মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» বিশ্ব

»Modi-Biden Talks: আজি আমেৰিকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি বাইডেনক মুখামুখি সাক্ষাৎ কৰিব প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে ! সাম্প্ৰতিক সময়ত কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ এই বৈঠক ?

Modi-Biden Talks: আজি আমেৰিকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি বাইডেনক মুখামুখি সাক্ষাৎ কৰিব প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে ! সাম্প্ৰতিক সময়ত কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ এই বৈঠক ?

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:September 24, 2021, 8:16 AM IST
Modi-Biden Talks: আজি আমেৰিকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি বাইডেনক মুখামুখি সাক্ষাৎ কৰিব প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে ! সাম্প্ৰতিক সময়ত কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ এই বৈঠক ?
Photo-AP

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জো বাইডেন (Joe Biden) শুক্ৰবাৰে (২৪ ছেপ্টেম্বৰ) মুখামুখি সাক্ষাৎ কৰিব। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত ক্ষমতা পৰিৱৰ্তনৰ পিছত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী আৰু বাইডেনৰ মাজত তিনিবাৰ ভাৰ্চুৱেল আলোচনা হৈছে, এয়া হ'ব মুখামুখি হোৱাৰ প্ৰথম সাক্ষাৎ।

  • News18 Assam
  • Last Updated: September 24, 2021, 8:16 AM IST
  • Share this:
প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী (PM Narendra Modi) আমেৰিকা ভ্ৰমণলৈ আহিছে। প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জো বাইডেন (Joe Biden) শুক্ৰবাৰে (২৪ ছেপ্টেম্বৰ) মুখামুখি সাক্ষাৎ কৰিব। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত ক্ষমতা পৰিৱৰ্তনৰ পিছত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডী আৰু বাইডেনৰ মাজত তিনিবাৰ ভাৰ্চুৱেল আলোচনা হৈছে। অৱশ্যে, এয়া হৈছে মুখামুখি হোৱাৰ প্ৰথম সাক্ষাৎ। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে মোডী বাইডেনে ব্যক্তিগত পৰ্যায়তো এটা ভাল বুজাবুজি সৃষ্টি কৰিব।

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে বৃহস্পতিবাৰে নিশা আমেৰিকাৰ শীৰ্ষ ৫ টা কোম্পানীৰ মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়াসকলক সাক্ষাৎ কৰে, তাৰ পিছত আছে অষ্ট্ৰেলিয়াৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী স্কট মৰিছন। তাৰ পিছত তেওঁ আমেৰিকাযুক্ত উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি কমলা হেৰিছক সাক্ষাৎ কৰে৷ বুধবাৰে আৰম্ভ হোৱা প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ ভ্ৰমণ দেওবাৰে সমাপ্ত হ'ব৷

বাইডেন-মোডী বৈঠক কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ?

মোডী আৰু বাইডেনৰ মাজত প্ৰথম বৈঠকখন বিশ্বই চাব। ইয়াৰ মাজতে, প্ৰতিৰক্ষা, পাৰস্পৰিক সম্পৰ্ক, ভাৰতীয়সকলৰ ভিছা বিষয় আৰু বাণিজ্যৰ ওপৰত আলোচনা হ'ব বুলি ধাৰণা কৰা হৈছে। বহলভাৱে ক'বলৈ গ'লে, দুয়োখন দেশৰ মাজত তেওঁলোকৰ মাজত একমত হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

আফগানিস্তানৰ সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতিৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি বৈঠকখন গুৰুত্বপূৰ্ণ। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সৈন্য প্ৰত্যাহাৰৰ সিদ্ধান্তৰ পিছত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ওপৰত বিশ্বব্যাপী দৃষ্টিভংগী সলনি হৈছে। গতিকে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰক অঞ্চলটোত বিশ্বস্ত অংশীদাৰ হিচাপে ভাৰতক প্ৰয়োজন। ভাৰতৰ বাবেও সন্ত্ৰাসবাদ আৰু মৌলবাদৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়া আৰু তালিবানৰ ওপৰত চাপ বজাই ৰখাৰ ক্ষেত্ৰত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সহযোগিতা গুৰুত্বপূৰ্ণ।
Published by: Kokil Sarma
First published: September 24, 2021, 8:16 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি