছে।

    ডিভাইচটো ডঃ ইলিয়ানাই (Dr Ilyena Hirskyj-Douglas) তেওঁৰ ১০ বছৰীয়া কুকুৰ জেকৰ বাবে ডিজাইন কৰিছে। তেওঁ পশু-সংযোগী বাৰ্তালাপৰ বিশেষজ্ঞ। তেওঁ কয় যে ইণ্টাৰনেটৰ সৈতে সংযোজিত সকলো স্মাৰ্ট পুতলা বজাৰত উপলব্ধ। তথাপিও কুকুৰৰ মালিকসকলে তেওঁলোকৰ পোহনীয়া জন্তুৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকিবলৈ এটা সঁজুলি বিচাৰে। যেতিয়া জেকে ডগফোন ডিভাইচটো ব্যৱহাৰ কৰিছিল, ই কেইবাবাৰো নিজে নিজে হৈছিল আৰু কেতিয়াবা সি নিজে ফোন কৰিছিল। যেতিয়া বলটো জোকাৰি দিয়া হয় ইয়াত থকা এক্সেলেৰোমিটাৰটোৱে কাম কৰে আৰু ইয়াৰ ফলত এটা ভিডিঅ' কল হয়।

    ইলিয়ানাই এবাৰ ১৬ দিনৰ বাবে বাহিৰলৈ যোৱাৰ সময়ত জেকক ডিভাইচটো লগাই দিছিল । জেকে ইয়াৰ জৰিয়তে কেইবাবাৰো কল কৰিছিল আৰু তেওঁলোকক পৰ্দাত দেখাৰ পিছত বহুত আনন্দিত হৈছিল। জেকে তেওঁলোকক তেওঁৰ পুতলাবোৰ দেখুৱাব বিচাৰিছিল ঠিক যেনেদৰে তেওঁ সেইবোৰ ঘৰত দেখুৱাইছিল। তেওঁলোকে জেকক তেওঁলোকৰ চাৰিওফালৰ পৰিৱেশ দেখুৱাবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। এই কলবোৰে স্পষ্ট কৰি দিছিল যে জেকে সঁচাকৈয়ে তেওঁৰ মালিকৰ পৰা আঁতৰি থকা সময়খিনিত ফোনযোগে কথা পাতিব বিচাৰিছিল। এই বলৰ দৰে সঁজুলিবিধ উন্নত কৰিবলৈ এতিয়াও গৱেষণা চলি আছে।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: