• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • আফগানিস্তানৰ ৰাজধানী চহৰ কাবুলত বোমা বিস্ফোৰণ, ২২ জন আহত

আফগানিস্তানৰ ৰাজধানী চহৰ কাবুলত বোমা বিস্ফোৰণ, ২২ জন আহত


বিস্ফোৰণটো চহৰখনৰ পশ্চিমৰ এখন জিলাত সংঘটিত হৈছিল য'ত সংখ্যালঘু ছিয়েত মুছলমান সম্প্ৰদায়ৰ সদস্যসকলে নিয়মীয়াকৈ মিলিত হয়।

বিস্ফোৰণটো চহৰখনৰ পশ্চিমৰ এখন জিলাত সংঘটিত হৈছিল য'ত সংখ্যালঘু ছিয়েত মুছলমান সম্প্ৰদায়ৰ সদস্যসকলে নিয়মীয়াকৈ মিলিত হয়।

বিস্ফোৰণটো চহৰখনৰ পশ্চিমৰ এখন জিলাত সংঘটিত হৈছিল য'ত সংখ্যালঘু ছিয়েত মুছলমান সম্প্ৰদায়ৰ সদস্যসকলে নিয়মীয়াকৈ মিলিত হয়।

  • Share this:

শনিবাৰে আফগানিস্তানৰ ৰাজধানী কাবুলৰ এটা ব্যস্ত শ্বপিং ষ্ট্ৰীটত এটা বোমা বিস্ফোৰণ হয় আৰু কমেও ২২ জন লোক আহত হয় বুলি চিকিৎসালয়ৰ বিষয়া আৰু প্ৰত্যক্ষদৰ্শীসকলে জানিবলৈ দিয়ে।


বিস্ফোৰণটো চহৰখনৰ পশ্চিমৰ এখন জিলাত সংঘটিত হৈছিল য'ত সংখ্যালঘু ছিয়েত মুছলমান সম্প্ৰদায়ৰ সদস্যসকলে নিয়মীয়াকৈ মিলিত হয়।


অনলাইনত পোষ্ট কৰা ভিডিঅ' ফুটেজত দেখা গৈছে যে এম্বুলেন্সবোৰ ঘটনাস্থলীলৈ দৌৰি আহিছে, যিটো বাছ ষ্টেচনৰ ওচৰতে আছে।


তালিবানৰ আভ্যন্তৰীণ মন্ত্ৰালয়ৰ এজন মুখপাত্ৰই কৈছে যে আহতসকলক সহায় কৰিবলৈ আৰু হতাহতৰ মূল্যাঙ্কন কৰিবলৈ এটা তদন্ত দল বিস্ফোৰণস্থলীত উপস্থিত হয়।




কোনো উগ্ৰপন্থী গোটে তৎক্ষণাৎ এই আক্ৰমণৰ দায়িত্ব স্বীকাৰ কৰা নাছিল, যিটো আছুৰাৰ আগতে আহিছিল, যি হৈছে পয়গম্বৰ মুহাম্মাদৰ নাতি হুছেইনৰ শ্বহীদৰ স্মৰণীয় অনুষ্ঠান, যাক মুখ্যতঃ ছিয়েত মুছলমানসকলে চিহ্নিত কৰে।


শুকুৰবাৰে চুন্নী মুছলমান উগ্ৰপন্থী গোট ইছলামিক ষ্টেটৰ দ্বাৰা সংঘটিত কাবুলত সংঘটিত বিস্ফোৰণত কমেও আঠজন লোক নিহত আৰু ১৮ জন আহত হয়।


আইএছে আফগানিস্তানৰ কোনো অঞ্চল নিয়ন্ত্ৰণ নকৰে কিন্তু মাৰাত্মক স্লিপাৰ চেল আছে যি দেশখনত ধৰ্মীয় সংখ্যালঘুসকলৰ লগতে তালিবানৰ গতিবিধি লক্ষ্য কৰি আহিছে।




দুটা দশকৰ বিদ্ৰোহৰ পিছত যোৱা বছৰ আগষ্টত আফগানিস্তান দখল কৰা চুন্নী মুছলমান তালিবান কৰ্তৃপক্ষই কৈছে যে তেওঁলোকে ছিয়েত মছজিদ আৰু অন্যান্য সুবিধাসমূহৰ বাবে অধিক সুৰক্ষা প্ৰদান কৰিব।


কাবুলৰ এজন ছিয়েত ধৰ্মীয় পণ্ডিত চৈয়দ কাজুম হোজাতে কৈছিল যে তালিবান চৰকাৰে আছুৰাৰ আগত নিৰাপত্তা বৃদ্ধি কৰিছে কিন্তু যিকোনো ভাবুকিৰ বাবে সতৰ্কতা উন্নত কৰা উচিত।


লোকপিয়লৰ কোনো শেহতীয়া তথ্য নাই, কিন্তু আকলন অনুসৰি আফগানিস্তানৰ ছিয়েত সম্প্ৰদায়ৰ আকাৰ ৩৯ নিযুত জনসংখ্যাৰ ১০-২০ শতাংশৰ ভিতৰত আছে, যাৰ ভিতৰত আছে পাৰ্চী ভাষী তাজিক আৰু পশতুন আৰু লগতে হাজাৰা।

Published by:Subham Goswami
First published: