• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Covid-19: দক্ষিণ আফ্ৰিকাত ৫ বছৰৰ তলৰ শিশুৰ মাজত দ্বিতীয় সৰ্বাধিক Covid সংক্ৰমণ, উদ্বিগ্ন স্বাস্থ্য বিভাগ ...

Covid-19: দক্ষিণ আফ্ৰিকাত ৫ বছৰৰ তলৰ শিশুৰ মাজত দ্বিতীয় সৰ্বাধিক Covid সংক্ৰমণ, উদ্বিগ্ন স্বাস্থ্য বিভাগ ...

দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ বিশেষজ্ঞসকলে শিশুৰ মাজত Covid-19 সংক্ৰমণৰ সংখ্যা বৃদ্ধি হোৱাৰ বিষয়ে উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে, আনকি দেশখনত শুক্ৰবাৰে ৰাতিটোৰ ভিতৰতে ১৬ হাজাৰৰো অধিক সংক্ৰমণ আৰু ২৫ টা মৃত্যু নথিভুক্ত কৰা হৈছে।

দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ বিশেষজ্ঞসকলে শিশুৰ মাজত Covid-19 সংক্ৰমণৰ সংখ্যা বৃদ্ধি হোৱাৰ বিষয়ে উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে, আনকি দেশখনত শুক্ৰবাৰে ৰাতিটোৰ ভিতৰতে ১৬ হাজাৰৰো অধিক সংক্ৰমণ আৰু ২৫ টা মৃত্যু নথিভুক্ত কৰা হৈছে।

দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ বিশেষজ্ঞসকলে শিশুৰ মাজত Covid-19 সংক্ৰমণৰ সংখ্যা বৃদ্ধি হোৱাৰ বিষয়ে উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে, আনকি দেশখনত শুক্ৰবাৰে ৰাতিটোৰ ভিতৰতে ১৬ হাজাৰৰো অধিক সংক্ৰমণ আৰু ২৫ টা মৃত্যু নথিভুক্ত কৰা হৈছে।

  • Share this:
দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ বিশেষজ্ঞসকলে শিশুৰ মাজত Covid-19 সংক্ৰমণৰ সংখ্যা বৃদ্ধি হোৱাৰ বিষয়ে উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে, আনকি দেশখনত শুক্ৰবাৰে ৰাতিটোৰ ভিতৰতে ১৬ হাজাৰৰো অধিক সংক্ৰমণ আৰু ২৫ টা মৃত্যু নথিভুক্ত কৰা হৈছে।
"আমি সদায়ে শিশুসকলক অতীতত কোভিড মহামাৰীৰ দ্বাৰা যথেষ্ট প্ৰভাৱিত হোৱা দেখা পাইছো আৰু বহুতো ভৰ্তি হোৱা নাই চিকিৎসালয়ত। তৃতীয় ঢৌত, আমি পাঁচ বছৰৰ তলৰ শিশু আৰু ১৫ ৰ পৰা ১৯ বছৰ বয়সৰ কিশোৰ-কিশোৰীসকলৰ ক্ষেত্ৰত অধিক নামভৰ্তি দেখিছো।" শুকুৰবাৰে স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ এক সংবাদ মাধ্যমৰ ব্রিফিঙত ৰাষ্ট্ৰীয় সংক্ৰামক ৰোগ প্ৰতিষ্ঠানৰ ড০ ৱাচিলা জাছাতে কয়, "এতিয়া, এই চতুৰ্থ ঢৌৰ আৰম্ভণিতে, আমি সকলো বয়সৰ গোটতে যথেষ্ট তীব্ৰ বৃদ্ধি দেখিছো, কিন্তু বিশেষকৈ পাঁচ বছৰৰ তলৰ লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত।"

"আশা কৰা অনুসৰি, শিশুৰ ক্ষেত্ৰত ঘটনা এতিয়াও নিম্নতম। অৱশ্যে, পাঁচ বছৰৰ তলৰ লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত ঘটনা এতিয়া দ্বিতীয় সৰ্বাধিক আৰু ৬০ বছৰতকৈ অধিক বয়সৰ লোকৰ ঘটনাৰ পিছত দ্বিতীয়। আমি এতিয়া যি প্ৰৱণতা দেখিছোঁ সেয়া আমি আগতে দেখাতকৈ পৃথক, পাঁচ বছৰৰ তলৰ শিশুৰ চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱা হাৰ বৃদ্ধি," জাছাটে লগতে কয়।

এন.আই.চি.ডি.-ৰ ডাঃ মিচেল গ্ৰুমে কৈছে যে এই ঘটনাটোৰ আঁৰৰ কাৰণবোৰ অনুসন্ধান কৰিবলৈ অধিক গৱেষণা কৰা হ'ব। "এইটো এতিয়াও ঢৌৰ আৰম্ভণিতে আছে। এই পৰ্যায়ত, এইটো অলপতে কম বয়সৰ গোটত আৰম্ভ হৈছে আৰু আমি অহা সপ্তাহবোৰত এই বয়সৰ গোটটো নিৰীক্ষণ কৰাৰ বিষয়ে অধিক জানিব পাৰিম।"

"আমি কেৱল শিশু ৰোগৰ বিচনা আৰু কৰ্মচাৰীসকলক অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ বাবে চাৰ্জ প্ৰস্তুতিৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিব লাগিব," গ্ৰুমে কয়।

দৈনিক সংক্ৰমণৰ ৮০ শতাংশলৈকে আটাইতকৈ বেছি ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱা গৌটেং প্ৰদেশৰ স্বাস্থ্য বিভাগৰ এজন বিষয়া ডাঃ এনটিচাকি মালুলেকেও উদ্বেগ প্ৰকাশ কৰিছে। "কম বয়সৰ লোকৰ লগতে গৰ্ভৱতী মহিলাৰ সংক্ৰমণ বৃদ্ধি হোৱাৰ ঘটনাৰ বৰ্তমান অনুসন্ধান কৰা হৈছে," মালুলেকে কয়। "আমি আশা কৰিছো যে অহা সপ্তাহবোৰত আমি এই নিৰ্দিষ্ট ৰোগীৰ সংক্ৰমণ কিয় বৃদ্ধি পাইছে তাৰ কাৰণো দিব পাৰিম," তেওঁ লগতে কয়।

স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী জো ফাহলাই ব্ৰিফিঙত কৈছে যে দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ নখন প্ৰদেশৰ সাতখনত সংক্ৰমণ আৰু ইতিবাচকতাৰ হাৰ বৃদ্ধি পাইছে।

Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
Published by:Kokil Sarma
First published: