• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • আমেৰিকাত অসমীয়া মূলৰ ফাৰোন মেধিৰ শিৰত Miss Teen USA 2022ৰ খিতাপ

আমেৰিকাত অসমীয়া মূলৰ ফাৰোন মেধিৰ শিৰত Miss Teen USA 2022ৰ খিতাপ

নেব্ৰাস্কাৰ পৰা মিছ টিন আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ জয় কৰা প্ৰথমগৰাকী কিশোৰী প্ৰতিনিধি হৈ পৰিছে ফাৰোন মেধি।

নেব্ৰাস্কাৰ পৰা মিছ টিন আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ জয় কৰা প্ৰথমগৰাকী কিশোৰী প্ৰতিনিধি হৈ পৰিছে ফাৰোন মেধি।

নেব্ৰাস্কাৰ পৰা মিছ টিন আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ জয় কৰা প্ৰথমগৰাকী কিশোৰী প্ৰতিনিধি হৈ পৰিছে ফাৰোন মেধি।

  • Share this:
অসমীয়া মূলৰ এগৰাকী ১৮ বছৰীয়া কিশোৰীয়ে মিছ টিন ইউএছএ ২০২২ৰ (Miss Teen USA 2022) খিতাপ জয় কৰিছে। জানিব পৰা মতে, বিগত ১ অক্টোবৰত নেৱাডাৰ ৰেন’ত এই সফলতা লাভ কৰা কিশোৰীগৰাকী হৈছে ফাৰোন মেধি। তেওঁৰ জন্ম হৈছিল এজন অসমীয়া পিতৃৰ ঘৰত যি অসমৰ গুৱাহাটীৰ বাসিন্দা। তেওঁৰ পিতৃ গৌতম মেধি ১৯৮৯ চনত আমেৰিকালৈ গৈছিল।

ফাৰোনে নেব্ৰাস্কাৰ ওমাহাত জন্ম গ্ৰহণ কৰিছিল আৰু তাতেই ডাঙৰ দীঘল হৈছিল। ২০২২ চনৰ ৬ মাৰ্চত মিছ নেব্ৰাস্কাৰ মুকুটও লাভ কৰিছিল। ১৯৩৮ চনৰ পিছত নেব্ৰাস্কাৰ পৰা মিছ টিন আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ জয় কৰা প্ৰথমগৰাকী কিশোৰী প্ৰতিনিধি হৈ পৰিছে ফাৰোন মেধি। জানিব পৰা মতে তেওঁৰ মাতৃ এগৰাকী স্থানীয় আমেৰিকান মহিলা। প্ৰতিযোগিতাখন এলি স্মিথ আৰু খ্ৰীষ্টান মাৰ্ফিয়ে হোষ্ট কৰিছিল। অনুষ্ঠানটোৰ শেষত ফ্লৰিডাৰ ব্ৰেনা মাইলছে নেব্ৰাস্কাৰ ফাৰন মেধিক তেওঁৰ উত্তৰাধিকাৰী হিচাপে মুকুট পিন্ধাইছিল।

ফাৰোন মেধিৰ কৃতিত্বই তেওঁৰ সম্প্ৰসাৰিত পৰিয়ালটোক অসমৰ ঘৰলৈ উভতি অহাৰ বাবে উল্লাস কঢ়িয়াই আনিছে। এই কথা গুৱাহাটীত বাস কৰা ফাৰোনৰ খুড়াক সৌৰভ মেধিয়ে ভাৰতৰ আগশাৰীৰ এক সংবাদ মাধ্যমক জনায়। তেওঁ কয় যে বিগত ২ অক্টোবৰত তেওঁলোক জ্ঞাত হয় যে ফাৰোনে মিছ টিন আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ খিতাপ জয়ী কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল। এই দিনটো তেওঁলোকৰ সকলো আত্মীয়ৰ বাবে সুখৰ দিন আছিল। তেওঁ লগতে কয়, ‘‘আমি আৰু কি ক'ব পাৰোঁ? কোনো শব্দ নাই। ফাৰোনক এনে এখন মঞ্চত দেখি আমি বহুত সুখী। তাইৰ সফলতাৰ বাবে আমি অত্যন্ত গৌৰৱান্বিত।’’

যদিও ফাৰোনে দীৰ্ঘদিন ধৰি অসম ভ্ৰমণ কৰা নাই, তেওঁৰ মাক-দেউতাকে প্ৰায়ে ৰাজ্যখন ভ্ৰমণ কৰে। সৌৰভ মেধিয়ে কয় যে, ‘‘গৌতম আমেৰিকালৈ স্থানান্তৰিত হৈছিল আৰু এগৰাকী আমেৰিকান ছোৱালীৰ সৈতে বিবাহপাশত আৱদ্ধ হৈছিল। ফাৰোনৰ জন্ম আৰু ডাঙৰ-দীঘল নেব্ৰাস্কাত হৈছিল আৰু তাত অধ্যয়ন কৰিছিল।’’

ফাৰোন ইতিমধ্যে মডেলিঙত আছে আৰু তেওঁ এগৰাকী দক্ষ নৃত্যশিল্পী হ'ব বিচাৰে। সৌৰভ মেধিয়ে কয়, ‘‘মডেলিঙৰ উপৰিও তেওঁ এগৰাকী নৃত্যশিল্পী আৰু নৃত্যৰ প্ৰতি অতি উৎসাহী।’’
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি