• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • থাইলেণ্ডত নিৰ্বিচাৰ গুলীচালনাঃ নিহত ৩৪ জনৰ ভিতৰত ২২ জন শিশু, ৮ মাহৰ গৰ্ভৱতী কৰ্মচাৰী

থাইলেণ্ডত নিৰ্বিচাৰ গুলীচালনাঃ নিহত ৩৪ জনৰ ভিতৰত ২২ জন শিশু, ৮ মাহৰ গৰ্ভৱতী কৰ্মচাৰী

এ এফ পিৰ মতে, আক্ৰমণকাৰীজন এজন প্ৰাক্তন আৰক্ষী বিষয়া যি মাৰণাস্ত্ৰ আৰু চুৰি লৈ নং বুয়া লাম ফু প্ৰদেশৰ এটা ডে কেয়াৰ চেণ্টাৰত আক্ৰমণ চলায়।

এ এফ পিৰ মতে, আক্ৰমণকাৰীজন এজন প্ৰাক্তন আৰক্ষী বিষয়া যি মাৰণাস্ত্ৰ আৰু চুৰি লৈ নং বুয়া লাম ফু প্ৰদেশৰ এটা ডে কেয়াৰ চেণ্টাৰত আক্ৰমণ চলায়।

ৰাজধানী বেংককৰ এটা সামৰিক প্ৰশিক্ষণ ঘাটিত কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰি থকা এজন সেনা বিষয়াই নিজৰ দুজন সহকৰ্মীক গুলীয়াই হত্যা কৰাৰ ঘটনাৰ এমাহ নৌহওঁতেই এই গণহত্যা সংঘটিত হৈছে।

  • Share this:
থাইলেণ্ডৰ উত্তৰ-পূব প্ৰদেশত সংঘটিত গণ গুলীচালনাত ২২ জন শিশুসহ কমেও ৩৪ জন লোকক হত্যা কৰা হৈছে বুলি ৰয়টাৰ্ছে প্ৰকাশ কৰিছে। এই কাণ্ডৰ কিছু সময়ৰ পিছতে মাৰণাস্ত্ৰধাৰী লোকজনে গাড়ী চলাই ঘৰলৈ উভতি আহি পত্নী আৰু সন্তানক হত্যা কৰাৰ পিছত নিজকে গুলীয়াই হত্যা কৰে বুলি জানিব পৰা গৈছে।

এ এফ পিৰ মতে, আক্ৰমণকাৰীজন এজন প্ৰাক্তন আৰক্ষী বিষয়া যি মাৰণাস্ত্ৰ আৰু চুৰি লৈ নং বুয়া লাম ফু প্ৰদেশৰ এটা ডে কেয়াৰ চেণ্টাৰত আক্ৰমণ চলায়। ইয়াৰ পিছত তেওঁ দুই-তিনি বছৰ বয়সৰ শিশুক হত্যা কৰি গুলীচালনাত নামি পৰে। জিলা বিষয়া জিদাপা বুনছমে ৰয়টাৰ্ছক জনোৱা মতে, মাৰণাস্ত্ৰধাৰী লোকজনে প্ৰথমে আঠ মাহৰ গৰ্ভৱতী এগৰাকী শিক্ষয়িত্ৰীকে ধৰি চাৰি-পাঁচজন কৰ্মচাৰীক গুলীয়াই হত্যা কৰা ঘটনাটো মানুহে প্ৰথমতে বন্দুকৰ শব্দটো কেৱল আতচবাজী বুলি ভাবিছিল।


বুনছমে লগতে কয় যে দুপৰীয়াৰ আহাৰ গ্ৰহণৰ সময়ৰ আশে-পাশে বন্দুকধাৰীজন সোমাই অহাৰ সময়ত প্ৰায় ৩০টা শিশু কেন্দ্ৰটোত আছিল। হত্যাকাণ্ডৰ ঘটনাৰ পিছতে গাড়ীত উঠি পলায়ন কৰে লোকজনে। খবৰ অনুসৰি, বন্দুকধাৰীজন পানিয়া খামৰাব যি এজন আৰক্ষী লেফটেনেণ্ট কৰ্ণেল বুলি চিনাক্ত কৰা হৈছে, যিজনক যোৱা বছৰ ড্ৰাগছ সেৱনৰ বাবে সেনাবাহিনীৰ পৰা বৰ্খাস্ত কৰা হৈছিল।

ইয়াৰ পূৰ্বে আৰক্ষীয়ে গুলীচালনাকাৰীৰ বাবে মেনহাণ্ট আৰম্ভ কৰিছিল, আৰু চৰকাৰী মুখপাত্ৰৰ মতে, প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে পৰিস্থিতি নিৰীক্ষণ কৰি আছিল আৰু সকলো সংস্থাক দোষীক গ্ৰেপ্তাৰ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ জাৰি কৰিছিল।

ৰাজধানী বেংককৰ এটা সামৰিক প্ৰশিক্ষণ ঘাটিত কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰি থকা এজন সেনা বিষয়াই নিজৰ দুজন সহকৰ্মীক গুলীয়াই হত্যা কৰাৰ ঘটনাৰ এমাহ নৌহওঁতেই এই গণহত্যা সংঘটিত হৈছে।

থাইলেণ্ডত অনুমতিপ্ৰাপ্ত বন্দুকৰ ব্যৱহাৰ অধিক যদিও গণ গুলীচালনা অতি বিৰল। কিন্তু যোৱা এটা বছৰত সৈন্যক সেৱা আগবঢ়াই গুলীচালনা কৰি হত্যা কৰাৰ আন কমেও দুটা গোচৰ সংঘটিত হৈছে বুলি বেংকক পোষ্টৰ বাতৰি অনুসৰি এএফপিয়ে প্ৰকাশ কৰিছে।

২০২০ চনত ৰাজ্যখনৰ শেহতীয়া বছৰবোৰত সংঘটিত হোৱা অন্যতম মাৰাত্মক কাণ্ডত এজন সৈনিকে ১৭ ঘণ্টা ধৰি কৰা আতংকত ২৯ জন লোকক গুলীয়াই হত্যা কৰিছিল আৰু কমাণ্ডোৱে গুলীয়াই হত্যা কৰাৰ পূৰ্বে আৰু বহু লোক আহত কৰিছিল।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি