• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Antarctic Ice Shelf: ভয়ংকৰ আগজাননী, এণ্টাৰ্কটিকাৰ হিমবাহ খহিছে আমি ভবাতকৈও দ্ৰুতগতিত, উপগ্ৰহৰ নতুন ছবিয়ে দেখুৱাইছে ভয়ংকৰ দৃশ্য

Antarctic Ice Shelf: ভয়ংকৰ আগজাননী, এণ্টাৰ্কটিকাৰ হিমবাহ খহিছে আমি ভবাতকৈও দ্ৰুতগতিত, উপগ্ৰহৰ নতুন ছবিয়ে দেখুৱাইছে ভয়ংকৰ দৃশ্য

Antarctic Ice Shelf: যোৱা দশকবোৰত সাগৰৰ উষ্ণতা বৃদ্ধিয়ে তলৰ পৰা বৰফৰ বিশাল টুকুৰাবোৰ দুৰ্বল কৰি পেলাইছে। নাছাৰ মতে ২০০২ চনৰ পৰা ২০২০ চনলৈকে বছৰি গড়ে ১৪৯ মিলিয়ন টন বৰফৰ ক্ষতি হোৱা দেখা গৈছে।

Antarctic Ice Shelf: যোৱা দশকবোৰত সাগৰৰ উষ্ণতা বৃদ্ধিয়ে তলৰ পৰা বৰফৰ বিশাল টুকুৰাবোৰ দুৰ্বল কৰি পেলাইছে। নাছাৰ মতে ২০০২ চনৰ পৰা ২০২০ চনলৈকে বছৰি গড়ে ১৪৯ মিলিয়ন টন বৰফৰ ক্ষতি হোৱা দেখা গৈছে।

Antarctic Ice Shelf: যোৱা দশকবোৰত সাগৰৰ উষ্ণতা বৃদ্ধিয়ে তলৰ পৰা বৰফৰ বিশাল টুকুৰাবোৰ দুৰ্বল কৰি পেলাইছে। নাছাৰ মতে ২০০২ চনৰ পৰা ২০২০ চনলৈকে বছৰি গড়ে ১৪৯ মিলিয়ন টন বৰফৰ ক্ষতি হোৱা দেখা গৈছে।

  • Share this:
বুধবাৰে উপগ্ৰহৰ বিশ্লেষণত প্ৰকাশ পাইছে যে এণ্টাৰ্কটিকা (Antarctic)ৰ উপকূলীয় হিমবাহসমূহ অতি দ্ৰুত গতিত খহিব ধৰিছে। প্ৰকৃতিয়ে ছিন্নভিন্ন হৈ পৰা বৰফবোৰ পুনৰ ভৰাই তুলিব পৰাতকৈ অধিক দ্ৰুতগতিত আইচবাৰ্গ (Ice Berg)বোৰ খহিছে, যাৰ ফলত বিগত ২৫ বছৰত বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ বৰফৰ তৰপটোৰ পৰা হোৱা লোকচানৰ পূৰ্বৰ অনুমানতকৈ দুগুণ বৃদ্ধি পাইছে।

লছ এঞ্জেলছৰ ওচৰতে থকা নাছা(NASA)ৰ জেট প্ৰপালচন লেবৰেটৰী (JPL)ৰ গৱেষকৰ নেতৃত্বত আৰু নেচাৰ নামৰ আলোচনীত প্ৰকাশিত এই প্ৰথমটো অধ্যয়নে জলবায়ু পৰিৱৰ্তনে এণ্টাৰ্কটিকাৰ ভাসমান বৰফৰ শিলাবোৰ কিমান দ্ৰুতগতিত দুৰ্বল কৰি তুলিছে আৰু বিশ্বত সাগৰৰ জলপৃষ্ঠ বৃদ্ধি ত্বৰান্বিত কৰিছে সেই সম্পৰ্কে নতুন চিন্তাৰ সৃষ্টি কৰিছে ।

সাগৰ তলৰ পৰা জলপৃষ্ঠ (Ocean Level)ৰ উষ্ণতা বৃদ্ধি পোৱাৰ ফলতেই উপকূলীয় হিমবাহৰ টুকুৰাবোৰ খহি পৰিছে।

বিশ্লেষণটোৱে এই সিদ্ধান্তত উপনীত হৈছে যে একেলগে পাতল কৰা আৰু খহাই নিয়াৰ ফলত ১৯৯৭ চনৰ পৰা এন্টাৰ্কটিকাৰ বৰফৰ টুকুৰাৰ ভৰ ১২ ট্ৰিলিয়ন টন হ্ৰাস পাইছে, যিটো পূৰ্বৰ অনুমানৰ দুগুণ।

অধ্যয়নটোৰ মুখ্য লেখক JPLৰ বিজ্ঞানী চাড গ্ৰীনৰ মতে, যোৱা ২৫ বছৰত মহাদেশখনৰ বৰফৰ তৰপৰ নেট ক্ষতিৰ পৰিমাণ প্ৰায় ৩৭,০০০ বৰ্গ কিলোমিটাৰ (১৪,৩০০ বৰ্গ মাইল) বিস্তৃত, যিটো প্ৰায় ছুইজাৰলেণ্ডৰ সমান আকাৰৰ।

নাছাৰ এই তথ্যৰ ঘোষণাত গ্ৰীনে কয় যে, “এন্টাৰ্কটিকা ইয়াৰ প্ৰান্তত ছিন্নভিন্ন হৈ পৰিছে।আৰু যেতিয়া বৰফৰ টুকুৰা কমি যায় আৰু দুৰ্বল হৈ পৰে, তেতিয়া মহাদেশখনৰ বিশাল হিমবাহসমূহে বিশ্বৰ সাগৰ জলপৃষ্ঠ বৃদ্ধিৰ হাৰ দ্ৰুত আৰু বৃদ্ধি কৰাৰ প্ৰৱণতা থাকে।”

ইয়াৰ পৰিণাম অতিশয় ভয়ানক হ’ব পাৰে। তেওঁ কয় যে বিশ্বৰ সাগৰ পৃষ্ঠৰ সমগ্ৰ বৰফৰ ৮৮% এণ্টাৰ্কটিকাত আছে।

যোৱা দশকবোৰত সাগৰৰ উষ্ণতা বৃদ্ধিয়ে তলৰ পৰা বৰফৰ বিশাল টুকুৰাবোৰ দুৰ্বল কৰি পেলাইছে। নাছাৰ মতে ২০০২ চনৰ পৰা ২০২০ চনলৈকে বছৰি গড়ে ১৪৯ মিলিয়ন টন বৰফৰ ক্ষতি হোৱা দেখা গৈছে।
Published by:Manjumoni Borah
First published: