• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • আহি আছে ছিত্ৰাং! উত্তৰ–পূবত সাগৰীয় ধুমুহা প্ৰভাৱ; জোঁকাৰি যাব নেকি অসমকো!

আহি আছে ছিত্ৰাং! উত্তৰ–পূবত সাগৰীয় ধুমুহা প্ৰভাৱ; জোঁকাৰি যাব নেকি অসমকো!

ইফালে গুৱাহাটীত তিনিদিনলৈ হ’ব প্ৰবল বৃষ্টিপাত। এই বৃষ্টিপাত অব্যাহত থাকিব গুৱাহাটীৰ দাঁতিকাষৰীয়া অঞ্চলতো।

ইফালে গুৱাহাটীত তিনিদিনলৈ হ’ব প্ৰবল বৃষ্টিপাত। এই বৃষ্টিপাত অব্যাহত থাকিব গুৱাহাটীৰ দাঁতিকাষৰীয়া অঞ্চলতো।

ইফালে গুৱাহাটীত তিনিদিনলৈ হ’ব প্ৰবল বৃষ্টিপাত। এই বৃষ্টিপাত অব্যাহত থাকিব গুৱাহাটীৰ দাঁতিকাষৰীয়া অঞ্চলতো।

  • Share this:
পশ্চিম বংগ উপকূলত ছিত্ৰাং ঘূৰ্ণীবতাহ হোৱাৰ সংকেত বতৰ বিজ্ঞানীৰ। উত্তৰ-পশ্চিম আৰু সংলগ্ন মধ্য বংগ উপসাগৰৰ ওপৰত “Si-Trang” ঘূৰ্ণীবতাহ বিগত ৬ ঘণ্টাৰ ভিতৰত ২৮ কিলোমিটাৰ প্ৰতি ঘণ্টা বেগেৰে উত্তৰ-পূব দিশলৈ গতি কৰিছিল। IST (ভাৰতীয় মান সময়)ৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি আজি সন্ধিয়া ৫ বাজি ৩০ মিনিটত উত্তৰ-পূবত এই ঘূৰ্ণীবতাহ হোৱাৰ সংকেত দিছে বতৰ বিজ্ঞানীয়ে।

বিগত ২৪ অক্টোবৰত উত্তৰ বংগৰ ওপৰেৰে অক্ষাংশ ২০.৭০ উত্তৰ আৰু দ্ৰাঘিমাংশ ৯০.১০ পূৱৰ ওচৰত বংগ উপসাগৰ, সাগৰ দ্বীপৰ পৰা প্ৰায় ২৩০ কিলোমিটাৰ পূব-দক্ষিণ-পূবত আৰু বৰিশালৰ পৰা ২৩০ কিলোমিটাৰ দক্ষিণে (বাংলাদেশ) ছিত্ৰাং ঘূৰ্ণীবতাহ হৈছিল। ই উত্তৰ-পূব দিশলৈ গতি কৰি থকাৰ অতি সম্ভাৱনা আছে আৰু আজি অৰ্থাৎ ২৫ অক্টোবৰ, ২০২২ তাৰিখে সন্ধিয়া ৫ বাজি ৩০ মিনিট উত্তৰ-পূবত এই ঘূৰ্ণীবতাহ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

উপকূলীয় বাংলাদেশৰ ওপৰত ছিত্ৰাং ঘূৰ্ণীবতাহ ২৫ অক্টোবৰৰ ভাৰতীয় সময় অনুসৰি ২ বাজি ৩০ মিনিটত বাংলাদেশৰ ওপৰত ২৪.২০ উত্তৰ অক্ষাংশ আৰু দ্ৰাঘিমাংশ ৯১.০ পূৱত, উত্তৰ-পশ্চিম ঢাকা, উত্তৰ-পশ্চিম ঢাকা, উত্তৰ-পশ্চিম ৬০ কিমি, উত্তৰ-পশ্চিম তলত ৯১.০০ পূবত আৰু শ্বিলঙৰ পৰা ১৬০ কিলোমিটাৰ দক্ষিণ-পশ্চিমত কেন্দ্ৰীভূত।

ই পৰৱৰ্তী ৩ ঘণ্টাত উত্তৰ-পূবৰ ফালে আগবাঢ়ি অহাৰ সম্ভাৱনা আছে।

ইফালে গুৱাহাটীত তিনিদিনলৈ হ’ব প্ৰবল বৃষ্টিপাত। এই বৃষ্টিপাত অব্যাহত থাকিব গুৱাহাটীৰ দাঁতিকাষৰীয়া অঞ্চলতো। সমগ্ৰ অঞ্চলটোতে ধাৰাষাৰ বৰষুণৰ প্ৰকোপ থাকিব বুলি আঞ্চলিক বতৰ বিজ্ঞান কেন্দ্ৰই জনাইছে। উল্লেখ্য যে, এইবেলি দেৱালীৰ দিনা ডাৱৰীয়া হৈ থাকিব আকাশ।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি