• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • বিশ্বাস কৰক, আপোনাৰ পৰিয়ালৰ প্ৰতিজন সদস্যৰ ৩০ লাখ টকাৰ ঋণ আছে, কিন্তু কেনেকৈ? জানি আচৰিত হ'ব আপুনি

বিশ্বাস কৰক, আপোনাৰ পৰিয়ালৰ প্ৰতিজন সদস্যৰ ৩০ লাখ টকাৰ ঋণ আছে, কিন্তু কেনেকৈ? জানি আচৰিত হ'ব আপুনি

এই ঋণ ক্ৰমাগতভাৱে বাঢ়ি গৈ আছে

এই ঋণ ক্ৰমাগতভাৱে বাঢ়ি গৈ আছে

এই ঋণ ক্ৰমাগতভাৱে বাঢ়ি গৈ আছে

  • Share this:
পৃথিৱীৰ প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ মূৰত ৩০ লাখতকৈও অধিক ঋণ আছে। এই ঋণ ক্ৰমাগতভাৱে বাঢ়ি গৈ আছে। এক প্ৰতিবেদনত, এইটো প্ৰকাশ কৰা হৈছে যে সমগ্ৰ বিশ্ব ডাঙৰ ঋণত আছে। এই ঋণে এতিয়ালৈকে সকলো ৰেকৰ্ড ভংগ কৰিছে। এতিয়া এই ঋণ প্ৰায় ৩০০ ট্ৰিলিয়ন ডলাৰ। এই মুঠ ঋণ জুন ২০২২ লৈকে সমগ্ৰ বিশ্বৰ চৰকাৰ, পৰিয়াল আৰু নিগমৰ বাবে বাকী আছিল। যদি এই ঋণ পৃথিৱীৰ প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ মাজত বিতৰণ কৰা হয়, ই হ'ব ৩৭,৫০০ ডলাৰ। এনেদৰে, আপোনাৰ আৰু আপোনাৰ পৰিয়ালৰ প্ৰতিজন সদস্যৰ ওচৰত ৩০,৫০,৫৪৪ টকাৰ ঋণ আছে।

CNBC-TV18 হিন্দীৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, আন্তৰ্জাতিক বিত্ত প্ৰতিষ্ঠানটোৱে অনুমান কৰিছে যে এই পৰিমাণৰ ঋণ বিশ্বব্যাপী জিডিপিৰ প্ৰায় ৩৪৯%। ২০২২ চনৰ ভিতৰত জিডিপিৰ সৈতে চৰকাৰৰ ঋণৰ অনুপাত ১০২% ত উপনীত হৈছে। শুকুৰবাৰে এক প্ৰতিবেদনত টেৰী চান আৰু আলেকজেন্দ্ৰা দিমিত্ৰিভিকে এছ এণ্ড পি গ্লোবেল ৰেটিংছৰ সৈতে লিখিছে, ‘‘মুদ্ৰাস্ফীতি, আন্তঃগাঁথনি আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ বিশ্বব্যাপী ঋণৰ চাহিদা বৃদ্ধি হৈ আছে। বৰ্ধিত সূতৰ হাৰ আৰু মন্থৰ অৰ্থনীতিয়ে ঋণৰ বোজা বৃদ্ধি কৰিছে।’’

প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে ২০০৭ চনৰ পৰা ধাৰ লোৱা প্ৰতিটো অতিৰিক্ত ডলাৰে অৰ্থনীতিত যোগ দিয়া মূল্য হ্ৰাস কৰিছে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে বৰ্ধিত সূতৰ হাৰে ইতিমধ্যে নিম্ন ক্ৰেডিট ৰেটিঙৰ চৰকাৰ আৰু নিগমসমূহৰ পিঠি ভাঙি পেলাইছে। নিম্ন-উপাৰ্জনৰ পৰিয়ালবোৰ ক্ৰেডিট কাৰ্ড আৰু অটো ঋণৰ দৰে ঋণৰ বৰ্ধিত ব্যয়ৰ বাবে অসুবিধাত পৰিছে।

শ্বেয়াৰ বজাৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ-

প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে যদি কেন্দ্ৰীয় বেংকে সূতৰ হাৰ বৃদ্ধি কৰা অব্যাহত ৰাখে, ইয়াৰ বহুতো নেতিবাচক প্ৰভাৱ পৰিব। ই ঋণৰ বোজা বৃদ্ধি কৰিব আৰু ই মন্দাৱস্থাৰ সম্ভাৱনা অধিক শক্তিশালী কৰিব। যেতিয়া চৰকাৰী ঋণৰ উৎপাদন বৃদ্ধি হয়, নিগমবোৰৰ বাবে ঋণ লোৱা ব্যয়বহুল হৈ পৰে।

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত যেতিয়া কোম্পানীবোৰে বৰ্ধিত সূতৰ হাৰৰ উত্তাপ অনুভৱ কৰে, তেওঁলোকে মূল্য বৃদ্ধি কৰে আৰু তেওঁলোকৰ ব্যয় হ্ৰাস কৰে। সূতৰ হাৰ বৃদ্ধিয়ে শ্বেয়াৰ বজাৰত প্ৰভাৱ পেলায়। ২০২২ চনত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত ফেডাৰেল ৰিজাৰ্ভৰ উত্থানে এছ এণ্ড পি ৫০০-ত প্ৰায় ২০% হ্ৰাসত গুৰুত্বপূৰ্ণ অৰিহণা যোগাইছে।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি