உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • ক'ৰোনাৰ পিছত, আন এটা বিপদজনক ভাইৰাছে নক কৰিছে ! পিছে ই মানুহক সংক্ৰমণ কৰিব পাৰিবনে ? সবিশেষ জানক

    ক'ৰোনাৰ পিছত, আন এটা বিপদজনক ভাইৰাছে নক কৰিছে ! পিছে ই মানুহক সংক্ৰমণ কৰিব পাৰিবনে ? সবিশেষ জানক

    Photo-AP

    Photo-AP

    নতুন ভাইৰাছটো দক্ষিণ আফ্ৰিকাত পোৱা গৈছে। এইটো কোৱা হৈছে যে ইয়াৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হোৱা প্ৰতি তিনিজন লোকৰ ভিতৰত এজনৰ মৃত্যু হৈছে। একে সময়তে, ই যথেষ্ট দ্ৰুততাৰে বিয়পে। এই নতুন ভাইৰাছটোৰ নাম বৰ্তমান NeoCov।

    • Share this:
    সমগ্ৰ বিশ্ব কৰোনা ভাইৰাছৰ বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ বিষয়ে চিন্তিত (কোভিড-19)। ইফালে, এতিয়া আন এটা নতুন ভাইৰাছে নক কৰিছে। এইটো কোৱা হৈছে যে ই কৰোনাতকৈও বেছি বিপদজনক। বিশেষ কথাটো হ'ল যে এই ভাইৰাছটোৰ বিষয়ে সতৰ্কবাণী চীনৰ উহান পৰীক্ষাগাৰৰ বিজ্ঞানীসকলে দিছে। নৱেম্বৰ ২০১৯-ত, উহানৰ পৰা কৰোনাৰ প্ৰথম ঘটনাটো প্ৰতিবেদিত হৈছিল। নতুন ভাইৰাছটো দক্ষিণ আফ্ৰিকাত পোৱা গৈছে। এইটো কোৱা হৈছে যে ইয়াৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হোৱা প্ৰতি তিনিজন লোকৰ ভিতৰত এজনৰ মৃত্যু হৈছে। একে সময়তে, ই যথেষ্ট দ্ৰুততাৰে বিয়পে। এই নতুন ভাইৰাছটোৰ নাম বৰ্তমান NeoCov।

    ৰাছিয়াৰ সংবাদ সংস্থা স্পুটনিকৰ মতে, নিওকভ কোনো নতুন ভাইৰাছ নহয়। ই MERS-CoV ভাইৰাছৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। ইয়াক প্ৰথমবাৰৰ বাবে ২০১২ আৰু ২০১৫ চনত মধ্য প্ৰাচ্যৰ দেশসমূহত আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছিল। ই SARS-CoV-2-ৰ দৰে একে, যি মানুহলৈ কৰোনা ভাইৰাছ বিয়পে।

    এই ভাইৰাছটো ক'ত আৰু কেনেকৈ বিয়পি আছে?
    প্ৰতিবেদন অনুসৰি, দক্ষিণ আফ্ৰিকাৰ চমগাদৌৰত এই ভাইৰাছ পোৱা গৈছে। এই মুহূৰ্তত ই কেৱল এই জন্তুবোৰৰ মাজত বিয়পি আছে। কিন্তু বিজ্ঞানীসকলে সতৰ্ক কৰি দিছে যে ই মানুহলৈও বিয়পিব পাৰে। বায়োৰেক্সিভ ৱেবছাইটত প্ৰকাশিত এক নতুন অধ্যয়নত দেখুওৱা হৈছে যে NeoCov আৰু ইয়াৰ নিকটতম PDF-2180-CoVয়ে মানুহক সংক্ৰমিত কৰিব পাৰে।

    মানুহৰ সংক্ৰমণৰ কিমান আশংকা আছে?
    উহান বিশ্ববিদ্যালয় আৰু চীনা বিজ্ঞান একাডেমী ইনষ্টিটিউট অফ বায়োফিজিক্সৰ গৱেষকসকলৰ মতে, ভাইৰাছটোৱে মানৱ কোষত অনুপ্ৰৱেশ কৰাৰ বাবে মাত্ৰ এটা পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰয়োজন। গৱেষণাৰ ফলাফলে কৈছে যে নভেল কৰোনাভাইৰাছে বিপদাশংকা সৃষ্টি কৰিছে কিয়নো ই এচিই২ ৰিচেপ্টৰক কৰোনাভাইৰাছ বীজাণুৰ সৈতে বেলেগ ধৰণে বান্ধি ৰাখে। গতিকে এণ্টিবডী বা শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ ৰোগ থকা লোকসকলে NeoCov পৰিহাৰ কৰিব নোৱাৰিব।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: