• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Footprints of Possibly the Last Dinosaurs: ব্ৰিটেইনৰ মাটিত পোৱা গৈছে ১১ কোটি বছৰ পূৰ্বৰ অন্তিম ডাইনোচৰৰ পদচিহ্ন ...

Footprints of Possibly the Last Dinosaurs: ব্ৰিটেইনৰ মাটিত পোৱা গৈছে ১১ কোটি বছৰ পূৰ্বৰ অন্তিম ডাইনোচৰৰ পদচিহ্ন ...

Image for representation. (Credit: REUTERS)

Image for representation. (Credit: REUTERS)

বিট্ৰেইনত ১১ কোটি বছৰ পূৰ্বৰ কমেও ছয়টা বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ ডাইনোচৰৰ পদচিহ্ন লাভ কৰা গৈছে।

  • Share this:
ব্ৰিটেইনৰ কেণ্ট মাটিত পোৱা গৈছে ১১ কোটি বছৰ পূৰ্বৰ কমেও ছয়টা ভিন্ন প্ৰজাতিৰ ডাইনোচৰৰ পদচিহ্ন । গৱেষকসকলে এক নতুন প্ৰতিবেদনত দাবী কৰিছে এই কথা । হেষ্টিংছ মিউজিয়াম আৰু আৰ্ট গেলেৰীৰ এজন কিউৰেটৰ আৰু পোৰ্টচমাউথ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এজন বিজ্ঞানীয়ে এই পদচিহ্নৰ আৱিষ্কাৰ কৰিছে, যিবোৰ ব্ৰিটেইনৰ অন্তিম ডাইনোচৰৰ বুলি জানিব পৰা গৈছে । এই পদচিহ্নবোৰ কেণ্টৰ ফ'কষ্টোনৰ উপকূলীয় অঞ্চল আৰু শিলবোৰত পোৱা গৈছে। ইয়াত ধুমুহাৰ পৰিস্থিতিৰ বাবে শিল আৰু উপকূলীয় জলজ অঞ্চল হোৱাত নিৰন্তৰভাৱে নতুন জীৱাশ্মৰ সন্ধান লাভ কৰা যায় ।

পোৰ্টচমাউথ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পুৰাতত্ব বিভাগৰ অধ্যাপক ডেভিদ মাৰ্টিলে এই সম্পৰ্কত কয় এনেদৰে, "প্ৰথমবাৰৰ বাবে ফ'কষ্টোন ফৰ্মেচন নামৰ এটা শিলৰ পৃষ্ঠত এই পদচিহ্নবোৰ পোৱা গৈছে আৰু এইটো এটা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ আৱিষ্কাৰ, কিয়নো এই ডাইনোচৰবোৰ অদৃশ্য হোৱাৰ পূৰ্বে অন্তিম পৰ্যায়ত দেশখনত আছিল হয়তো । তেওঁ লগতে কয়, "এতিয়া ডোভাৰৰ বগা শিলবোৰ য'ত আছে তেওঁলোকে তাৰ ওচৰলৈ গৈ আছিল। পাচত যেতিয়া আপুনি নৌকা যাত্ৰালৈ যাব আৰু আশে-পাশে এই সুন্দৰ শিলবোৰৰ কল্পনা কৰিব ।"

এই প্ৰতিবেদন বিগত সপ্তাহৰ প্ৰচিডিংছ অফ দ্য জিঅ'লজিষ্ট এছ'চিয়েচনৰ আলোচনীখনৰ সংখ্যাত প্ৰকাশিত হৈছিল। লোকশিলা সংগ্ৰহালয়তো ডাইনোচৰৰ কিছুমান পদচিহ্নও প্ৰদৰ্শিত কৰা হৈছে । হেষ্টিংছ মিউজিয়াম আৰু আৰ্ট গেলেৰীৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কিউৰেটৰ ফিলিপ হেডলেণ্ড হৈছে ইয়াৰ মুখ্য লেখক।

ডাইনোচৰে এৰি যোৱা ভৰি চাপত বালিৰে ভৰ্তি কৰা ইয়াক সংৰক্ষণ কৰে। পদচিহ্নবোৰ বিভিন্ন ডাইনোচৰৰ পৰা আহিছে, যিয়ে দেখুৱায় যে ১১ কোটি বছৰ আগতে প্ৰাৰম্ভিক ক্ৰেটেচিয়াছ যুগৰ শেষত দক্ষিণ ইংলেণ্ডত ডাইনোচৰৰ তুলনামূলকভাৱে উচ্চ বৈচিত্ৰ্য আছিল। এইবোৰ এঙ্কিলোচাৰ, কঠিন চেহেৰাৰ সজ্জিত ডাইনোচৰৰ বুলি ধাৰণা কৰা হয়, যিবোৰ জীৱিত টেংকৰ দৰে আছিল ।

লক্ষ্যণীয় যে এই চিহ্নবোৰৰ প্ৰস্থ ৮০ চেমি আৰু দৈৰ্ঘ্য ৬৫ ছে.মি বুলি কোৱা হৈছে লগতে এইবোৰ হৈছে এতিয়ালৈকে লাভ কৰা আটাইতকৈ ডাঙৰ চিহ্ন । এই ডাইনোচৰক উদ্ভিদ ভক্ষণকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। যিয়ে নিজৰ দুখন ভৰিৰেও খোজ কাঢ়িব পাৰে আৰু চাৰিখন ভৰিৰেও খোজ কাঢ়িব পাৰে। চলিত মাহৰ আৰম্ভণিতে চীনতো এটা ডাইনোচৰৰ কংকাল পোৱা গৈছিল। জীৱবিজ্ঞানীসকলে জুৰাচিক যুগৰ এই ডাইনোচৰৰ কংকাল আঁতৰোৱাত সফল হৈছিল, যাক ১৮ কোটি বছৰ পুৰণি বুলি কোৱা হৈছিল। কংকালটো ২৬ ফুট দীঘল আছিল কিন্তু ইয়াৰ মাত্ৰ ৭০ শতাংশহে অংশ পোৱা গৈছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি