• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • এলেন এছপেক্ট, জন এফ ক্লজাৰ আৰু এণ্টন জেলিংগাৰলৈ ২০২২ বৰ্ষৰ পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ নোবেল

এলেন এছপেক্ট, জন এফ ক্লজাৰ আৰু এণ্টন জেলিংগাৰলৈ ২০২২ বৰ্ষৰ পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ নোবেল

২০২২ বৰ্ষৰ পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ নোবেল বঁটা মঙলবাৰে এলেন এছপেক্ট, জন এফ ক্লজাৰ আৰু এণ্টন জেলিংগাৰক যৌথভাৱে প্ৰদান কৰা হয়।

২০২২ বৰ্ষৰ পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ নোবেল বঁটা মঙলবাৰে এলেন এছপেক্ট, জন এফ ক্লজাৰ আৰু এণ্টন জেলিংগাৰক যৌথভাৱে প্ৰদান কৰা হয়।

ৰয়েল ছুইডিছ একাডেমী অৱ চাইন্সে এক প্ৰেছ বিজ্ঞপ্তিযোগে কয় যে, “যুগান্তকাৰী পৰীক্ষা ব্যৱহাৰ কৰি এলেন এছপেক্ট, জন ক্লজাৰ আৰু এণ্টন জেলিংগাৰে জটিল অৱস্থাত থকা কণাসমূহৰ তদন্ত আৰু নিয়ন্ত্ৰণৰ সম্ভাৱনা প্ৰদৰ্শন কৰিছে।”

  • Share this:
ৰয়েল ছুইডিছ একাডেমী অৱ চাইন্সে জনোৱা মতে, ২০২২ বৰ্ষৰ পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ নোবেল বঁটা মঙলবাৰে এলেন এছপেক্ট, জন এফ ক্লজাৰ আৰু এণ্টন জেলিংগাৰক যৌথভাৱে প্ৰদান কৰা হয়। তেওঁলোকে জটিল ফ’টনৰ সৈতে কৰা পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা, বেলৰ বৈষম্য উলংঘা প্ৰতিষ্ঠা কৰা আৰু কোৱাণ্টাম তথ্য বিজ্ঞানৰ পথ প্ৰদৰ্শন কৰে।

একাডেমীয়ে এক প্ৰেছ বিজ্ঞপ্তিযোগে জনোৱা মতে, তেওঁলোকে ‘এনটেংগলড কোৱাণ্টাম ষ্টেট ব্যৱহাৰ কৰি যুগান্তকাৰী পৰীক্ষা চলাইছিল, য’ত দুটা কণা পৃথক হ’লেও একক এককৰ দৰে আচৰণ কৰে’।


ৰয়েল ছুইডিছ একাডেমী অৱ চাইন্সে এক প্ৰেছ বিজ্ঞপ্তিযোগে কয় যে, “যুগান্তকাৰী পৰীক্ষা ব্যৱহাৰ কৰি এলেন এছপেক্ট, জন ক্লজাৰ আৰু এণ্টন জেলিংগাৰে জটিল অৱস্থাত থকা কণাসমূহৰ তদন্ত আৰু নিয়ন্ত্ৰণৰ সম্ভাৱনা প্ৰদৰ্শন কৰিছে।”

প্ৰেছ বিজ্ঞপ্তিটোত কোৱা হৈছে যে এছপেক্ট, ক্লজাৰ আৰু জেলিংগাৰে জটিল কোৱাণ্টাম অৱস্থাৰ সন্ধান কৰিছিল, আৰু তেওঁলোকৰ পৰীক্ষাৰ দ্বাৰা তেওঁলোকে বৰ্তমান কোৱাণ্টাম প্ৰযুক্তিৰ ক্ষেত্ৰত চলি থকা বিপ্লৱৰ ভেটি স্থাপন কৰিছিল। তেওঁলোকৰ এই তথ্যই কোৱাণ্টাম তথ্যৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি নতুন প্ৰযুক্তিৰ পথ প্ৰশস্ত কৰিলে।

নোবেল বঁটাৰ ঘোষণাৰ এসপ্তাহৰ আৰম্ভণিতে সোমবাৰে ঘোষণা কৰা হয় চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ নোবেল বঁটা। বুধবাৰে ঘোষণা কৰা হ’ব ৰসায়ন বিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰত লাভ কৰা নোবেল বঁটা।

২০২১ চনত ‘পৃথিৱীৰ জলবায়ুৰ ভৌতিক আৰ্হি নিৰ্মাণ, পৰিৱৰ্তনশীলতা পৰিমাণীকৰণ আৰু গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ নিৰ্ভৰযোগ্যভাৱে ভৱিষ্যদ্বাণী কৰা’ আৰু ‘বিকাৰ আৰু উঠা-নমাৰ পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়াৰ আৱিষ্কাৰ’ৰ বাবে জৰ্জিঅ’ পেৰিছিক যৌথভাৱে পদাৰ্থ বিজ্ঞানৰ নোবেল বঁটা প্ৰদান কৰা হয় পাৰমাণৱিক স্কেলৰ পৰা গ্ৰহৰ স্কেললৈকে ভৌতিক ব্যৱস্থা।'
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি