• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • বয়স মাত্ৰ ১৯ বছৰ, ইতিহাস সৃষ্টি কৰিলে অংশু মালিকে ! World Championshipৰ ফাইনেলত উপনীত হোৱা প্ৰথম ভাৰতীয় মহিলা হ'ল অংশু...

বয়স মাত্ৰ ১৯ বছৰ, ইতিহাস সৃষ্টি কৰিলে অংশু মালিকে ! World Championshipৰ ফাইনেলত উপনীত হোৱা প্ৰথম ভাৰতীয় মহিলা হ'ল অংশু...

File Photo

File Photo

অংশু মালিকে (Anshu Malik) বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপৰ ফাইনেলত (World Championship Final) উপনীত হোৱা প্ৰথম ভাৰতীয় মহিলা মল্লযোদ্ধা হিচাপে ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছে। তেওঁ ছেমিফাইনেলত জুনিয়ৰ ইউৰোপিয়ান চেম্পিয়ন চলোমিয়া উইংকক পৰাস্ত কৰিছে।

  • Share this:
অংশু মালিকে (Anshu Malik) বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপৰ ফাইনেলত (World Championship Final) উপনীত হোৱা প্ৰথম ভাৰতীয় মহিলা মল্লযোদ্ধা হিচাপে ইতিহাস সৃষ্টি কৰিছে। তেওঁ ছেমিফাইনেলত জুনিয়ৰ ইউৰোপিয়ান চেম্পিয়ন চলোমিয়া উইংকক পৰাস্ত কৰিছে। বিশ্ব চেম্পিয়নক পৰাস্ত কৰা সৰিতা মোৰে (Sarita Mor) ছেমি ফাইনেলত পৰাজিত হয় আৰু এতিয়া ব্ৰঞ্জৰ বাবে খেলিব। ১৯ বছৰীয়া অংশুৱে আৰম্ভণিৰে পৰা ছেমি ফাইনেলত আধিপত্য বিস্তাৰ কৰে আৰু কাৰিকৰী শ্ৰেষ্ঠতাৰ ভিত্তিত জয়লাভ কৰি ৫৭ কিলোগ্ৰাম শাখাৰ ফাইনেললৈ প্ৰৱেশ কৰে। ইয়াৰ পূৰ্বে, ভাৰতৰ চাৰিগৰাকী মহিলা মল্লযোদ্ধাই বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপত পদক জিকিছে কিন্তু সকলোৱে ব্ৰঞ্জ জিকিছে। গীতা ফোগাটে ২০১২ চনত ব্ৰঞ্জ, ২০১২ চনত ববিতা ফোগাট, ২০১৮ চনত পূজা ধাণ্ডা আৰু ২০১৯ চনত বিনেশ ফোগাটে ব্ৰঞ্জৰ খিতাপ অৰ্জন কৰিছিল।

অংশু বিশ্ব চেম্পিয়নশ্বিপৰ ফাইনেলত উপনীত হোৱা তৃতীয় ভাৰতীয়। সুশীল কুমাৰ (২০১০) আৰু বজৰং পুনিয়াই (২০১৮) তেওঁৰ আগত এই আশ্চৰ্যকৰ কাম কৰিছে। সুশীলে সোণ জিকিছে। ইয়াৰ পূৰ্বে অংশুৱে একপক্ষীয় খেলত কাৰিকৰী দক্ষতাৰ ভিত্তিত কাজাখস্তানৰ নিলুফাৰ ৰিমুভাক পৰাস্ত কৰে আৰু তাৰ পিছত কোৱাৰ্টাৰ ফাইনেলত মঙ্গোলিয়াৰ দেৱচিমেগ এৰখেম্বায়াৰক ৫-১ ব্যৱধানত পৰাস্ত কৰে। সৰিতা বুলগেৰিয়াৰ বিলিয়ানা জিভকোভাৰ হাতত ৩-০ ব্যৱধানত পৰাস্তহয়। এতিয়া তেওঁ ব্ৰঞ্জৰ বাবে খেলিব। তেওঁ আগতে ডিফেণ্ডিং চেম্পিয়ন লিণ্ডা মোৰাইছক বিচলিত কৰি ছেমিফাইনেললৈ আগবাঢ়িছিল।

ডিফেণ্ডিং এছিয়ান চেম্পিয়ন সৰিতাই প্ৰথম ৰাউণ্ডত ২০১৯ চনৰ বিশ্ব চেম্পিয়ন কানাডিয়ান মল্লযোদ্ধাৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল কিন্তু ৫৯ কিলোগ্ৰাম শাখাৰ প্ৰাক-কোৱাৰ্টাৰ ফাইনেলত ৮-২ ব্যৱধানত জয়লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল। সৰিতাই দ্ৰুতগতিত আৰম্ভ কৰিছিল আৰু প্ৰথম পিৰিয়ডৰ পিছত ৭-০ ৰ অগ্ৰগতি লাভ কৰিছিল, সুৰক্ষাৰ এক ভাল উদাহৰণ উপস্থাপন কৰিছিল। লিণ্ডাই দ্বিতীয় পিৰিয়ড টেকডাউনৰ পৰা দুটা পইণ্ট অৰ্জন কৰিছিল কিন্তু ভাৰতীয়জনে জয়ৰ বাবে নিজৰ অগ্ৰগতি বজাই ৰাখিছিল৷ সৰিতা আৰু জাৰ্মানীৰ চেন্দ্ৰা পাৰুচৱস্কিৰ মাজৰ কোৱাৰ্টাৰ ফাইনেল খেলখন অতি নিকটতম আছিল৷ সৰিতাই টেকডাউনৰ সৈতে পইণ্ট অৰ্জন কৰি চেন্দ্ৰাক পৰাস্ত কৰিছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published: