মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» বিশ্ব

»ভাৰতত ক’ৰোনা প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ Dr. Anthony Fauciয়ে দিলে তিনিটা গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰামৰ্শ। কি কি তিনিটা পৰামৰ্শ দিলে চিকিৎসকগৰাকীয়ে?

ভাৰতত ক’ৰোনা প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ Dr. Anthony Fauciয়ে দিলে তিনিটা গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰামৰ্শ। কি কি তিনিটা পৰামৰ্শ দিলে চিকিৎসকগৰাকীয়ে?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:May 5, 2021, 4:45 PM IST
ভাৰতত ক’ৰোনা প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ Dr. Anthony Fauciয়ে দিলে তিনিটা গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰামৰ্শ। কি কি তিনিটা পৰামৰ্শ দিলে চিকিৎসকগৰাকীয়ে?
FILE PHOTO- AP

আমেৰিকা প্ৰশাসনৰ মুখ্য চিকিৎসা বিষয়া আৰু মহামাৰী বিশেষজ্ঞ ডাঃ ফাউচিয়ে বিশ্বব্যাপী ক’ৰোনা সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধৰ বাবে কাম কৰি আছে। তেওঁ মুখ্যতঃ তিনিটা পৰামৰ্শ দিছে ভাৰতক। এইবোৰ হৈছে লকডাউন, সৰ্বাধিক টিকাকৰণ আৰু চিকিৎসালয়ত বিচনাৰ সংখ্যা বৃদ্ধি কৰা।

  • Share this:
বৰ্তমান সময়ত ভাৰতত প্ৰতিদিনে ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ আক্ৰান্তৰ ভয়াৱহ পৰিসংখ্যা সমুখলৈ আহিছে। ইফালে, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বাইডেন (Joe Biden) প্ৰশাসনৰ মুখ্য চিকিৎসা বিষয়া আৰু মহামাৰী বিশেষজ্ঞ ডাঃ এন্থনী ফাউচিয়ে (Dr. Anthony Fauci) ক’ৰোনা প্ৰতিৰোধৰ বাবে কিছু পৰামৰ্শ আগবঢ়াইছে।

ডাঃ ফাউচিয়ে বিশ্বব্যাপী ক’ৰোনা সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধৰ বাবে কাম কৰি আছে। তেওঁ মুখ্যতঃ তিনিটা পৰামৰ্শ দিছে। এইবোৰ হৈছে লকডাউন, সৰ্বাধিক টিকাকৰণ আৰু চিকিৎসালয়ত বিচনাৰ সংখ্যা বৃদ্ধি কৰা। পিটিআইৰ সৈতে হোৱা এক সাক্ষাৎকাৰত ডাঃ ফাউচিয়ে কয় যে ভাৰতৰ পৰিস্থিতি অতি গুৰুতৰ। তেওঁ কয়, 'দেশখনত সংক্ৰমণৰ হাৰ যিদৰে বৃদ্ধি পাইছে, এনে সময়ত সংক্ৰমণ ৰোধ কৰা সহজ নহয়। এনে পৰিস্থিতিত, সকলোৰে সঠিক যত্ন লোৱা সম্ভৱ নহয়। লগতে, যেতিয়া চিকিৎসালয়ত বিচনাৰ অভাৱ হয় আৰু অক্সিজেনৰ অভাৱ হয়, সাম্প্ৰতিক অৱস্থা অধিক অৱনতি হয়। এই সময়ত ভাৰতক সমগ্ৰ বিশ্বৰ সহায়ৰ প্ৰয়োজন।

ডাঃ ফাউচিয়ে কৈছিল, 'প্ৰথমতে, যিমান বেছি লোকক ভেকছিনৰ প্ৰয়োজন হয়, সিমানে অধিক লোকক ভেকছিন দিয়া উচিত। তেওঁলোকে আন দেশৰ পৰাও ভেকছিনৰ যোগান লোৱা উচিত। লাগিলে সেইয়া মার্কিন যুক্তৰাষ্ট্ৰ হওক নাইবা ৰাছিয়া।' তেওঁ পুনৰ যোগ দিছিল যে ভেকছিনৰ জৰিয়তে অতি সোনকালে সমস্যাৰ সমাধান নহ’ব, কিন্তু ইয়াৰ বাবে কেইটামান সপ্তাহৰ প্ৰয়োজন হ’ব।

ডাঃ ফৌচিয়ে ভাৰতত ক’ভিড প্ৰতিৰোধৰ বাবে লকডাউন প্ৰয়োজনীয় বুলি কৈছে। তেওঁ কৈছিল যে আপুনি ৬ মাহৰ বাবে বন্ধ কৰিব নালাগে। সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ আপুনি অস্থায়ীভাৱে বন্ধ কৰিব পাৰে। তেওঁ কয় যে কোনেও দেশখন বন্ধ কৰিবলৈ ভাল নাপায়, কিন্তু এইটো তেতিয়া হ’ব যেতিয়া আপুনি ৬ মাহৰ বাবে লকডাউন দিব। তেওঁ বৰ্ণনা কৰে যে যদি আপুনি এইটো কেৱল কেইসপ্তাহমানৰ বাবে কৰে, ই পৰিস্থিতিটোৰ ওপৰত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলাব।

বিগত ২৪ ঘণ্টাত ভাৰতত ক’ভিডৰ ফলত ৩,৭৮০ গৰাকী লোকৰ মৃত্যু হৈছে, যি এতিয়ালৈকে এদিনত সৰ্বাধিক, যাৰ ফলত মুঠ মৃত্যুৰ সংখ্যা ২,২৬,১৮৮ লৈ বৃদ্ধি হৈছে। ভাৰতৰ ক’ভিডৰ ঘটনা ৩.৮২ লাখতকৈও অধিক হোৱাৰ ফলত স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰণালীত সংকটে দেখা দিছে।
Published by: Kokil Sarma
First published: May 5, 2021, 4:43 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি