Tokyo Olympicsত খেলুৱৈক দিব লগা সোণৰ পদকটোৰ মূল্য কিমান ? বজাৰত বিক্ৰী কৰিলে খেলুৱৈয়ে কিমান টকা পাব ?

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:July 22, 2021, 10:57 AM IST
Tokyo Olympicsত খেলুৱৈক দিব লগা সোণৰ পদকটোৰ মূল্য কিমান ? বজাৰত বিক্ৰী কৰিলে খেলুৱৈয়ে কিমান টকা পাব ?
অলিম্পিকত তিনি প্ৰকাৰৰ পদক বিতৰণ কৰা হয়। সোণ, ৰূপ আৰু ব্ৰঞ্জ। এনে ক্ষেত্ৰত সোণৰ পদকৰ মূল্য কিমান জানিবলৈ আগ্ৰহী সকলো।

অলিম্পিকত তিনি প্ৰকাৰৰ পদক বিতৰণ কৰা হয়। সোণ, ৰূপ আৰু ব্ৰঞ্জ। এনে ক্ষেত্ৰত সোণৰ পদকৰ মূল্য কিমান জানিবলৈ আগ্ৰহী সকলো।

  • Share this:
টকিঅ' অলিম্পিক 2021 (Tokyo Olympics 2021)ৰ আৰম্ভণিতে খেলুৱৈসকলক ক'ৰোনা নিৰ্দেশনাৰ (Olympics in Corona) ভিতৰত থাকিবলৈ কঠোৰভাৱে নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে। তথাপিও, যদি কিবা ভুল হয়, ই বৰ বিপদজনক হ'ব পাৰে। বহুতো দেশৰ খেলুৱৈসকলে বহু বছৰ ধৰি অলিম্পিকৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাই আছে। ইয়াৰ বাবে যোগ্যতা অৰ্জন কৰাটো এটা ডাঙৰ কথা। তেনে ক্ষেত্ৰত, যদি আপুনি পদক এটা জিকে, আপোনাৰ নাম ইতিহাসত লিপিবদ্ধ কৰা হৈছে। কিন্তু আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে যে অলিম্পিকত সোণৰ পদক (Gold Medal) জিকাৰ মূল্য কিমান?

টকিঅ' অলিম্পিকত পদকটো অতি বিশেষ হ'ব। এইবাৰ পদকৰ প্ৰথম ডাফেটো পুৰণি ইলেক্ট্ৰনিক গেজেটকলৈ পুনৰ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। অৰ্থাৎ, এই পদকবোৰ মানুহে দান কৰা পুৰণি সামগ্ৰীৰ পৰা পুনৰ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। জাপানী লোকসকলে এই উদ্দেশ্যৰ বাবে প্ৰায় ৬.২ নিযুত পুৰণি মোবাইল ফোন দিছিল। লগতে সোণৰ কথা ক'লে, সোণৰ পদক অৰ্জন কৰিবলৈ প্ৰায় ৩২ কিলোগ্ৰাম সোণ জমা কৰা হৈছিল। অলিম্পিকত তিনি প্ৰকাৰৰ পদক বিতৰণ কৰা হয়। সোণ, ৰূপ আৰু ব্ৰঞ্জ। এনে ক্ষেত্ৰত সোণৰ পদকৰ মূল্য কিমান জানিবলৈ আগ্ৰহী সকলো।

৫৫৬ গ্ৰাম ওজনৰ সোণৰ পদক

অলিম্পিকত সোণৰ পদক জয় কৰা পদকটোৰ ওজন ৫৫৬ গ্ৰাম। ৰূপৰ ওজন ৫৫০ গ্ৰাম আৰু ব্ৰঞ্জৰ ওজন ৪৫০ গ্ৰাম। তেনে ক্ষেত্ৰত, সকলোৱে ভাবিব যে খেলুৱৈজনৰ বাবে সোণৰ পদকটো প্ৰায় ২৬ লাখ টকা মূল্যৰ হ'ব। কিন্তু সেয়া একেবাৰে নহয়। যদি খেলুৱৈজনে তেওঁৰ সোণৰ পদক বিক্ৰী কৰিবলৈ যায়, তেন্তে তেওঁ মাত্ৰ ৬৫,৭৯০ টকা হে পাব। এতিয়া আপুনি নিশ্চয় ভাবি আছে কিয়? যদি সোণৰ পদকৰ ওজন ৫৫৬ গ্ৰাম, ইয়াৰ মূল্য ইমান কম কিয়?

ঝোলৰ সোণৰ পদক

সোণৰ পদকৰ ওজন ৫৫৬ গ্ৰাম। কিন্তু ইয়াত মাত্ৰ ৬ গ্ৰাম সোণ থাকে। লগতে, ৫৫০ গ্ৰাম ৰূপ আছে। সেই অনুসৰি, সোণৰ মূল্য আছিল ২৮,৫০০ টকা। ৰূপৰ ওজন ৫৫০ গ্ৰাম গতিকে ইয়াৰ মূল্য ৩৭,২৯০। সেই অনুসৰি, সোণৰ পদকৰ মুঠ মূল্য ৬৫,৭৯০ টকা। সোণৰ পদকত মাত্ৰ ৬ গ্ৰাম সোণ ৰখা হয়। বাকী সকলোবোৰ ৰূপ। ৰূপৰ পদক ৫৫০ গ্ৰাম আৰু ব্ৰঞ্জৰ পদক ৪৫০ গ্ৰাম।

বিশেষ আৱৰণত প্ৰদান কৰিব লগা পদক

এই পদকবোৰ টকিঅ' অলিম্পিকত এটা বিশেষ বাকচত ৰখা হ'ব। এই বাকচবোৰ এটা বিশেষ কাঠৰ খোলাত ৰখা হ'ব। এইটো পৰম্পৰাগত আৰু আধুনিক ডিজাইনৰ পৰা নিৰ্মিত। এইটো জাপানী আকাংক্ষাৰ দ্বাৰা সৃষ্টি কৰা হৈছিল। প্ৰতিটো বাকচৰ এটা পৃথক আৰ্হি আছে আৰু কাঠৰ পৰা কটা হয়।
Published by: Kokil Sarma
First published: July 22, 2021, 10:57 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি