உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • ATM Pin: আপুনি জানেনে ATMৰ ৪টা সংখ্যাৰ পিন কিয় থাকে ? পূৰ্বতে ইয়াৰ সংখ্যা কেইটা আছিল ?

    ATM Pin: আপুনি জানেনে ATMৰ ৪টা সংখ্যাৰ পিন কিয় থাকে ? পূৰ্বতে ইয়াৰ সংখ্যা কেইটা আছিল ?

    এটিএমৰ পিন সম্পৰ্কীয় আকৰ্ষণীয় তথ্য (Why ATM has 4 digit long pin)- Bankingৰ ইতিহাসৰ আটাইতকৈ সফল আৱিষ্কাৰ হৈছে এটিএম যন্ত্ৰ। এই যন্ত্ৰটো জন শ্বেফৰ্ড-বেৰন (John Shepherd-Barron) নামৰ এজন স্কটিছ বিজ্ঞানীয়ে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল। শ্বেফৰ্ড বেৰনৰ জন্ম শ্বিলং চহৰত হৈছিল।

    এটিএমৰ পিন সম্পৰ্কীয় আকৰ্ষণীয় তথ্য (Why ATM has 4 digit long pin)- Bankingৰ ইতিহাসৰ আটাইতকৈ সফল আৱিষ্কাৰ হৈছে এটিএম যন্ত্ৰ। এই যন্ত্ৰটো জন শ্বেফৰ্ড-বেৰন (John Shepherd-Barron) নামৰ এজন স্কটিছ বিজ্ঞানীয়ে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল। শ্বেফৰ্ড বেৰনৰ জন্ম শ্বিলং চহৰত হৈছিল।

    এটিএমৰ পিন সম্পৰ্কীয় আকৰ্ষণীয় তথ্য (Why ATM has 4 digit long pin)- Bankingৰ ইতিহাসৰ আটাইতকৈ সফল আৱিষ্কাৰ হৈছে এটিএম যন্ত্ৰ। এই যন্ত্ৰটো জন শ্বেফৰ্ড-বেৰন (John Shepherd-Barron) নামৰ এজন স্কটিছ বিজ্ঞানীয়ে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল। শ্বেফৰ্ড বেৰনৰ জন্ম শ্বিলং চহৰত হৈছিল।

    • Share this:
    বিজ্ঞানে মানুহৰ জীৱন সহজ কৰাৰ কাম কৰিছে। বিজ্ঞানৰ জৰিয়তে, একাধিক আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছিল, যাৰ ফলত আমাৰ জীৱন আগতকৈ সহজ হৈ পৰিছিল। এনে এটা অনুসন্ধান হৈছে এ.টি.এম., যাৰ জৰিয়তে বেঙ্কৰ দীঘলীয়া শাৰী আৰু ধনৰ বাবে ঘণ্টাৰ অপেক্ষা সমাপ্ত হৈছিল। আজি আমি এই এটিএমৰ পিন সম্পৰ্কীয় আকৰ্ষণীয় তথ্য আপোনালোকৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰিবলৈ গৈ আছোঁ (Why ATM has 4 digit long pin)।

    Bankingৰ ইতিহাসৰ আটাইতকৈ সফল আৱিষ্কাৰ হৈছে এটিএম যন্ত্ৰ। এই যন্ত্ৰটো জন শ্বেফৰ্ড-বেৰন (John Shepherd-Barron) নামৰ এজন স্কটিছ বিজ্ঞানীয়ে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল। আমোদজনক ভাৱে, শ্বেফৰ্ড বেৰনৰ জন্ম ভাৰতৰ শ্বিলং চহৰত হৈছিল। ১৯৬৯ চনত তেওঁ এটা ধন উলিওৱা যন্ত্ৰ আৱিষ্কাৰ কৰে, যি সমগ্ৰ বিশ্বতে জনপ্ৰিয় হৈ পৰে।

    ৪ সংখ্য়াৰ পিন কিয় ৰাখে?
    এতিয়া ডাঙৰ প্ৰশ্নটো হ'ল যে যেতিয়া শ্বেফৰ্ড বেৰনে এটা এটিএম মেচিন তৈয়াৰ কৰিছিল আৰু ইয়াত এটা কোডিং প্ৰণালী স্থাপন কৰিছিল, তেতিয়া পিন নম্বৰ ৪ টা সংখ্য়া কিয় ৰাখিছিল? অৱশ্যে, আপুনি জানি আচৰিত হ'ব যে প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত, পিনটো ৪ টা সংখ্যাৰ হ'ব লাগে বুলি তেওঁৰ কোনো পৰিকল্পনা নাছিল, কিন্তু তেওঁ ইয়াক ৬ টা সংখ্যাত ৰাখিব বিচাৰিছিল। যেতিয়া তেওঁ তেওঁৰ পত্নী কেৰোলিনৰ ওপৰত ইয়াৰ সৈতে পৰীক্ষা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল, তেওঁৰ পত্নীয়ে বাৰে বাৰে ৬ টা সংখ্যাৰ ভিতৰত ২টা  সংখ্যা পাহৰি গৈছিল আৰু তেওঁ মাত্ৰ ৪ টা সংখ্যা মনত ৰাখিছিল। একে সময়তে, তেওঁ গম পালে যে গড় হিচাপত, মানুহৰ মগজুৱে ৬ ৰ পৰিৱৰ্তে ৪ টা সংখ্যা সহজে মনত ৰাখিব পাৰে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: