• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Bangladesh Petrol-Diesel Price : বাংলাদেশ চৰকাৰে ইন্ধনৰ মূল্য ব্যাপক হাৰত বৃদ্ধি কৰিছে, পেট্ৰ'লৰ মূল্য ৫১.১৬% লৈকে বৃদ্ধি

Bangladesh Petrol-Diesel Price : বাংলাদেশ চৰকাৰে ইন্ধনৰ মূল্য ব্যাপক হাৰত বৃদ্ধি কৰিছে, পেট্ৰ'লৰ মূল্য ৫১.১৬% লৈকে বৃদ্ধি

বাংলাদেশ পেট্ৰ'লিয়াম কৰ্পোৰেশ্যনে যোৱা ছমাহত ইন্ধন বিক্ৰীত ৮,০১৪.৫১ কোটি টকাৰ লোকচান বহন কৰিছে।

বাংলাদেশ পেট্ৰ'লিয়াম কৰ্পোৰেশ্যনে যোৱা ছমাহত ইন্ধন বিক্ৰীত ৮,০১৪.৫১ কোটি টকাৰ লোকচান বহন কৰিছে।

বাংলাদেশ পেট্ৰ'লিয়াম কৰ্পোৰেশ্যনে যোৱা ছমাহত ইন্ধন বিক্ৰীত ৮,০১৪.৫১ কোটি টকাৰ লোকচান বহন কৰিছে।

  • Share this:
ভাৰতত কেইবামাহ ধৰি নিৰন্তৰ ইন্ধনৰ মূল্যবৃদ্ধিৰ পিছত বাংলাদেশ চৰকাৰে ইন্ধনৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিছে। নতুন মূল্য শনিবাৰৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ'ল। ডিজেল আৰু কেৰাচিনৰ খুচুৰা মূল্য এতিয়া প্ৰতি লিটাৰত ১১৪ টকা। শক্তি বিভাগৰ ইউএনবি সূত্ৰৰ মতে, অকটেন ৫১.৬৮ শতাংশ বৃদ্ধি হৈ প্ৰতি লিটাৰত ১৩৫ টকালৈ বৃদ্ধি পাইছে আৰু পেট্ৰ'লৰ মূল্য ৫১.১৬ শতাংশ বৃদ্ধি হৈ এতিয়া ১৩০ টকালৈ বৃদ্ধি পাইছে।

ডিজেল আৰু কেৰাচিনৰ মূল্য আজিলৈকে প্ৰতি লিটাৰত ৮০ টকা আছিল, যোৱা অক্টোবৰত ৬৫ টকাৰ বিপৰীতে। ৰাজ্যৰ শক্তি, শক্তি আৰু খনিজ সম্পদ মন্ত্ৰী নছৰুল হামিদে কয়, "আৱামী লীগ চৰকাৰে সদায় জনসাধাৰণৰ আৰাম আৰু সুবিধাৰ কথা মনত ৰাখি সিদ্ধান্ত লয়। যিমান সম্ভৱ, চৰকাৰে ইন্ধনৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰাৰ কথা ভবা নাছিল। অৱশ্যে, এই পৰিস্থিতিত, চৰকাৰে আন কোনো বিকল্প বিচাৰি নোপোৱাকৈ ইন্ধনৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিছে। এপ্ৰিল ২০১৬ত চৰকাৰে ইন্ধনৰ মূল্য হ্ৰাস কৰে। যদি পৰিস্থিতি উন্নত হয়, সেই অনুসৰি মূল্য সংশোধন কৰা হ'ব।"

শক্তি আৰু খনিজ সম্পদ মন্ত্ৰালয়ৰ এক জাননী অনুসৰি, "বিশ্বব্যাপী তেলৰ মূল্য বৃদ্ধিৰ বাবে আমাৰ চুবুৰীয়া দেশকে ধৰি কেইবাখনো দেশে নিয়মীয়াকৈ ইন্ধনৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিছে। ভাৰতে ডিজেলৰ মূল্য প্ৰতি লিটাৰত ৯২.৭৬ টকা নিৰ্ধাৰণ কৰিছে। ২২ মে'ৰ পৰা কলকাতাত প্ৰতি লিটাৰত পেট্ৰ'ল ১০৬.০৩ টকাত বিক্ৰী কৰা হৈছিল, যি মূল্য এতিয়াও চলি আছে। বাংলাদেশত পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ মূল্য ক্ৰমান্বয়ে ১৩০.৪২ টকা আৰু ১১৪.০৯ টকা আছিল।"

"কলকাতাৰ তুলনাত বাংলাদেশে আগতে প্ৰতি লিটাৰত ৩৪.০৯ টকা আৰু পেট্ৰ'ল ৪৪.৪২ টকাত বিক্ৰী কৰিছিল। মূল্য বৃদ্ধি কৰাটো কেৱল সময়ৰ কথা আছিল।" –মন্ত্ৰালয়ে কয়।

''মন কৰিবলগীয়া যে বাংলাদেশ পেট্ৰ'লিয়াম কৰ্পোৰেচনে যোৱা ছমাহত (ফেব্ৰুৱাৰী ২০২২ ৰ পৰা জুলাই ২০২২ লৈ) ইন্ধন বিক্ৰী (সকলো সামগ্ৰী)ত ৮,০১৪.৫১ কোটি টকাৰ লোকচান কৰিছে। বৰ্তমান আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় তেল বজাৰৰ পৰিস্থিতিৰ বাবে আমদানি কাৰ্যকলাপ স্বাভাৱিক কৰি ৰাখিবলৈ মূল্যবৃদ্ধি অত্যাৱশ্যকীয় হৈ পৰিছে।" -খনিজ সম্পদ মন্ত্ৰালয়ৰ উপ তথ্য বিষয়া মীৰ মহম্মদ আছলাম উদ্দিনে স্বাক্ষৰ কৰা জাননীত এই কথা উল্লেখ কৰা হৈছে।
Published by:Gautam Barman
First published: