• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • বুৰ্জ খলিফাৰ এই সমগ্ৰ বিশ্বতে জিলিকি থকা অট্টালিকাটোত সকলো আছে, কিন্তু নাই এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ বস্তু ...

বুৰ্জ খলিফাৰ এই সমগ্ৰ বিশ্বতে জিলিকি থকা অট্টালিকাটোত সকলো আছে, কিন্তু নাই এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ বস্তু ...

বুৰ্জ খলিফা (Burj Khalifa Don’t Have Sewage System) ডুবাইৰ পৰিচয় হৈ পৰিছে। আপুনি শুনি আচৰিত হ'ব যে বুৰ্জ খলিফা, যি আগতীয়া স্থাপত্যৰ নমুনা হিচাপে দেখা যায়, ইয়াত নৰ্দমা প্ৰণালী নাই।

বুৰ্জ খলিফা (Burj Khalifa Don’t Have Sewage System) ডুবাইৰ পৰিচয় হৈ পৰিছে। আপুনি শুনি আচৰিত হ'ব যে বুৰ্জ খলিফা, যি আগতীয়া স্থাপত্যৰ নমুনা হিচাপে দেখা যায়, ইয়াত নৰ্দমা প্ৰণালী নাই।

বুৰ্জ খলিফা (Burj Khalifa Don’t Have Sewage System) ডুবাইৰ পৰিচয় হৈ পৰিছে। আপুনি শুনি আচৰিত হ'ব যে বুৰ্জ খলিফা, যি আগতীয়া স্থাপত্যৰ নমুনা হিচাপে দেখা যায়, ইয়াত নৰ্দমা প্ৰণালী নাই।

  • Share this:
যেতিয়া পৃথিৱীৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ স্থাপত্য আৰু অভিযান্ত্ৰিকৰ (Architecture and Engineering) কথা আহে, প্ৰথম কথাটো মনলৈ আহে ডুবাইৰ এটা অট্টালিকালৈ অধিক। বুৰ্জ খলিফা (Burj Khalifa Don’t Have Sewage System) ডুবাইৰ পৰিচয় হৈ পৰিছে। জিলিকি থকা কাচেৰে সজ্জিত, এই ভৱনটো ইয়াৰ উচ্চতা আৰু বিলাসিতাৰ বাবে সমগ্ৰ বিশ্বৰ বাবে জনাজাত, কিন্তু এই ভৱনটোত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ বস্তু নাই।

এই ৮৩০ মিটাৰ ওখ অট্টালিকালৈ যোৱাটো মানুহৰ বাকেটলিষ্টৰ শীৰ্ষত আছে। ইয়াত দামী খাদ্য আৰু পানীয়ৰ ধাৰণা আৰু প্ৰায় ডাৱৰৰ মাজত বহি তলৰ দৃশ্যটো দেখি মানুহৰ উত্তেজনাৰে ভৰি পৰে। যেতিয়া বুৰ্জ খলিফাৰ গৌৰৱত কোটি কোটি টকা পানীৰ দৰে ঢালি দিয়া হৈছিল, এই ভৱনটোৰ নৰ্দমা প্ৰণালী কেৱল প্ৰকল্পটোৰ ব্যয় বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে স্থাপন কৰা হোৱা নাছিল।

ভৱনটোত কোনো নৰ্দমা প্ৰণালী নাই।
আপুনি শুনি আচৰিত হ'ব যে বুৰ্জ খলিফা, যি আগতীয়া স্থাপত্যৰ নমুনা হিচাপে দেখা যায়, ইয়াত নৰ্দমা প্ৰণালী নাই। এইটো ডুবাইৰ ৱেষ্টৱাটাৰ প্ৰণালীৰ সৈতে সংযুক্ত কৰা হোৱা নাই। এনে পৰিস্থিতিত ইয়াৰ লেতেৰা পানীৰ সৈতে কি কৰা হ'ব? উত্তৰটো আৰু অধিক ঘৃণনীয়। দৰাচলতে, ভৱনটোৰ নৰ্দমা প্ৰতিদিনে ট্ৰাকত কঢ়িয়াই অনা হয় আৰু নিষ্কাশন কৰা হয়। ইয়াৰ বাবে, ট্ৰাকৰ এটা শাৰী স্থাপন কৰা হয়, য'ত বুৰ্জ খলিফা আৰু শৌচাগাৰৰ আৱৰ্জনাৰ লেতেৰা পানী দৈনিক কঢ়িয়াই অনা হয়। এইটো অতি আচৰিত যে ইমান খৰচৰ পিছত ভৱনটোত নৰ্দমা প্ৰণালীটো নাৰাখি কিয় এই অদ্ভুত পদ্ধতিটো গ্ৰহণ কৰা হয়?

কোটি কোটি নিৰ্মাণ, তেন্তে নৰ্দমাৰ ব্যয় কিয় ৰাহি কৰিব?
বুৰ্জ খলিফা সমগ্ৰ বিশ্বতে ইয়াৰ ব্যৱস্থাৰ বাবে জনাজাত। ২০০৮ চনত, সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল যে চহৰখনৰ নৰ্দমা প্ৰণালীত বুৰ্জ খলিফা নৰ্দমা যোগ দিয়াটো সঁচাকৈয়ে এক অপ্ৰয়োজনীয় ব্যয়। বিকাশকাৰীসকলে বিশ্বাস কৰিছিল যে প্ৰতিদিনে ইয়াত নৰ্দমাৰ আৱৰ্জনা ট্ৰাকত কঢ়িয়াই নিয়াটোও নৰ্দমা প্ৰণালী নিৰ্মাণতকৈ কম ব্যয়বহুল হ'ব। অৱশ্যে, বুৰ্জ খলিফাৰ পৰা প্ৰতিদিনে ১৫ টন নৰ্দমা ওলাই আহে, কিয়নো ইয়াত ৩৫ হাজাৰ লোক বাস কৰে। এতিয়া এক নৰ্দমা প্ৰণালী নিৰ্মাণৰ ওপৰত আলোচনা হৈছে, যিটো কমেও ২০২৫ চনৰ ভিতৰত সম্পূৰ্ণ হ'ব।
Published by:Kokil Sarma
First published: