• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • The World Count Report : মাত্ৰ ২৭ বছৰৰ ভিতৰত পৃথিৱীৰ সকলো খাদ্য সমাপ্ত হ'ব ! হাতত যিমানেই টকা নাথাকক খাদ্য ক্ৰয় কৰিব নোৱাৰিব ...

The World Count Report : মাত্ৰ ২৭ বছৰৰ ভিতৰত পৃথিৱীৰ সকলো খাদ্য সমাপ্ত হ'ব ! হাতত যিমানেই টকা নাথাকক খাদ্য ক্ৰয় কৰিব নোৱাৰিব ...

The World Count Report : মাত্ৰ ২৭ বছৰৰ ভিতৰত পৃথিৱীৰ সকলো খাদ্য সমাপ্ত হ'ব ! আনকি হাতত বিলিয়ন ডলাৰ থাকিলেও, কোনেও খাদ্য ক্ৰয় কৰিব নোৱাৰে ! এই প্ৰতিবেদনখনে এক ভয়ানক দাবী কৰিছে।

The World Count Report : মাত্ৰ ২৭ বছৰৰ ভিতৰত পৃথিৱীৰ সকলো খাদ্য সমাপ্ত হ'ব ! আনকি হাতত বিলিয়ন ডলাৰ থাকিলেও, কোনেও খাদ্য ক্ৰয় কৰিব নোৱাৰে ! এই প্ৰতিবেদনখনে এক ভয়ানক দাবী কৰিছে।

The World Count Report : মাত্ৰ ২৭ বছৰৰ ভিতৰত পৃথিৱীৰ সকলো খাদ্য সমাপ্ত হ'ব ! আনকি হাতত বিলিয়ন ডলাৰ থাকিলেও, কোনেও খাদ্য ক্ৰয় কৰিব নোৱাৰে ! এই প্ৰতিবেদনখনে এক ভয়ানক দাবী কৰিছে।

  • Share this:
মানুহে দিনত দুবাৰ কৈ আহাৰ পাবলৈ দিন-ৰাতি কাম কৰে। নিজৰ আৰু পৰিয়ালৰ বাবে তেজ আৰু ঘাম ওলাই দুবাৰ আহাৰ খোৱাৰ ব্যৱস্থা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে। কিন্তু সেই খাদ্য বহুবাৰ ভাল হৈ যায়। আৰু মাত্ৰ কেইবছৰমানৰ ভিতৰতে, পৃথিৱীৰ খাদ্য সামগ্ৰী শেষ হ'বলৈ গৈ আছে। হাতত কোটি টকা থাকিলেও মানুহে আৰু দুবাৰ আহাৰ সংগ্ৰহ কৰিব নোৱাৰিব। এক প্ৰতিবেদনত এইটোৱেই দাবী কৰা হৈছে।

সামাজিক আৰু অৰ্থনৈতিক পৰিস্থিতি নিৰীক্ষণ কৰা সংগঠন দ্য ৱৰ্ল্ড কাউণ্টৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, সমগ্ৰ বিশ্বতে খাদ্য সংকট সৃষ্টি হ'ব যে ২০৫০ চনৰ ভিতৰত খাদ্যশস্য শেষ হ'ব। প্ৰতিবেদন প্ৰকাশ কৰাৰ উপৰিও, দ্য ৱৰ্ল্ড কাউণ্টে ইয়াৰ ৱেবছাইটত পৃথিৱীৰ শস্যৰ শেষৰ ফালে গণনা কৰিছে। এই গণনা অনুসৰি, পৃথিৱীৰ পৰা শস্য চপোৱাশেষ হ'বলৈ মাত্ৰ ২৭ বছৰ বাকী আছে। ৱৰ্ল্ড কাউন্টৰ মতে, ২০৫০ চনৰ ভিতৰত বিশ্বৰ জনসংখ্যা এক বিলিয়ন অতিক্ৰম কৰিব। এনে পৰিস্থিতিত, ২০১৭ চনৰ তুলনাত ২০৫০ চনত খাদ্যৰ চাহিদা ৭০ শতাংশ বৃদ্ধি হ'ব। প্ৰতিবেদন অনুসৰি, পৃথিৱীয়ে প্ৰতি বছৰে ৭৫০০ নিযুত টন উৰ্বৰ মাটি হেৰুৱাইছে ।

যোৱা ৪০ বছৰত, বিশ্বৰ মুঠ ভূমি এলেকাৰ এক-তৃতীয়াংশ হ্ৰাস পাইছে। একে সময়তে, খাদ্যৰ চাহিদা ইমানেই বৃদ্ধি পাইছে যে অহা ৪০ বছৰত বিশ্বই মানুহৰ খাদ্যৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিবলৈ ইমান শস্য উৎপাদন কৰিব লাগিব, যিটো যোৱা ৮,০০০ বছৰত হোৱা নাই। অৰ্থাৎ এফালে প্ৰতি বছৰে পৃথিৱীৰ উৰ্বৰ ভূমি হ্ৰাস পাই আহিছে আনহাতে, জনসংখ্যা নিৰন্তৰ বৃদ্ধি হৈ আছে।দ্য ৱৰ্ল্ড কাউণ্টৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, শস্য শেষ হ'লে মাংস খোৱাৰ কোনো বিকল্প নাই। কাৰণ মাংস তৈয়াৰ কৰিবলৈ মাকৈতকৈ ৭৫ গুণ বেছি শক্তি লাগে। যিটো উৎপাদন কৰা অসম্ভৱ। ৱৰ্ল্ড কাউণ্টে ইয়াৰ প্ৰতিবেদনত ভৱিষ্যতবাণী কৰিছিল যে ২০৩০ চনলৈ চাউলৰ মূল্য বৰ্তমানৰ স্তৰৰ তুলনাত ১৩০ শতাংশ বৃদ্ধি হ'ব আৰু মাকৈৰ মূল্য ১৮০ শতাংশ বৃদ্ধি হ'ব।
প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ভৱিষ্যতে, এক বা একাধিক দেশত খাদ্য আৰু পানীক লৈ যুদ্ধ হ'ব পাৰে। ৱৰ্ল্ড কাউণ্টে ইয়াৰ প্ৰতিবেদনত কৈছিল যে আজিৰ সময়ত মানুহে যিদৰে নিজৰ স্বাৰ্থ পূৰণ কৰিবলৈ পৃথিৱীখন ব্যৱহাৰ কৰি আছে, ২০৩০ চনৰ পিছত প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ খাদ্য আৰু পানীয়ৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিবলৈ দুখন পৃথিৱীৰ প্ৰয়োজন হ'ব।
এফালে, যিহেতু পৃথিৱীত খাদ্যশস্যৰ সংকট গভীৰ হৈ আছে, আনহাতে আমি খাদ্য অপচয় কৰাৰ পৰা আঁতৰি থকা নাই। যোৱা বছৰ ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ খাদ্য আৱৰ্জনা সূচকে প্ৰকাশ কৰা এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি ২০১৯ চনত বিশ্বব্যাপী ৯৩ নিযুত টনতকৈও অধিক খাদ্য অপচয় হৈছিল। সেয়া হৈছে মুঠ উপলব্ধ খাদ্যৰ ১৭ শতাংশ। ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ খাদ্য আৱৰ্জনা সূচক প্ৰতিবেদন ২০২১ অনুসৰি, বিশ্বৰ প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে বছৰত ১২১ কিলোগ্ৰাম খাদ্য অপচয় কৰে ।
Published by:Kokil Sarma
First published: