• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • আকাশত নৃত্য কৰি আছে কিছুমান ভয়ানক বস্তুৱে ! আচৰিত হৈ পৰিছে বিজ্ঞানীও , এইবোৰ কি ? তৰা নে আন কিবা ...

আকাশত নৃত্য কৰি আছে কিছুমান ভয়ানক বস্তুৱে ! আচৰিত হৈ পৰিছে বিজ্ঞানীও , এইবোৰ কি ? তৰা নে আন কিবা ...

Photo: NASA, ESA and Gerald Cecil

Photo: NASA, ESA and Gerald Cecil

Unknown spinning object in the Milky Way: বিজ্ঞানীসকলে কৈছে যে আকাশগংগাৰ পথত এটা অজ্ঞাত বস্তু (spooky spinning object) নৃত্য কৰি আছে। বিজ্ঞানীসকলে এনেকুৱা বস্তু আগতে কেতিয়াও দেখা নাছিল। এই বস্তুটো প্ৰথমে কাৰ্টিন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে দেখিছিল।

  • Share this:
অষ্ট্ৰেলিয়াৰ বিজ্ঞানীসকলে আকাশত এনে বস্তু দেখিছে যিবোৰৰ দ্বাৰা তেওঁলোকে আচৰিত হৈছে। বিজ্ঞানীসকলে কৈছে যে আকাশগংগাৰ পথত এটা অজ্ঞাত বস্তু (spooky spinning object) নৃত্য কৰি আছে। বিজ্ঞানীসকলে এনেকুৱা বস্তু আগতে কেতিয়াও দেখা নাছিল। এই বস্তুটো প্ৰথমে কাৰ্টিন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে দেখিছিল। ইয়াত, তেওঁ দেখিছিল যে প্ৰতি ১৮ মিনিটৰ পিছত ৰেডিঅ' তৰংগৰ এক ভয়ংকৰ বিস্ফোৰণ হয় যি এক মিনিটৰ বাবে অক্ষত থাকে। বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডত, শক্তি কম্পন কৰা বস্তু এটাক প্ৰায়ে স্পন্দন শক্তি হিচাপে দেখা যায়, কিন্তু প্ৰতি মিনিটত সলনি হোৱা বস্তু এটা আগতে কেতিয়াও দেখা পোৱা নাছিল।

এনেকুৱা বস্তুৰ বিষয়ে এতিয়াও একো নাজানে
অষ্ট্ৰেলিয়ান বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দলটোৱে এতিয়াও এই বস্তুটো বুজিবলৈ অধিক প্ৰচেষ্টা চলাই আছে।অষ্ট্ৰেলিয়াৰ কাৰ্টিন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ স্নাতক শিক্ষাৰ্থীসকলে পশ্চিম অষ্ট্ৰেলিয়াৰ মাৰ্চিচন ৱাইডফিল্ড এৰেত নতুন প্ৰযুক্তি আৰু দূৰবীণেৰে ছায়াপথটো পৰিদৰ্শন কৰি থকা সময়ত এই ৰহস্যময় বস্তুটো দেখিছিল। শিক্ষাৰ্থীসকলে কৈছিল যে বস্তুটো কেইঘণ্টামানৰ ভিতৰতে কেইবাবাৰো দেখা গৈছিল আৰু কেইবাবাৰো বিলুপ্ত হৈছিল। আমি এনেকুৱা বস্তু কল্পনাও কৰা নাছিলো। জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানীসকলৰ বাবে এনে ধৰণৰ বস্তু ভয়ানক কাৰণ এতিয়ালৈকে আকাশত এনে অজ্ঞাত বস্তুৰ বিষয়ে অৱগত নহয়।

লাহে লাহে ৰহস্যৰ পৰ্দা উঠিব
জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানীসকলৰ মতে, ই এনে এক ৰহস্যময় বস্তু যি নিৰ্দিষ্ট ব্যৱধানত ৰেডিঅ' তৰংগৰ ৰশ্মি নিৰ্গত কৰে। বিজ্ঞানীসকলৰ মতে, দলটোৱে এই সিদ্ধান্তত উপনীত হৈছে যে এই অচিনাক্ত ৰহস্যময় বস্তুটো পৃথিৱীৰ পৰা ৪০০ প্ৰকাশ দূৰত অৱস্থিত। ইয়াৰ এটা অতি শক্তিশালী চুম্বকীয় ক্ষেত্ৰ আছে আৰু ই অত্যন্ত উজ্জ্বল। এই আৱিষ্কাৰৰ আঁৰত এই মুহূৰ্তত কিবা কোৱাটো তৎক্ষণাৎ হ'ব কিন্তু এটা তত্ত্ব হ'ল এই বস্তুটো নিউট্ৰন তৰা বা বোনে তৰা হ'ব পাৰে। বোনে তৰাটোক মৃত্যুমুখত পৰা তৰা বুলিও কোৱা হয়।
Published by:Kokil Sarma
First published: