• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী লোকৰ তালিকাৰ পৰা আঁতৰিব বিচাৰিছে বিল গেটছ! দাতব্য প্ৰতিষ্ঠানলৈ ৬ বিলিয়ন ডলাৰ দান

বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী লোকৰ তালিকাৰ পৰা আঁতৰিব বিচাৰিছে বিল গেটছ! দাতব্য প্ৰতিষ্ঠানলৈ ৬ বিলিয়ন ডলাৰ দান

ব্লুমবাৰ্গ আৰু ফৰ্বছ তালিকা অনুসৰি গেটছ এতিয়াও বিশ্বৰ পঞ্চম আটাইতকৈ ধনী ব্যক্তি।

ব্লুমবাৰ্গ আৰু ফৰ্বছ তালিকা অনুসৰি গেটছ এতিয়াও বিশ্বৰ পঞ্চম আটাইতকৈ ধনী ব্যক্তি।

বিল গেটছে এই মাহৰ আৰম্ভণিতে প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল যে তেওঁ সকলো সম্পত্তি তেওঁৰ জনহিতকৰ ফাউণ্ডেচনক দিব যাতে অৱশেষত বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী ব্যক্তিৰ তালিকাৰ পৰা আঁতৰি থাকিব পাৰে।

  • Share this:
মাইক্ৰছফ্টৰ সহ-প্ৰতিষ্ঠাপক বিল গেটছে এই মাহৰ আৰম্ভণিতে প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল যে তেওঁ সকলো সম্পত্তি তেওঁৰ জনহিতকৰ ফাউণ্ডেচনক দিব যাতে অৱশেষত বিশ্বৰ আটাইতকৈ ধনী ব্যক্তিৰ তালিকাৰ পৰা আঁতৰি থাকিব পাৰে। টুইটটো ১৩ জুলাইত শ্বেয়াৰ কৰাৰ প্ৰায় এসপ্তাহ পিছত, এতিয়া খবৰ পোৱা গৈছে যে ৬৬ বছৰীয়া ব্যক্তিজনে যোৱা সপ্তাহত তেওঁৰ দাতব্য প্ৰতিষ্ঠানক ৬ বিলিয়ন ডলাৰৰ অধিক মূল্যৰ শ্বেয়াৰ দিছিল।


বিজনেছ ইনচাইডাৰে চোৱা SEC ফাইলিং অনুসৰি, আমেৰিকান ব্যৱসায়ীজনে বিল এণ্ড মেলিণ্ডা গেটছ ফাউণ্ডেচনক কানাডিয়ান নেচনেল ৰেলৱে কো'ত প্ৰায় ৫.২ বিলিয়ন ডলাৰ মূল্যৰ ষ্টক দান কৰিছিল। প্ৰতিবেদনখনত এইটোও উল্লেখ কৰা হৈছে যে মাইক্ৰছফ্টৰ সহ-প্ৰতিষ্ঠাপকে বৃহস্পতিবাৰে ডিয়েৰ এণ্ড কোম্পানীৰ ৯৯৫ নিযুত ডলাৰ মূল্যৰ শ্বেয়াৰ ফাউণ্ডেচনটোক প্ৰদান কৰিছিল, যোৱা সপ্তাহৰ প্ৰদৰ্শনীৰ ফাইলিঙৰ পৰা। বিজনেছ ইনচাইডাৰে প্ৰতিবেদন দিছে যে গেটছৰ বিনিয়োগ বাহন, কেচকেড ইনভেষ্টমেণ্ট এলএলচিৰ পৰা ব্যক্তিগত অলাভজনক সংগঠনলৈ ৩ নিযুতৰো অধিক শ্বেয়াৰ স্থানান্তৰ কৰা হৈছিল।


বিল গেটছে টুইট কৰি কয় যে, "মোৰ সম্পদবোৰ সমাজলৈ এনেদৰে ঘূৰাই দিয়াৰ দায়িত্ব আছে যিয়ে দুখ-কষ্ট হ্ৰাস কৰা আৰু জীৱন উন্নত কৰাৰ বাবে সৰ্বাধিক প্ৰভাৱ পেলায়।" গেটছে এইদৰেও লিখিছিল: "মই আশা কৰোঁ যে এই মুহূৰ্তত বহুত ধন-সম্পত্তি আৰু বিশেষাধিকাৰৰ পদত থকা আনসকলেও আগবাঢ়িব।"


মন কৰিব লাগিব যে তেওঁৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ অনুদান স্বত্বেও, ব্লুমবাৰ্গ আৰু ফৰ্বছ তালিকা অনুসৰি গেটছ এতিয়াও বিশ্বৰ পঞ্চম আটাইতকৈ ধনী ব্যক্তি। ব্লুমবাৰ্গৰ মতে, তেওঁ ইলন মাস্ক, জেফ বেজোছ, বাৰ্ণাৰ্ড আৰ্নাল্ট আৰু ভাৰতৰ গৌতম আদানিৰ পিছত আছে। ব্লুমবাৰ্গ বিলিয়নেয়াৰ ইণ্ডেক্সে দেখুৱাইছে যে ভাৰতীয় ব্যৱসায়ীজনৰ ব্যক্তিগত সম্পদে ১১২.৫ বিলিয়ন ডলাৰ (প্ৰায় ৯ লাখ কোটি টকা) শীৰ্ষস্থান দখল কৰিছে, যি বিল গেটছৰ মুঠ মূল্য ২৩০ নিযুত ডলাৰ (১৮৩০ কোটি টকা) অতিক্ৰম কৰিছে। আদানি গ্ৰুপৰ প্ৰতিষ্ঠাপক হৈছে আহমেদাবাদ-আধাৰিত এক গোট যাৰ লজিষ্টিক, শক্তি, পেকেট যুক্ত সামগ্ৰী আৰু শেহতীয়াকৈ চিমেণ্টৰ প্ৰতি আগ্ৰহ আছে। জুন মাহত তেওঁৰ ৬০ তম জন্মদিন উপলক্ষে, আদানীয়ে সামাজিক কাৰণত ৬০,০০০ কোটি টকা দান কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল।


যোৱা বছৰ বিবাহ বিচ্ছেদ হোৱা গেটছ আৰু মেলিণ্ডা ফ্ৰেঞ্চ তেওঁলোকৰ জনহিতকৰ সংগঠনৰ মুখ্য সদস্য হৈ আছে। ফাউণ্ডেচনে এই মাহৰ আৰম্ভণিতে ২০২৬ চনৰ ভিতৰত ইয়াৰ বাৰ্ষিক অনুদান ৯ বিলিয়ন ডলাৰলৈ বৃদ্ধি কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি ঘোষণা কৰিছে।
Published by:Subham Goswami
First published: