• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • যাক পৰীক্ষাগাৰৰ দোষ বুলি গণ্য কৰা হৈছিল, সেই Deltacron Variantৰ ৰোগী ব্ৰিটেইনত পোৱা গৈছে ! ভাৰতৰ বাবেও Alert ...

যাক পৰীক্ষাগাৰৰ দোষ বুলি গণ্য কৰা হৈছিল, সেই Deltacron Variantৰ ৰোগী ব্ৰিটেইনত পোৱা গৈছে ! ভাৰতৰ বাবেও Alert ...

File Photo

File Photo

ব্ৰিটেইনত SARS-CoV-2-ৰ ডেল্টা ভেৰিয়েণ্ট আৰু অমিক্ৰন প্ৰকাৰৰ সংমিশ্ৰণত ভুগি থকা ৰোগীএজনৰ প্ৰথমটো ঘটনা নথিভুক্ত কৰিছে। এতিয়ালৈকে, পৃথিৱীৰ বিজ্ঞানীসকলে 'ডেল্টাক্ৰন' (Deltacron) সংমিশ্ৰণক পৰীক্ষাগাৰৰ ত্ৰুটি বুলি বিবেচনা কৰিছিল।

  • Share this:
ব্ৰিটেইনত SARS-CoV-2-ৰ ডেল্টা ভেৰিয়েণ্ট আৰু অমিক্ৰন প্ৰকাৰৰ সংমিশ্ৰণত ভুগি থকা ৰোগীএজনৰ প্ৰথমটো ঘটনা নথিভুক্ত কৰিছে। এতিয়ালৈকে, পৃথিৱীৰ বিজ্ঞানীসকলে 'ডেল্টাক্ৰন' (Deltacron) সংমিশ্ৰণক পৰীক্ষাগাৰৰ ত্ৰুটি বুলি বিবেচনা কৰিছিল। ইয়াৰ আগতে, যেতিয়া চাইপ্ৰাছত এনে ধৰণৰ ঘটনা পোৱা গৈছিল, ইয়াক পৰীক্ষাগাৰৰ ভুল বুলি বুজা হৈছিল। দুয়োটা প্ৰকাৰৰ এই সহ-সংক্ৰমণ বৃদ্ধি হোৱাৰ সৈতে, এতিয়া নমুনাৰ অনুক্ৰমৰ বাবে দায়বদ্ধ ভাৰতীয় সংঘই (INSACOG) ভাৰতক সতৰ্ক হৈ থাকিবলৈ কৈছে।

প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে ইউ.কে.-ত, একেজন ব্যক্তিৰ মাজত দুটা প্ৰকাৰৰ অস্তিত্ব এতিয়া সাধাৰণ প্ৰকৃতিৰ বুলি পোৱা গৈছে। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ আৰু অষ্ট্ৰেলিয়াতো একে ধৰণৰ ঘটনা ৰখা হৈছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ দ্বাৰা ডেল্টা আৰু অমিক্ৰনক উদ্বেগৰ প্ৰকাৰ হিচাপে মনোনীত কৰা হৈছে। এতিয়া এই প্ৰকাৰটোক আটাইতকৈ প্ৰচলিত কোভিড-19 প্ৰকাৰ হিচাপে দেখা গৈছে।

বিজ্ঞানীসকলৰ মতে, যেতিয়া দুয়োটা প্ৰকাৰৰ তুলনা কৰা হয়, অমিক্ৰন ডেল্টাতকৈ দ্ৰুতগতিত বিয়পি পৰে, কিন্তু সেই সময়ত জনসংখ্যাৰ এক বৃহৎ অংশক ইতিমধ্যে ভাইৰাছটোৰ প্ৰতিষেধক দিয়া হৈছিল, এনেদৰে যে অমিক্ৰনৰ প্ৰভাৱ ডেল্টাতকৈ যথেষ্ট পাতল আছিল। ডেল্টা ভেৰিয়েণ্ট সংক্ৰমণত তুলনামূলকভাৱে অধিক মৃত্যু হৈছিল। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে ইউকেত পোৱা ৰোগীজন দুয়োটা প্ৰকাৰৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিব পাৰে আৰু এতিয়া দুয়োটা প্ৰকাৰৰ এটা ভাগবতৰা প্ৰকাৰ আছে। অৱশ্যে, তেওঁ কেনেকৈ সংক্ৰমণ পাইছিল, বিদেশী সংক্ৰমণৰ বাবে তেওঁ এই প্ৰকাৰটো পাইছিল নে প্ৰকাৰটো ইউকেত উদ্ভৱ হৈছিল সেয়া এতিয়াও স্পষ্ট নহয়।
Published by:Kokil Sarma
First published: