• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • সাৱধান! পৃথিৱীৰ দিশে আগবাঢ়িছে ১০০ ফুট প্ৰস্থৰ ধ্বংসাত্মক গ্ৰহাণুঃ NASA; কৰিব নেকি পৃথিৱীত আঘাত?

সাৱধান! পৃথিৱীৰ দিশে আগবাঢ়িছে ১০০ ফুট প্ৰস্থৰ ধ্বংসাত্মক গ্ৰহাণুঃ NASA; কৰিব নেকি পৃথিৱীত আঘাত?

Asteroid QQ4 2022 নামৰ গ্ৰহাণুটো প্ৰায় বিমানৰ আকাৰৰ আৰু যদি ই ইয়াৰ পথৰ পৰা বিচ্যুত হয় তেন্তে পৃথিৱীত আঘাত কৰিব পাৰে।

Asteroid QQ4 2022 নামৰ গ্ৰহাণুটো প্ৰায় বিমানৰ আকাৰৰ আৰু যদি ই ইয়াৰ পথৰ পৰা বিচ্যুত হয় তেন্তে পৃথিৱীত আঘাত কৰিব পাৰে।

নাছাই কৈছে যে গ্ৰহাণু Asteroid QQ4 পৃথিৱীৰ সৈতে এক ঘনিষ্ঠ দৃষ্টিভংগীৰ দিশে আগবাঢ়িছে। ই প্ৰতি ঘণ্টাত প্ৰায় ২৬,০০০ কিলোমিটাৰ বেগত ভ্ৰমণ কৰি আছে। গ্ৰহাণুটোৱে ২৭ আগষ্টত ০০:১৪ বজাত পৃথিৱীৰ নিকটতম ক্ষেত্ৰত প্ৰৱেশ কৰিব। নাছা জেপিএলৰ মতে, গ্ৰহাণুটো মাত্ৰ ৫.৯ নিযুত কিলোমিটাৰ দূৰত্বত পৃথিৱীৰ ওপৰেৰে উৰিব।

  • Share this:
১০০ ফুট বহল এটি বিশাল গ্ৰহাণু পৃথিৱীৰ দিশে আগবাঢ়িছে। নাছাই এটা সতৰ্কবাণী জাৰি কৰিছে যে গ্ৰহাণুটো পৃথিৱীৰ দিশে আগবাঢ়িছে, কিন্তু ২৬ আগষ্টত গ্ৰহটো হেৰুৱাব। নাছাৰ দ্বাৰা Asteroid QQ4 2022 নামৰ গ্ৰহাণুটো প্ৰায় বিমানৰ আকাৰৰ আৰু যদি ই ইয়াৰ পথৰ পৰা বিচ্যুত হয় তেন্তে পৃথিৱীত আঘাত কৰিব পাৰে। নাছাই পৃথিৱীৰ অতি ওচৰলৈ আহিব পৰা যিকোনো গ্ৰহাণুৰ বাবে আকাশ নিৰন্তৰ নিৰীক্ষণ কৰি আছে আৰু ই গ্ৰহাণু 2022 QQ4 ত ৰঙা পতাকা যুক্ত কৰিছে।

Asteroid QQ4 য়ে পৃথিৱীত আঘাত কৰিব নেকি?

নাছাই কৈছে যে গ্ৰহাণু Asteroid QQ4 পৃথিৱীৰ সৈতে এক ঘনিষ্ঠ দৃষ্টিভংগীৰ দিশে আগবাঢ়িছে। ই প্ৰতি ঘণ্টাত প্ৰায় ২৬,০০০ কিলোমিটাৰ বেগত ভ্ৰমণ কৰি আছে। গ্ৰহাণুটোৱে ২৭ আগষ্টত ০০:১৪ বজাত পৃথিৱীৰ নিকটতম ক্ষেত্ৰত প্ৰৱেশ কৰিব। নাছা জেপিএলৰ মতে, গ্ৰহাণুটো মাত্ৰ ৫.৯ নিযুত কিলোমিটাৰ দূৰত্বত পৃথিৱীৰ ওপৰেৰে উৰিব।

যদিও আপুনি চিন্তিত হোৱা উচিত নহয় কিয়নো এই গ্ৰহাণুটোৱে পৃথিৱীৰ বাবে কোনো ভাবুকি সৃষ্টি নকৰে। পৃথিৱীৰ সৈতে ইয়াৰ ঘনিষ্ঠতাৰ বাবে ইয়াক নাছাৰ দ্বাৰা বিপদজনক বুলি শ্ৰেণীবদ্ধ কৰা হৈছে। যদিও বিপদজনক, আপুনি সদায়ে পৃথিৱীৰ সৈতে এক প্ৰলয়ংকৰী প্ৰভাৱৰ বিষয়ে চিন্তিত হোৱা উচিত নহয়। এক সুৰক্ষা ব্যৱস্থা হিচাপে, নাছাই পৃথিৱীৰ ৮ নিযুত কিলোমিটাৰ ভিতৰত অহা যিকোনো মহাকাশীয় শৰীৰক এক সম্ভাৱ্য বিপদজনক বস্তু হিচাপে শ্ৰেণীবদ্ধ কৰে।

গ্ৰহাণুৰ কক্ষপথ কেনেদৰে গণনা কৰা হয়?

নাছাৰ মতে, সূৰ্যৰ বিষয়ে উপবৃত্তাকাৰ পথ বিচাৰি এটা গ্ৰহাণুৰ কক্ষপথ গণনা কৰা হয় যি বস্তুটোৰ উপলব্ধ পৰ্যৱেক্ষণৰ সৈতে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠভাৱে খাপ খায়। অৰ্থাৎ, সূৰ্যৰ বিষয়ে বস্তুটোৰ গণনা কৰা পথটো কেইবাবাৰো আকাশত গ্ৰহাণুটো ক'ত দেখা যাব লাগিছিল তাৰ ভৱিষ্যতবাণী সেই একে সময়তে বস্তুটো প্ৰকৃততে দেখা পোৱা অৱস্থানবোৰৰ সৈতে মিলালৈকে মিলাই লোৱা নহয়।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি