உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • এতিয়া Covidৰ আন এটা নতুন প্ৰকাৰ XEএ দেখা দিছে, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই কৈছে অ'মিক্ৰনতকৈ ১০% অধিক সংক্ৰামক ...

    এতিয়া Covidৰ আন এটা নতুন প্ৰকাৰ XEএ দেখা দিছে, বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই কৈছে অ'মিক্ৰনতকৈ ১০% অধিক সংক্ৰামক ...

    NW18 Image

    NW18 Image

    Corona মহামাৰীৰ গতি হ্ৰাস পাইছে, ইফালে কোভিডৰ আন এটা নতুন প্ৰকাৰ নক হৈছে। WHOই নতুন কোভিড প্ৰকাৰটোক 'XE' নাম দিছে। প্ৰাৰম্ভিক অধ্যয়নৰ পৰা পোৱা সংকেত অনুসৰি, Corona XE প্ৰকাৰৰ সংক্ৰমণৰ গতি বি.এ.2 প্ৰকাৰতকৈ ১০% অধিক।

    • Share this:
    Corona মহামাৰীৰ গতি হ্ৰাস পাইছে, ইফালে কোভিডৰ আন এটা নতুন প্ৰকাৰ নক হৈছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই নতুন কোভিড প্ৰকাৰটোক 'XE' নাম দিছে, যি হৈছে অমিক্ৰন, BA.1 আৰু BA.2-ৰ দুটা উপপ্ৰকাৰৰ এক হাইব্ৰিড সংস্কৰণ। এই নতুন প্ৰকাৰটো ইউকেত পোৱা গৈছে। প্ৰাৰম্ভিক অধ্যয়নৰ পৰা পোৱা সংকেত অনুসৰি, Corona XE প্ৰকাৰৰ সংক্ৰমণৰ গতি বি.এ.2 প্ৰকাৰতকৈ ১০% অধিক।

    WHOই জনোৱা অনুসৰি, এতিয়ালৈকে কোভিডৰ তিনিটা হাইব্ৰিড বা ৰিকম্বিনেণ্ট ষ্ট্ৰেইন চিনাক্ত কৰা হৈছে, যাৰ প্ৰথমটো হৈছে এক্সডি, দ্বিতীয়টো হৈছে এক্সএফ আৰু তৃতীয়টো হৈছে এক্সই। প্ৰথম আৰু দ্বিতীয় প্ৰকাৰবোৰ ডেল্টা আৰু অমাইক্ৰনৰ সংমিশ্ৰণৰ পৰা আহৰণ কৰা হয়, আনহাতে তৃতীয় এক্সই হৈছে অমাইক্ৰন চাবভেৰিয়েণ্টৰ এক হাইব্ৰিড স্ট্ৰেইন। এক্সই প্ৰকাৰটো প্ৰথমবাৰৰ বাবে ১৯ জানুৱাৰীত ইউকেত প্ৰকাশিত হৈছিল। এতিয়ালৈকে, ইয়াৰ ৬০০ টা ক্ৰম প্ৰতিবেদিত আৰু নিশ্চিত কৰা হৈছে।

    ভাইৰোলজিষ্টসকলে এই বিষয়ে কি ক'ব বিচাৰে?
    ভাইৰোলজিষ্টসকলে কৈছে যে ৰিকম্বিনেণ্ট প্ৰকাৰবোৰো আগৰ প্ৰকাৰবোৰৰ দৰে বিপদজনক হ'ব পাৰে। এইবোৰত একেটা ভাইৰাছৰ (যেনে এক্সই বা এক্সএফ) স্পাইক আৰু গাঁথনিগত প্ৰ'টিন থাকে। ইয়াৰ ভিতৰত, এক্সডি আটাইতকৈ উদ্বেগজনক প্ৰকাৰ যেন লাগে। এই প্ৰকাৰৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত ৰোগীসকলক জাৰ্মানী, নেডাৰলেণ্ড আৰু ডেনমাৰ্কত পোৱা গৈছে।

    ব্ৰিটিছ ডেল্টা বিএ.1 এক্স বিএ.2ৰ পৰা আহৰণ কৰা হৈছে  এক্সই
    একে সময়তে, এক্সএফ ব্ৰিটিছ ডেল্টা ভেৰিয়েণ্ট এক্স বিএ.1 বংশৰ অন্তৰ্ভুক্ত। ইয়াত বি.এ.1 আৰু গাঁথনিগত প্ৰ'টিনৰ এক স্পাইক থাকে, কিন্তু ডেল্টাৰ জিনমৰ মাত্ৰ এক-পঞ্চমাংশ। এক্সই প্ৰকাৰটো ব্ৰিটিছ ডেল্টা বিএ.১ এক্স বিএ.২ বংশৰ অন্তৰ্ভুক্ত। ইয়াত বি.এ.2-ৰ পৰা স্পাইক আৰু গাঁথনিগত প্ৰ'টিন থাকে, কিন্তু ইয়াত বি.এ.1 জিনমৰ মাত্ৰ এক-পঞ্চমাংশ থাকে। বৰ্তমান ইয়াৰ শ শ ক্ৰম আছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: