உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • Flight To Space: কল্পনা চাওলাৰ পিছত দ্বিতীয়গৰাকী ভাৰতীয় মহিলা মহাকাশচাৰী হ'ব সিৰিশা, মহাকাশলৈ যোৱা প্ৰথম ভাৰতীয় কোন আছিল জানেনে ?

    Flight To Space: কল্পনা চাওলাৰ পিছত দ্বিতীয়গৰাকী ভাৰতীয় মহিলা মহাকাশচাৰী হ'ব সিৰিশা, মহাকাশলৈ যোৱা প্ৰথম ভাৰতীয় কোন আছিল জানেনে ?

    photo-twitter @virgingalactic

    photo-twitter @virgingalactic

    সিৰিশা বান্দলা ভাৰতীয় মূলৰ দ্বিতীয় গৰাকী মহিলা হ'ব যিয়ে মহাকাশ ভ্ৰমণ কৰিব। কল্পনা চাওলাই আগতে মহাকাশলৈ গৈছিল আৰু দুৰ্ভাগ্যবশতঃ স্পেচ শ্বাটল কলম্বিয়াৰ দুৰ্ঘটনাত মৃত্যু হৈছিল।

    • Share this:
    ভাৰ্জিন গেলেক্টিকৰ গৰাকী আৰু এজন বিখ্যাত উদ্যোগপতি ৰিচাৰ্ড ব্ৰেনানে মহাকাশ ভ্ৰমণৰ বাবে ১১ জুলাইত মহাকাশ ভ্ৰমণ আৰম্ভ কৰিব। তেওঁৰ সৈতে ভাৰতীয় মূলৰ সিৰিশা বান্দলাও আছে। সিৰিশা বান্দলা ভাৰ্জিন গেলেক্টিক কোম্পানীৰ চৰকাৰী বিষয়া আৰু গৱেষণাৰ কামৰ সৈতে জড়িত এজন বিষয়া। ৰিচাৰ্ডৰ সৈতে আন ৫ জন যাত্ৰী মহাকাশ ভ্ৰমণত আছে। ভাৰতত জন্মগ্ৰহণ কৰা সিৰিশা বান্দলা হৈছে মহাকাশলৈ বিপদজনক যাত্ৰা কৰা দ্বিতীয় গৰাকী মহিলা। সিৰিশা বান্দলা অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ গুন্টুৰৰ বাসিন্দা। সিৰিশা বান্দলা ভাৰতীয় মূলৰ দ্বিতীয় গৰাকী মহিলা হ'ব যিয়ে মহাকাশ ভ্ৰমণ কৰিব। কল্পনা চাওলাই আগতে মহাকাশলৈ গৈছিল আৰু দুৰ্ভাগ্যবশতঃ স্পেচ শ্বাটল কলম্বিয়াৰ দুৰ্ঘটনাত মৃত্যু হৈছিল। সিৰিশা বান্দলা ২০১৫ চনত ভাৰ্জিনত যোগদান কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত পিছলৈ ঘূৰি চোৱা নাছিল।

    সিৰিশা বান্দলাই ৱাশ্বিংটনৰ ভাৰ্জিন অৰ্বিটৰ কাৰ্যকলাপো চোৱাচিতা কৰে,  একেটা কোম্পানীয়ে শেহতীয়াকৈ বোয়িং ৭৪৭ বিমানৰ সহায়ত মহাকাশলৈ এটা উপগ্ৰহ উৎক্ষেপণ কৰিছিল। তেওঁ জৰ্জটাউন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা এমবিএ কৰিছে। কল্পনা চাওলাৰ পিছত, সিৰিশা বান্দলা হৈছে মহাকাশত ভৰি দিয়া দ্বিতীয় গৰাকী ভাৰতীয় মূলৰ মহিলা। ৰাকেশ শৰ্মাই ভাৰতৰ বাবে মহাকাশলৈ যোৱা প্ৰথমজন আছিল। ভাৰতীয় মূলৰ সুনীতা উইলিয়ামছেও মহাকাশত প্ৰৱেশ কৰিছিল। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাকাশযান কোম্পানী ভাৰ্জিন গেলেক্টিকৰ ৰিচাৰ্ড ব্ৰেনানে তেওঁৰ সহযোগী কোটিপতি ব্যৱসায়ী জেফ বেজোছৰ সৈতে ন দিন আগতে মহাকাশ ভ্ৰমণলৈ যোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: