• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • কাবুল শিক্ষা কেন্দ্ৰত বিস্ফোৰণ; তালিবানী শাসনত এই বছৰ আফগানিস্তানত ২০০ ৰো অধিক আক্ৰমণ

কাবুল শিক্ষা কেন্দ্ৰত বিস্ফোৰণ; তালিবানী শাসনত এই বছৰ আফগানিস্তানত ২০০ ৰো অধিক আক্ৰমণ

বিস্ফোৰণৰ পিছত কাবুলত পহৰা দি থিয় দিছে তালিবানৰ যোদ্ধা।

বিস্ফোৰণৰ পিছত কাবুলত পহৰা দি থিয় দিছে তালিবানৰ যোদ্ধা।

দক্ষিণ এছিয়াৰ সন্ত্ৰাসবাদ পৰ্টেল বা SATPৰ তথ্য অনুসৰি কেৱল ২০২২ চনতে ২০৭ টা আক্ৰমণ সংঘটিত হৈছিল য’ত ১৫০ জনতকৈ অধিক লোকৰ মৃত্যু হৈছিল আৰু প্ৰায় ৭০ জন লোক আহত হৈছিল।

  • Share this:
শুকুৰবাৰে আফগানৰ ৰাজধানীৰ এটা শিক্ষাকেন্দ্ৰত সংঘটিত হোৱা আত্মঘাতী বোমা আক্ৰমণত কমেও ১৯ জন লোক নিহত হয়। বিশ্ববিদ্যালয়ৰ প্ৰৱেশ পৰীক্ষাৰ বাবে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে প্ৰস্তুতি চলাই থকাৰ সময়তে সংঘটিত হোৱা এই বিস্ফোৰণত কেইবাজনো লোক আহত হোৱা বুলি বিষয়াসকলে জনায়।

এবছৰ পূৰ্বে তালিবানে দখল কৰা দেশখনত শেহতীয়াকৈ বিধ্বংসী ৰূপ ধাৰণ কৰা একাধিক আক্ৰমণৰ ঘটনা সংঘটিত হৈছে। তালিবানে ক্ষমতালৈ ঘূৰি অহাৰ পিছত আফগানিস্তানত হিংসাত্মক পৰিস্থিতি বহু পৰিমাণে হ্ৰাস পাইছে যদিও যোৱা কেইমাহমানত কেইবাটাও বোমা বিস্ফোৰণে — কিছুমান সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায়ক লক্ষ্য কৰি লৈছে আৰু দেশখনক জোকাৰি গৈছে। বহুতে দাবী কৰিছে জেহাদী ইছলামিক ষ্টেট গোটটোৱে। সশস্ত্ৰ সংঘৰ্ষৰ পৰা মাৰাত্মক সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণলৈকে আফগানিস্তানত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সহায়ক মিছন বা ইউনামাই দেশখনৰ পৰা আমেৰিকাৰ সৈন্য প্ৰত্যাহাৰৰ পিছত আফগানিস্তানত সন্ত্ৰাসবাদী সংগঠন আৰু অন্যান্যৰ নিৰাপত্তাজনিত কাণ্ডৰ ক্ৰমাগত বৃদ্ধিৰ ওপৰত নিৰীক্ষণ কৰি আহিছে।

দক্ষিণ এছিয়াৰ সন্ত্ৰাসবাদ পৰ্টেল বা SATPৰ তথ্য অনুসৰি কেৱল ২০২২ চনতে ২০৭ টা আক্ৰমণ সংঘটিত হৈছিল য’ত ১৫০ জনতকৈ অধিক লোকৰ মৃত্যু হৈছিল আৰু প্ৰায় ৭০ জন লোক আহত হৈছিল। এইবোৰ মাত্ৰ যিবোৰ কাণ্ডৰ খবৰ দিয়া হৈছিল আৰু ইয়াৰ টোল বহু বেছি হ’ব পাৰে। তদুপৰি ১০০ৰো অধিক আক্ৰমণক বৃহৎ আক্ৰমণ হিচাপে শ্ৰেণীভুক্ত কৰা হৈছিল। ৮৩ টা বিস্ফোৰণ সংঘটিত হোৱাৰ লগতে কমেও ৬ টা আত্মঘাতী আক্ৰমণৰ খবৰ পোৱা গৈছে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি