• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • We Want Peace: আফগানিস্তানৰ ক্ৰিকেটাৰ ৰছিদ খানৰ বিশ্বৰ নেতাসকললৈ আৱেগিক আহ্বান, আমাক এই সংকটত মৰিবলৈ নিদিব...

We Want Peace: আফগানিস্তানৰ ক্ৰিকেটাৰ ৰছিদ খানৰ বিশ্বৰ নেতাসকললৈ আৱেগিক আহ্বান, আমাক এই সংকটত মৰিবলৈ নিদিব...

Photo-Instagram

Photo-Instagram

আফগানিস্তানৰ ক্ৰিকেটাৰ ৰছিদ খানে (Rashid Khan) বিশ্বৰ নেতাসকলক তেওঁলোকৰ দেশৰ জনসাধাৰণৰ বাবে এক আৱেগিক আবেদন জনাইছে। ২২ বছৰীয়া তাৰকা স্পিনাৰ ৰছিদে তেওঁৰ টুইটাৰ একাউণ্টৰ পৰা এটা পোষ্ট শ্বেয়াৰ কৰিছে৷ তেওঁ লিখিছে, 'বিশ্বৰ নেতাসকল, মোৰ দেশ সমস্যাত আছে৷ শিশু-মহিলাসহ হাজাৰ হাজাৰ নিৰীহ লোক প্ৰতিদিনে শ্বহীদ হয়, ঘৰ আৰু সম্পত্তি ধ্বংস হৈ আছে।'

  • Share this:
আফগানিস্তানৰ(Afghanistan) সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতি অধিক অৱনতি ঘটিছে, য'ত তালিবান আৰু চৰকাৰী সামৰিক বাহিনীৰ মাজত ভয়ংকৰ যুদ্ধ অব্যাহত আছে। তালিবানে দেশৰ উপকণ্ঠ দখল কৰিছে আৰু ৰাজধানীৰ ফালে আগবাঢ়িছে। পৰিস্থিতিটো হ'ল যে তালিবানে হয় আফগানিস্তানৰ ৮০ শতাংশ দখল কৰিছে নতুবা যুদ্ধ অব্যাহত আছে। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সামৰিক বাহিনী প্ৰত্যাহাৰ কৰাৰ পিছৰে পৰা অৱস্থাটো যথেষ্ট বেয়া আছিল। এতিয়া আফগানিস্তানৰ ক্ৰিকেটাৰ ৰছিদ খানে (Rashid Khan) বিশ্বৰ নেতাসকলক তেওঁলোকৰ দেশৰ জনসাধাৰণৰ বাবে এক আৱেগিক আবেদন জনাইছে।

২২ বছৰীয়া তাৰকা স্পিনাৰ ৰছিদে তেওঁৰ টুইটাৰ একাউণ্টৰ পৰা এটা পোষ্ট শ্বেয়াৰ কৰিছে৷ তেওঁ লিখিছে, 'বিশ্বৰ নেতাসকল, মোৰ দেশ সমস্যাত আছে৷ শিশু-মহিলাসহ হাজাৰ হাজাৰ নিৰীহ লোক প্ৰতিদিনে শ্বহীদ হয়, ঘৰ আৰু সম্পত্তি ধ্বংস হৈ আছে।' ভাৰতৰ আই পি এল, পাকিস্তানৰ পিএছএল, অষ্ট্ৰেলিয়াৰ বিবিএলকে ধৰি বিশ্বজুৰি কেইবাটাও ফ্ৰেঞ্চাইজি লীগত খেলা লেগ স্পিনাৰে লগতে লিখিছে যে মানুহে শান্তি বিচাৰে। ৰছিদে লিখিছিল, 'আক্ৰমণৰ ফলত হাজাৰ হাজাৰ পৰিয়াল স্থানচ্যুত হৈছে। আমাক সমস্যাত পেলাব নালাগে। আফগানসকলক হত্যা কৰা বন্ধ কৰক আৰু আফগানিস্তান ধ্বংস নকৰিব। আমি শান্তি বিচাৰো।


আফগান চৰকাৰী বাহিনী আৰু তালিবানৰ মাজত হোৱা যুদ্ধত কেইবাটাও পৰিয়াল গৃহহীন হৈ পৰিছে আৰু বৃহৎ সংখ্যক শিশু আৰু মহিলাকো লক্ষ্য কৰি লোৱা হৈছে। শিশুসকলক সশস্ত্ৰ সংগঠনত বাধ্য কৰা হৈছে। ইফালে, আফগানিস্তানত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সংস্থা ইউনিচেফৰ প্ৰতিনিধি হাৰ্ভ লুডোভিকৰ এক বিবৃতিত কোৱা হৈছে যে যোৱা ৭২ ঘণ্টাত আফগানিস্তানত ২০ টা শিশুৰ মৃত্যু হৈছে আৰু ১৩০ জন আহত হৈছে। আনএইচচিআৰৰ মতে, যোৱা মাহত আফগানিস্তানত ৩৫,০০০ তকৈও অধিক পৰিয়াল গৃহহীন হৈছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: