உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • ২০৩২ চনৰ ভিতৰত চীনে আকাশত নিৰ্মাণ কৰিব প্ৰকাণ্ড অট্টালিকা ! বন্ধৰ দিনবোৰ উদযাপন কৰিবলৈ আমন্ত্ৰণ জনাব পৃথিৱীবাসীক ...

    ২০৩২ চনৰ ভিতৰত চীনে আকাশত নিৰ্মাণ কৰিব প্ৰকাণ্ড অট্টালিকা ! বন্ধৰ দিনবোৰ উদযাপন কৰিবলৈ আমন্ত্ৰণ জনাব পৃথিৱীবাসীক ...

    China's Palace in the Sky (সাংকেতিক ছবি/Pixabay)

    China's Palace in the Sky (সাংকেতিক ছবি/Pixabay)

    বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তিৰ ক্ষেত্ৰত (Science and Technology News) যোৱা কেইটামান দশকত চীনে যি অগ্ৰগতি লাভ কৰিছে সেয়াও ডাঙৰ দেশসমূহৰ বাবে এক বিপদৰ ঘণ্টা। চীন মহাকাশ পৰ্যটনে (China Space Tourism) অতি শীঘ্ৰেই মহাকাশ পৰ্যটনৰ পৃথিৱীত এক ডাঙৰ স্থান অৰ্জন কৰিবলৈ গৈ আছে।

    • Share this:
    বিজ্ঞান আৰু প্ৰযুক্তিৰ ক্ষেত্ৰত (Science and Technology News) যোৱা কেইটামান দশকত চীনে যি অগ্ৰগতি লাভ কৰিছে সেয়াও ডাঙৰ দেশসমূহৰ বাবে এক বিপদৰ ঘণ্টা। চীন মহাকাশ পৰ্যটনে (China Space Tourism) অতি শীঘ্ৰেই মহাকাশ পৰ্যটনৰ পৃথিৱীত এক ডাঙৰ স্থান অৰ্জন কৰিবলৈ গৈ আছে, আমেৰিকাৰ স্পেচ প্লেয়াৰ্ছ এলন মাস্ক আৰু জেফ বেজোছৰ সৈতে প্ৰতিযোগিতা কৰি। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে চীনে মহাকাশত আকাশত এটা প্ৰাসাদ নিৰ্মাণ কৰি আছে, য'ত মানুহে ভ্ৰমণ কৰাৰ সুযোগ পাব।

    নাছাৰ স্পেচ শ্বাটল আৰু ৰাছিয়াৰ বাইকোনুৰ উৎক্ষেপণ সুবিধা সমাপ্ত হোৱাৰ পিছত, দক্ষিণ কাজাখস্তান হৈছে আন্তৰ্জাতিক মহাকাশ কেন্দ্ৰৰ বাবে বাকী থকা একমাত্ৰ জীৱনৰেখা। ইউক্ৰেইন যুদ্ধই আইএছএছৰ জীৱনকো প্ৰভাৱিত কৰিছে। মহাকাশ খেলুৱৈসকলক বিফল কৰাৰ পিছত, চীনৰ তিয়ানগং মহাকাশ কেন্দ্ৰ এতিয়া আটাইতকৈ শক্তিশালী স্থিতিত আছে, যাক চীনে অৰ্থনৈতিক খণ্ডতো ব্যৱহাৰ কৰাৰ মেজাজত আছে।

    চীনৰ মহাকাশ কেন্দ্ৰ বা আকাশ প্ৰাসাদ  !
    Daily Starৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি চীনৰ তিয়ানগং মহাকাশ কেন্দ্ৰ , ২০২১ চনৰ এপ্ৰিলত মুকলি হোৱাৰ পিছত, ই পৰৱৰ্তী ১০-১৫ বছৰৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সেৱা জীৱনৰ সৈতে চলি আছে। যদিও ইয়াৰ আঁৰৰ কাৰণ বৈজ্ঞানিক, চীনা মহাকাশ সংস্থাই ইয়াৰ পৰা ধন উপাৰ্জন কৰাৰ সুযোগ হেৰুৱাব নিবিচাৰে। তেওঁলোকৰ ফালৰ পৰা, ১০ বছৰৰ ভিতৰত পৰ্যটনৰ বাবে তিয়ানগং মুকলি কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰা হৈছে। চীনৰ বাবে, এই প্ৰকল্পটো লোকচান নহ'ব কিয়নো এই মুহূৰ্তত চীনত যথেষ্ট সংখ্যক বিলিয়নাৰ আছে, যি নিশ্চিতভাৱে জীৱনত এবাৰ মহাকাশত খোজ কাঢ়িব বিচাৰিব। সেইকাৰণে তেওঁলোকৰ তিয়ানগং মহাকাশ কেন্দ্ৰটোক আকাশৰ প্ৰাসাদ বুলিও কোৱা হৈছে।

    চীনৰ আটাইতকৈ বেছি বিলিয়নাৰ
    শেহতীয়া ৰেকৰ্ডসমূহে এইটোও কৈছে যে এই মুহূৰ্তত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ তুলনাত চীনত অধিক বিলিয়নাৰ আছে। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত, ৭১৬ জন বিলিয়নেয়াৰ আছে, আনহাতে চীনত, সংখ্যাটো হৈছে ১১৩৩। চীনেও প্ৰকল্পটোৰ বাবে পুনৰ ব্যৱহাৰযোগ্য মহাকাশযান নিৰ্মাণ কৰি আছে, যি পৃথিৱী আৰু মহাকাশক প্ৰদক্ষিণ কৰিব পাৰে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: