• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • প্ৰতি ঘণ্টাত ২৩০ কিলোমিটাৰ বেগেৰে জাপানত টাইফুন 'নানমাড'ল'-ৰ তাণ্ডৱ; 'বিশেষ সতৰ্কতা' জাৰি

প্ৰতি ঘণ্টাত ২৩০ কিলোমিটাৰ বেগেৰে জাপানত টাইফুন 'নানমাড'ল'-ৰ তাণ্ডৱ; 'বিশেষ সতৰ্কতা' জাৰি

জেএমএই সকীয়াই দিছে যে প্ৰচণ্ড বতাহ আৰু ধুমুহাৰ ফলত অঞ্চলটোৱে “অনাকাংক্ষিত” বিপদৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে।

জেএমএই সকীয়াই দিছে যে প্ৰচণ্ড বতাহ আৰু ধুমুহাৰ ফলত অঞ্চলটোৱে “অনাকাংক্ষিত” বিপদৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে।

জাপানত বৰ্তমান টাইফুনৰ বতৰ আৰু বছৰি প্ৰায় ২০টা এনে ধুমুহাৰ সন্মুখীন হয়, নিয়মিতভাৱে প্ৰচণ্ড বৰষুণ দেখা যায় যাৰ ফলত ভূমিস্খলন বা আকস্মিক বানপানীৰ সৃষ্টি হয়।

  • Share this:
ইজুমিঃ দেওবাৰে নিশা জাপানৰ দক্ষিণ-পশ্চিম অঞ্চলত টাইফুন নানমাড’লে তাণ্ডৱ চলায়। কিয়নো কৰ্তৃপক্ষই শক্তিশালী ধুমুহাৰ তীব্ৰ বতাহ আৰু ধাৰাসাৰ বৰষুণৰ পৰা আশ্ৰয় ল’বলৈ লাখ লাখ লোকক আহ্বান জনায়।জাপানৰ বতৰ বিজ্ঞান সংস্থাই জনোৱা মতে, স্থানীয় সময় অনুসৰি সন্ধিয়া প্ৰায় ৭ বজাত (১০০০ জিএমটি) ধুমুহাটো আৰম্ভ হয় আৰু ইয়াৰ তাণ্ডৱ কাগোছিমা চহৰৰ ওচৰত চলে। ই প্ৰতি ঘণ্টাত ২৩৪ কিলোমিটাৰ (১৪৬ মাইল) বেগত বতাহ বলিছিল আৰু ইতিমধ্যে ২৪ ঘণ্টাৰো কম সময়ৰ ভিতৰতে দক্ষিণ-পশ্চিম কিউছু অঞ্চলৰ কিছু অংশত ৫০০ মিলিমিটাৰ পৰ্যন্ত বৰষুণ পৰিছিল।

কমেও ২০ হাজাৰ লোকে কিউছুৰ কাগোছিমা আৰু মিয়াজাকি প্ৰিফেকচাৰৰ আশ্ৰয় শিবিৰত নিশাটো কটায়, য’ত জেএমএই এটা বিৰল “বিশেষ সতৰ্কতা” জাৰি কৰিছিল -- যিটো সতৰ্কবাণী কেৱল তেতিয়াহে জাৰি কৰা হয় যেতিয়া ই কেইবাটাও দশকৰ ভিতৰত এবাৰ দেখা পোৱা অৱস্থাৰ পূৰ্বানুমান কৰে। স্থানীয় কৰ্তৃপক্ষৰ পৰা তথ্য সংগ্ৰহ কৰা ৰাষ্ট্ৰীয় সম্প্ৰচাৰক এন এইচ কেয়ে জনোৱা মতে, ধুমুহাৰ পৰা ওলাই আহিবলৈ ৭০ লাখতকৈ অধিক লোকক আশ্ৰয় শিবিৰলৈ যাবলৈ বা মজবুত অট্টালিকাত আশ্ৰয় ল’বলৈ কোৱা হৈছে।

খালী কৰাৰ সতৰ্কবাণী বাধ্যতামূলক নহয়, আৰু কৰ্তৃপক্ষই কেতিয়াবা চৰম বতৰৰ পূৰ্বে আশ্ৰয় শিবিৰলৈ যাবলৈ মানুহক পতিয়ন নিয়াবলৈ চেষ্টা কৰি আহিছে। তেওঁলোকে গোটেই সপ্তাহৰ শেষৰ ফালে বতৰ ব্যৱস্থাৰ বিষয়ে তেওঁলোকৰ উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছিল। ধুমুহা সন্দৰ্ভত চৰকাৰী বৈঠক আহ্বান কৰাৰ পিছত প্ৰধানমন্ত্ৰী ফুমিঅ’ কিছিডাই টুইট কৰি কয় যে অনুগ্ৰহ কৰি বিপজ্জনক ঠাইৰ পৰা আঁতৰত থাকক, আৰু যদি আপুনি বিপদৰ সামান্য আভাসো অনুভৱ কৰে তেন্তে অনুগ্ৰহ কৰি খালী কৰক। "ৰাতি খালী কৰাটো বিপজ্জনক হ'ব। বাহিৰত পোহৰ হৈ থকাৰ সময়ত অনুগ্ৰহ কৰি নিৰাপদ স্থানলৈ যাওক।"

জেএমএই অঞ্চলটোৱে তীব্ৰ বতাহ, ধুমুহাৰ জোকাৰণি আৰু প্ৰচণ্ড বৰষুণৰ পৰা “অভূতপূৰ্ব” বিপদৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে বুলি সকীয়াই দিছে আৰু ধুমুহাটোক “অতি বিপজ্জনক” বুলি অভিহিত কৰিছে। বতৰ নিৰীক্ষণ আৰু সতৰ্কবাণী কেন্দ্ৰৰ মুৰব্বী হিৰো কাটোৱে দেওবাৰে সাংবাদিকৰ আগত কয় যে ধুমুহাৰ ফলত ক্ষতিগ্ৰস্ত অঞ্চলসমূহত এনেধৰণৰ বৰষুণ দেখা গৈছে যিটো পূৰ্বে কেতিয়াও হোৱা নাছিল। "বিশেষকৈ ভূমিস্খলনৰ সতৰ্কবাণী থকা অঞ্চলসমূহত ইতিমধ্যে কিছু ভূমিস্খলন হোৱাৰ সম্ভাৱনা অতিশয় বেছি।" তেওঁ আহ্বান জনায় যে “যিবোৰ অঞ্চলত সাধাৰণতে দুৰ্যোগ নহয়, সেইবোৰ অঞ্চলতো সৰ্বোচ্চ সাৱধানতা অৱলম্বন কৰক”। দেওবাৰে সন্ধিয়ালৈকে ইউটিলিটি কোম্পানীসমূহে কয় যে সমগ্ৰ অঞ্চলটোৰ প্ৰায় ২ লাখ ঘৰ বিদ্যুৎবিহীন হৈ আছে। ধুমুহা পাৰ নোহোৱালৈকে ৰেল, বিমান আৰু ফেৰী চলাচল বাতিল কৰা হৈছিল, আনকি কিছুমান সুবিধাজনক দোকানেও, যিবোৰ সকলো সময়তে খোলা থাকে আৰু দুৰ্যোগৰ সময়ত জীৱন ৰেখা বুলি গণ্য কৰা হয়, সেইবোৰেও দুৱাৰ বন্ধ কৰি দিছিল।

'সম্ভাৱ্য সাৱধানতা'

দেওবাৰে জে এম এয়ে কয় যে কিউছু অঞ্চলৰ দক্ষিণ অংশত এনে ধৰণৰ হিংস্ৰ বতাহ, উচ্চ ঢৌ আৰু উচ্চ জোৱাৰ দেখা যাব পাৰে যিবোৰ আগতে কেতিয়াও অনুভৱ কৰা হোৱা নাছিল।’ স্থলভাগত কাগোছিমাৰ ইজুমি চহৰৰ এজন বিষয়াই কয় যে দেওবাৰে বিয়লিলৈকে পৰিস্থিতি দ্ৰুতগতিত অৱনতি ঘটিছে। বতাহ অত্যন্ত প্ৰবল হৈ পৰিছিল। বৰষুণো জোৰেৰে পৰিছিল।’-বুলি এএফপিক তেওঁ কয়। "বাহিৰত সম্পূৰ্ণ বগা। দৃশ্যমানতা প্ৰায় শূন্য।"

কিউছুৰ মিনামাটা চহৰত নিৰাপত্তাৰ বাবে বান্ধি থোৱা মাছ ধৰা নাওবোৰে ঢৌৰ ওপৰত বুৰ মাৰিছিল, কাৰণ সাগৰৰ পৰা অহা স্প্ৰে’ আৰু বৰষুণৰ বেণ্ডবোৰে ব’ৰ্ডৱাকটো স্লুইচ কৰি পেলাইছিল। স্থলভাগৰ কাষ চাপি অহাৰ লগে লগে সামান্য দুৰ্বল হৈ পৰা এই ধুমুহাই বুধবাৰৰ পুৱালৈকে উত্তৰ-পূব দিশলৈ ঘূৰি জাপানৰ মূল দ্বীপটোৰ ওপৰেৰে বিয়পি পৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

জাপানত বৰ্তমান টাইফুনৰ বতৰ আৰু বছৰি প্ৰায় ২০টা এনে ধুমুহাৰ সন্মুখীন হয়, নিয়মিতভাৱে প্ৰচণ্ড বৰষুণ দেখা যায় যাৰ ফলত ভূমিস্খলন বা আকস্মিক বানপানীৰ সৃষ্টি হয়। ২০১৯ চনত ৰাগবী বিশ্বকাপ আয়োজন কৰাৰ সময়ত জাপানত টাইফুন হাগিবিছে ভেঙুচালি কৰি ১০০ৰো অধিক লোকৰ প্ৰাণ কাঢ়ি লৈছিল। ইয়াৰ এবছৰ পূৰ্বে টাইফুন জেবিয়ে ওছাকাৰ কানছাই বিমানবন্দৰ বন্ধ কৰি দিছিল আৰু ১৪ জন লোকৰ মৃত্যু হৈছিল।আৰু ২০১৮ চনত দেশখনৰ বাৰ্ষিক বাৰিষা কালত পশ্চিম জাপানত বানপানী আৰু ভূমিস্খলনৰ ফলত ২০০ৰো অধিক লোকৰ মৃত্যু হৈছিল। বিজ্ঞানীসকলে কয় যে জলবায়ু পৰিৱৰ্তনে ধুমুহাৰ ভয়াৱহতা বৃদ্ধি কৰি গৰমৰ ঢৌ, খৰাং আৰু ফ্লাড ফ্লাডৰ দৰে চৰম বতৰ অধিক সঘনাই আৰু তীব্ৰ হৈ পৰিছে।
Published by:Subham Goswami
First published: