OMG ! এটা মুদ্ৰা বিক্ৰী হ'ল ১৩৮ কোটি টকাত, আপোনাৰ হাততো আছে নেকি এনেকুৱা মুদ্ৰা ?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 11, 2021, 11:20 AM IST
OMG ! এটা মুদ্ৰা বিক্ৰী হ'ল ১৩৮ কোটি টকাত, আপোনাৰ হাততো আছে নেকি এনেকুৱা মুদ্ৰা ?
প্ৰতিবেদন অনুসৰি, সোণৰ মুদ্ৰাটো ১৯৩৩ চনত তৈয়াৰ কৰা হৈছিল, দুয়োফালে ঈগলৰ চিত্ৰ খোদিত কৰা হৈছিল।

প্ৰতিবেদন অনুসৰি, সোণৰ মুদ্ৰাটো ১৯৩৩ চনত তৈয়াৰ কৰা হৈছিল, দুয়োফালে ঈগলৰ চিত্ৰ খোদিত কৰা হৈছিল।

  • Share this:
আজিকালি পুৰণি নোট, মুদ্ৰাৰ প্ৰৱণতা অতি দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে। ই আপোনাক ৰাতিটোৰ ভিতৰতে কোটিপতি হোৱাৰ সুযোগ দিব পাৰে। যদি আপুনি পুৰণি মুদ্ৰা সংগ্ৰহ কৰিবলৈ ভাল পায়, ই আপোনাৰ বাবে যথেষ্ট লাভজনক বুলি প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে। আজি আমি আপোনাক এটা মুদ্ৰাৰ বিষয়ে ক'বলৈ গৈ আছোঁ যিটো কিনিবলৈ ১৩৮ কোটি টকা বাজি লগোৱা হৈছে। -

এই মুদ্ৰাটোৰ মূল্য ১৪০০ টকা
ৰয়টাৰৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, মাত্ৰ ২০ ডলাৰ বা ১৪০০ টকা মূল্যৰ মুদ্ৰা এটা আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ নিউয়ৰ্কত নিবিদাত ইমান মূল্য হ'ব বুলি ভবাই নাছিল। সাধাৰণ সোণৰ মুদ্ৰাৰ নিবিদাৰ পৰিমাণো বৃদ্ধি পাইছিল। সোণৰ মুদ্ৰাটো ১৩৮ কোটি টকাত নিলাম কৰা হৈছিল। ৰয়টাৰৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এটা বিৰল টিকটো ৬০ কোটি টকাত নিলাম কৰা হৈছিল।

মুদ্ৰাটোৰ বিশেষত্ব কি
প্ৰতিবেদন অনুসৰি, সোণৰ মুদ্ৰাটো ১৯৩৩ চনত তৈয়াৰ কৰা হৈছিল, দুয়োফালে ঈগলৰ চিত্ৰ খোদিত কৰা হৈছিল। এই মুদ্ৰাটোৰ এফালে উৰণীয়া ঈগল চৰাই আৰু আনফালে আগফালৰ মুৰীয়া লিবাৰ্টিৰ আকৃতি আছে। এই মুদ্ৰাটো জোতা ডিজাইনাৰ আৰু সংগ্ৰাহক ষ্টুৱাৰ্ট ৱেইটছমেনে বিক্ৰী কৰিছে। অৱশ্যে, কোনে এই মুদ্ৰাটো কিনিছিল আৰু কিয় প্ৰকাশ কৰা হোৱা নাই।

এই মুদ্ৰাটো তেতিয়াও ব্যক্তিগত হাতত আছিল
আইনগতভাৱে ডাবল ঈগলৰ এই মুদ্ৰাটো এতিয়াও ব্যক্তিগত হাতত আছিল। চোথবী নিলামত নিলাম কৰা মুদ্ৰাটো যেতিয়া মঙলবাৰে নিলাম আৰম্ভ হৈছিল, নিবিদাটোৱে সকলোকে আচৰিত কৰি পেলাইছিল। অতি সোনকালেই, মুদ্ৰাটোৰ মূল্য (ডাবল ঈগল মুদ্ৰাৰ মূল্য) কোটি ত উপনীত হয় আৰু অভিলেখ স্থাপন কৰে।
Published by: Kokil Sarma
First published: June 11, 2021, 11:20 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি