• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Tokyo Paralympics 2021: সোণৰ পৰা এখোজ দূৰত ভাৱিনা ! মাত্ৰ ১২ মাহতে পলিঅ' হৈছিল এইগৰাকী খেলুৱৈৰ, প্ৰথম পেৰালিম্পিক গেমছত পদক নিশ্চিত কৰি ৰচিলে ইতিহাস...

Tokyo Paralympics 2021: সোণৰ পৰা এখোজ দূৰত ভাৱিনা ! মাত্ৰ ১২ মাহতে পলিঅ' হৈছিল এইগৰাকী খেলুৱৈৰ, প্ৰথম পেৰালিম্পিক গেমছত পদক নিশ্চিত কৰি ৰচিলে ইতিহাস...

File Photo

File Photo

Tokyo Paralympics 2021: ভাৰতীয় টেবুল টেনিছ খেলুৱৈ ভাবিনাবেন পেটেলে (Bhavinaben Patel) টকিঅ' পেৰালিম্পিকৰ (Tokyo Paralympics) ফাইনেলত উপনীত হৈ ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছে। পদক অৰ্জন কৰা ৩৪ বছৰীয়া ভাৱিনা এতিয়া সোণৰ পৰা মাত্ৰ এখোজ দূৰত আছে।

  • Share this:
Tokyo Paralympics 2021: ভাৰতীয় টেবুল টেনিছ খেলুৱৈ ভাবিনাবেন পেটেলে (Bhavinaben Patel) টকিঅ' পেৰালিম্পিকৰ (Tokyo Paralympics) ফাইনেলত উপনীত হৈ ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছে। পদক অৰ্জন কৰা ৩৪ বছৰীয়া ভাৱিনা এতিয়া সোণৰ পৰা মাত্ৰ এখোজ দূৰত আছে। এতিয়ালৈকে কোনো ভাৰতীয় মহিলাই অলিম্পিক আৰু পেৰালিম্পিক গেমছত স্বৰ্ণ জয় কৰা নাই আৰু এতিয়া ভাৱিনাৰ এটা সোণালী সুযোগ আছে। গুজৰাটৰ ভাদনগৰত জন্মগ্ৰহণ কৰা ভাৱিনাৰ পেৰালিম্পিকলৈ যাত্ৰা সহজ নহয়। তেওঁ পলিঅ'ক অতিক্ৰম কৰি এই যাত্ৰা নিৰ্ধাৰণ কৰিছে।

ভাৱিনাৰ মাত্ৰ ১২ মাহ বয়সত পলিঅ' হৈছিল। তেওঁ গুজৰাটৰ ভাদনগৰৰ এটা মধ্যবিত্ত পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল। যেতিয়া ভাৱিনা চতুৰ্থ শ্ৰেণীত উপনীত হৈছিল, পিতৃ-মাতৃয়ে অস্ত্ৰোপচাৰৰ বাবে অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ বিশাখাপত্তনমলৈ লৈ গৈছিল। ভাৰতীয় ক্ৰীড়া প্ৰাধিকৰণৰ (SAI) মতে, ভাৱিনাই প্ৰথমতে পলিঅ'ৰ তীব্ৰতা উপেক্ষা কৰিছিল আৰু সঠিক যত্ন লোৱা নাছিল, যাৰ ফলত তেওঁৰ ৰোগৰ অৱনতি ঘটিছিল।

ভাৱিনাই দ্বাদশ শ্ৰেণীলৈকে তেওঁৰ গাঁৱত অধ্যয়ন কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত তেওঁৰ দেউতাকে ২০০৪ চনত আহমেদাবাদৰ ব্লাইণ্ড পিপলছ এছ'চিয়েচনত যোগদান কৰিছিল। ইয়াত ভাৱিনাই তেজলবেন লাখিয়াৰ তত্বাৱধানত এটা কম্পিউটাৰ পাঠ্যক্ৰম গ্ৰহণ কৰিছিল আৰু গুজৰাট বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা চিঠিপত্ৰৰ জৰিয়তে স্নাতক ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল। ইয়াত ভাৱিনাই গম পালে যে তেওঁৰ সংগঠনতো ক্ৰীড়া কাৰ্যকলাপ আছে। ভাৱিনাই তেতিয়া প্ৰশিক্ষক লালন দোশীৰ পৰা ফিটনেছ প্ৰশিক্ষণ লোৱা আৰম্ভ কৰিছিল আৰু লাহে লাহে টেবুল টেনিছ খেলাটো তেওঁৰ আৱেগৰ সৈতে জড়িত হৈ পৰিছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published: