உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • চীনৰ নতুন আকাংক্ষা 'Earth 2.0', বিচাৰি আছে আন এটা পৃথিৱীসদৃশ গ্ৰহ ! বিজ্ঞানীসকলে এই পৰিকল্পনা কৰিছে ...

    চীনৰ নতুন আকাংক্ষা 'Earth 2.0', বিচাৰি আছে আন এটা পৃথিৱীসদৃশ গ্ৰহ ! বিজ্ঞানীসকলে এই পৰিকল্পনা কৰিছে ...

    বেইজিঙে ইয়াৰ নাগৰিকসকলৰ বাবে এটা বিকল্প গৃহ গ্ৰহ বিচাৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে (China Earth 2.0 Mission), য'ত জীৱনৰ বাবে অনুকূল পৰিস্থিতি আছে। চীনা বিজ্ঞানীসকলে আমাৰ সৌৰজগতৰ বাহিৰত থকা এক্সো গ্ৰহটো বিচাৰিবলৈ এটা অভিযানৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে।

    বেইজিঙে ইয়াৰ নাগৰিকসকলৰ বাবে এটা বিকল্প গৃহ গ্ৰহ বিচাৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে (China Earth 2.0 Mission), য'ত জীৱনৰ বাবে অনুকূল পৰিস্থিতি আছে। চীনা বিজ্ঞানীসকলে আমাৰ সৌৰজগতৰ বাহিৰত থকা এক্সো গ্ৰহটো বিচাৰিবলৈ এটা অভিযানৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে।

    বেইজিঙে ইয়াৰ নাগৰিকসকলৰ বাবে এটা বিকল্প গৃহ গ্ৰহ বিচাৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে (China Earth 2.0 Mission), য'ত জীৱনৰ বাবে অনুকূল পৰিস্থিতি আছে। চীনা বিজ্ঞানীসকলে আমাৰ সৌৰজগতৰ বাহিৰত থকা এক্সো গ্ৰহটো বিচাৰিবলৈ এটা অভিযানৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে।

    • Share this:
    চীনে ইয়াৰ সম্প্ৰসাৰণবাদী নীতিৰ বাবে সদায় সমালোচনাৰ সন্মুখীন হৈ আহিছে, কিন্তু এতিয়া এই দেশখনে পৃথিৱীৰ দৰে জীৱন সম্ভৱ হোৱা গ্ৰহৰ সন্ধানত পৃথিৱী এৰি আহিছে। বেইজিঙে ইয়াৰ নাগৰিকসকলৰ বাবে এটা বিকল্প গৃহ গ্ৰহ বিচাৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে (China Earth 2.0 Mission), য'ত জীৱনৰ বাবে অনুকূল পৰিস্থিতি আছে। চীনা বিজ্ঞানীসকলে আমাৰ সৌৰজগতৰ বাহিৰত থকা এক্সো গ্ৰহটো বিচাৰিবলৈ এটা অভিযানৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে।

    জাৰ্নেল অফ নেচাৰৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, চীনা বিজ্ঞান একাডেমীয়ে ইতিমধ্যে পৃথিৱী 2.0 ৰ ধাৰণা প্ৰস্তুত কৰিছে। এই অভিযানটো ইয়াৰ প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত আছে। এই অভিযানটো জুনত আৰম্ভ কৰা হ'ব যেতিয়া বিশেষজ্ঞৰ এটা দলে পৰিকল্পনাটো পৰ্যালোচনা কৰি আছে। অনুমোদন লাভ কৰাৰ পিছত, অভিযানটোৰ বিকাশ আৰু পুঁজিৰ ওপৰত কাম আৰম্ভ হ'ব।

    এই অভিযানত, ৭ টা টেলিস্কোপ ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব, যি এক্সো প্লেনেট বিচাৰিবলৈ ছায়াপথটো স্কেন কৰিব। এইটো নাছাৰ কেপলাৰ অভিযানৰ সৈতে একে।

    পৃথিৱী 2.0 অভিযানৰ আগশাৰীৰ জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানী জিয়ান জীয়ে এক বিবৃতিত কয়, "কেপলাৰ অঞ্চলটো এটা কম ওলমি থকা ফল কিয়নো আমাৰ ওচৰত তাৰ পৰা যথেষ্ট ভাল তথ্য আছে। আমাৰ উপগ্ৰহটো নাছাৰ কেপলাৰ টেলিস্কোপতকৈ ইয়াৰ আকাশ জৰীপ ক্ষমতাৰ ক্ষেত্ৰত ১০১৫ গুণ অধিক শক্তিশালী হ'ব পাৰে।"

    প্ৰতিবেদনখনত কোৱা হৈছিল যে "দূৰবীণটোৱে এটা তৰাৰ উজ্জ্বলতাৰ সৰু পৰিৱৰ্তন চিনাক্ত কৰি এক্সোপ্লেনেট বিচাৰিব।" ৭ টা দূৰবীণৰ ৬ টাত আকাশৰ ৫০০ বৰ্গ ডিগ্ৰী অংশত ১.২ মিলিয়ন তৰা অধ্যয়ন কৰা হ'ব। পৃথিৱী ২.০ য়ে নাছাৰ ট্ৰেঞ্জিটিং এক্সোপ্লেনেট জৰীপ উপগ্ৰহৰ জৰিয়তে দেখাতকৈ অধিক দূৰৱৰ্তী তৰা পৰ্যবেক্ষণ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।

    চীনা বিজ্ঞানীৰ দলটোৱে অভিযানটো পৰিচালনা কৰাৰ কেইবছৰমানৰ ভিতৰত কমেও এক ডজন পৃথিৱী ২.০ গ্ৰহ বিচাৰি পোৱাৰ আশা কৰিছে। চীনে এই অভিযানক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় সহযোগিতাৰ এক উন্নত সুযোগ হিচাপে বৰ্ণনা কৰিছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: