• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • India-China Tension: চীনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জিনপিঙে পৰিদৰ্শন কৰিলে ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী ! ব্ৰহ্মপুত্ৰত চীনে নিৰ্মাণ কৰি আছে পৃথিৱীৰ সৰ্ববৃহৎ বান্ধ, অৰুণাচল সীমান্তলৈ চীনৰ Highway...

India-China Tension: চীনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জিনপিঙে পৰিদৰ্শন কৰিলে ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী ! ব্ৰহ্মপুত্ৰত চীনে নিৰ্মাণ কৰি আছে পৃথিৱীৰ সৰ্ববৃহৎ বান্ধ, অৰুণাচল সীমান্তলৈ চীনৰ Highway...

চীনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জি জিনপিঙে (Xi Jinping) ভাৰতৰ সৈতে চলি থকা সীমান্ত বিবাদৰ (India-China Border Tension) মাজত প্ৰথমবাৰৰ বাবে তিব্বত (Tibet) ভ্ৰমণ কৰিছে।

চীনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জি জিনপিঙে (Xi Jinping) ভাৰতৰ সৈতে চলি থকা সীমান্ত বিবাদৰ (India-China Border Tension) মাজত প্ৰথমবাৰৰ বাবে তিব্বত (Tibet) ভ্ৰমণ কৰিছে।

চীনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জি জিনপিঙে (Xi Jinping) ভাৰতৰ সৈতে চলি থকা সীমান্ত বিবাদৰ (India-China Border Tension) মাজত প্ৰথমবাৰৰ বাবে তিব্বত (Tibet) ভ্ৰমণ কৰিছে।

  • Share this:
চীনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জি জিনপিঙে (Xi Jinping) ভাৰতৰ সৈতে চলি থকা সীমান্ত বিবাদৰ (India-China Border Tension) মাজত প্ৰথমবাৰৰ বাবে তিব্বত (Tibet) ভ্ৰমণ কৰিছে। চীনৰ চৰকাৰী যোগাযোগ সংস্থা ছিনহুয়াৰ মতে, জিনপিঙে ভাৰতৰ অৰুণাচল প্ৰদেশ(Arunachal Pradesh) ৰাজ্যৰ কাষত থকা তিব্বতৰ অংশ চীনৰ নিংচি ভ্ৰমণ কৰে। জিনপিঙে ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী(Brahmaputra)ও পৰিদৰ্শন কৰিছে। চীনে ইয়াত পৃথিৱীৰ সৰ্ববৃহৎ বান্ধ নিৰ্মাণ কৰি আছে।

২০১১ চনত ক্ষমতা গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত এইটো জিনপিঙৰ প্ৰথম তিব্বত ভ্ৰমণ বুলি কোৱা হয়। ৰাষ্ট্ৰপতি জি জিনপিং বুধবাৰে নিংচি বিমানবন্দৰত উপস্থিত হৈছিল। চীনৰ ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে তেতিয়া ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী আৰু ইয়াৰ উপনদী উপত্যকা পৰিদৰ্শন কৰিছিল।

উল্লেখ্য যে ইণ্ডো-চীন সীমান্ত বিবাদত ৩,৪৮৮ কিলোমিটাৰ প্ৰকৃত নিয়ন্ত্ৰণ ৰেখা (LOC) অন্তৰ্ভুক্ত আছে। চীনে অৰুণাচল প্ৰদেশক দক্ষিণ তিব্বতৰ অংশ বুলি দাবী কৰে, যাক ভাৰতে সদায় প্ৰত্যাখ্যান কৰি আহিছে।

তিব্বত সীমান্তত শেহতীয়াকৈ বুলেট ট্ৰেইন সেৱা আৰম্ভ কৰা হৈছে
চীনৰ ৰাষ্ট্ৰপতিয়ে এনে এটা সময়ত অৰুণাচল সীমান্ত ভ্ৰমণ কৰিছিল যেতিয়া চীনে শেহতীয়াকৈ প্ৰথমবাৰৰ বাবে সম্পূৰ্ণ বৈদ্যুতিক বুলেট ৰেল চলাবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। এই বুলেট ট্ৰেইনখনে ৰাজধানী লাছা আৰু নিংচিক সংযোগ কৰিব। ইয়াৰ গতি বেগ প্ৰতি ঘণ্টাত ১৬০ কিলোমিটাৰ।

চীনে ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ ওপৰত বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ বান্ধ নিৰ্মাণ কৰে
লাডাখৰ পৰা অৰুণাচল প্ৰদেশলৈকে, চীনে ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ ওপৰত বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ বান্ধ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ গৈ আছে। চীনে য়াৰলুং চাংপো বা ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ ওপৰত যাক তিব্বতৰ পৰা ভাৰতলৈ অত্যন্ত পৱিত্ৰ বুলি গণ্য কৰা হয়, ৬০ গিগাৱাট দৈত্য বান্ধ নিৰ্মাণ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।

Highway নিৰ্মাণ কৰা হৈছে
চীনে শেহতীয়াকৈ ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী উপত্যকাৰ মাজভাগৰ পৰা কৌশলগতভাৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ ঘাইপথ নিৰ্মাণ কৰিছে। এই ঘাইপথটোৱে অৰুণাচল প্ৰদেশৰ সীমান্তৱৰ্তী মেডগ কাউণ্টিক সংযোগ কৰিছে।

জলবিদ্যুৎ প্ৰকল্পৰ ওপৰত সম্পূৰ্ণ গুৰুত্ব
চীনে ২০৬০ কাৰ্বন উপকূল প্ৰাপ্ত কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখিছে। ইয়াৰ বাবে তিব্বতৰ জলবিদ্যুৎ প্ৰকল্পৰ ওপৰত সম্পূৰ্ণ গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে। পৰিৱেশবিদসকলে ইয়াৰ বিৰোধিতা কৰি আহিছে। পশ্চিম তিব্বতৰ হিমবাহৰ পৰা সাগৰ পৃষ্ঠৰ পৰা প্ৰায় ১৬,৪০৪ ফুট উচ্চতাত উদ্ভৱ হোৱা য়াৰলুং চাংপো বা ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী হৈছে পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওখ নদী। ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীয়ে হিমালয়ৰ বুকু বিন্ধাই উত্তৰ-পূব ভাৰতেৰে বাংলাদেশলৈ বৈ যায়।
Published by:Kokil Sarma
First published: