• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Covid-19 In China: চীনত অব্যাহত ক'ৰোনাৰ সন্ত্ৰাস ! চীনত মাত্ৰ এসপ্তাহত ১৩ হাজাৰ লোকৰ মৃত্যু ...

Covid-19 In China: চীনত অব্যাহত ক'ৰোনাৰ সন্ত্ৰাস ! চীনত মাত্ৰ এসপ্তাহত ১৩ হাজাৰ লোকৰ মৃত্যু ...

ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ সন্ত্ৰাসৰ সন্মুখীন হোৱা চীনত ক'ৰোনা ভাইৰাছত (Corona Virus) ৰোগীৰ পৰিস্থিতি অধিক বেয়া হোৱা দেখা গৈছে। চীনত Covid মহামাৰীৰ ফলত এসপ্তাহত ১৩ হাজাৰ লোকৰ মৃত্যু হৈছে।

ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ সন্ত্ৰাসৰ সন্মুখীন হোৱা চীনত ক'ৰোনা ভাইৰাছত (Corona Virus) ৰোগীৰ পৰিস্থিতি অধিক বেয়া হোৱা দেখা গৈছে। চীনত Covid মহামাৰীৰ ফলত এসপ্তাহত ১৩ হাজাৰ লোকৰ মৃত্যু হৈছে।

ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ সন্ত্ৰাসৰ সন্মুখীন হোৱা চীনত ক'ৰোনা ভাইৰাছত (Corona Virus) ৰোগীৰ পৰিস্থিতি অধিক বেয়া হোৱা দেখা গৈছে। চীনত Covid মহামাৰীৰ ফলত এসপ্তাহত ১৩ হাজাৰ লোকৰ মৃত্যু হৈছে।

  • Share this:
ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ সন্ত্ৰাসৰ সন্মুখীন হোৱা চীনত ক'ৰোনা ভাইৰাছত (Corona Virus) ৰোগীৰ পৰিস্থিতি অধিক বেয়া হোৱা দেখা গৈছে। চীনত Covid মহামাৰীৰ ফলত এসপ্তাহত ১৩ হাজাৰ লোকৰ মৃত্যু হৈছে।

এজন শীৰ্ষ স্বাস্থ্য বিষয়াই কৈছিল যে জনসংখ্যাৰ বেছিভাগে ইতিমধ্যে সংক্ৰমিত হৈছে। চীনে শূন্য-কোভিড নীতিৰ আকস্মিক সমাপ্তিৰ পিছত ৮ ডিচেম্বৰৰ পৰা ১২ জানুৱাৰীৰ ভিতৰত প্ৰায় ৬০,০০০ লোকৰ মৃত্যুৰ খবৰ দিছিল। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা আৰু অন্যান্য দেশসমূহেও চীনৰ চৰকাৰী পৰিসংখ্যাৰ ওপৰত ব্যাপক প্ৰশ্ন উত্থাপন কৰিছে। চীনৰ ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু প্ৰতিৰোধ কেন্দ্ৰই শনিবাৰে জাৰি কৰা এক বিবৃতি অনুসৰি, কৰোনাভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ ফলত চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱা ৬৮১ জন ৰোগীৰ মৃত্যু হয়। শ্বাসকষ্ট আৰু অন্যান্য লক্ষণৰ ফলত ১১,৯৭৭ জন লোকৰ মৃত্যু হৈছিল। এই পৰিসংখ্যাবোৰত ঘৰৰ কোনো মৃত্যু অন্তৰ্ভুক্ত নহয়।

ৰাষ্ট্ৰীয় স্বাস্থ্য আয়োগৰ এজন বিষয়া গুও য়ানহঙে বৃহস্পতিবাৰে কৈছিল যে চীনৰ জ্বৰ পৰীক্ষা ক্লিনিক আৰু জৰুৰীকালীন কোঠাত কোভিড ৰোগীসকলক সংকটজনক অৱস্থাত ভৰ্তি হৈ আছে, এএফপিয়ে প্ৰকাশ কৰিছে। শেহতীয়া দিনবোৰত লাখ লাখ লোকে সমগ্ৰ দেশ ভ্ৰমণ কৰিছে, যাৰ ফলত এক নতুন প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ আশংকা বৃদ্ধি পাইছে। চীনৰ পৰিবহণ বিষয়াসকলে ভৱিষ্যতবাণী কৰিছে যে এই ফেব্ৰুৱাৰী মাহত দুই বিলিয়নতকৈও অধিক ভ্ৰমণ কৰা হ'ব, যি হৈছে বিশ্বৰ অন্যতম বৃহৎ গণ আন্দোলন।

ৰাষ্ট্ৰপতি জি জিনপিঙে বুধবাৰে চীনৰ গ্ৰাম্য অঞ্চলত ভাইৰাছৰ বিস্তাৰক লৈ উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰে, যাৰ বেছিভাগতে চিকিৎসা সম্পদৰ অভাৱ আছে। চীনৰ ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ কেন্দ্ৰৰ মুখ্য এপিডেমিঅ'লজিষ্ট উ জুনয়ুৱে কৈছে যে মানুহৰ বেছি চলাচলে কিছুমান অঞ্চলত ভাইৰাছ বিয়পাব পাৰে। কিন্তু পৰৱৰ্তী দুই বা তিনি মাহত এক বৃহৎ কোভিড-১৯ বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা নাই কিয়নো শেহতীয়া ঢৌৰ সময়ত দেশৰ ১.৪ বিলিয়ন লোকৰ প্ৰায় ৮০% সংক্ৰমিত হৈছে, তেওঁ শনিবাৰে ছ'চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্ম ৱেইবোত লিখিছিল, কিন্তু যদি ভ্ৰমণ দ্ৰুত গতিত চলি থাকে যি দেশৰ অৰ্থনীতিক গভীৰভাৱে আঘাত কৰিব পাৰে তেন্তে লোকসকল সংক্ৰমিত হৈ থাকিব।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি