• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • Rishi Sunak|UK : ভাৰতীয় মূলৰ ঋষি সুনাক বৃটেইনৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী পদৰ দৌৰত আগবাঢ়িছে

Rishi Sunak|UK : ভাৰতীয় মূলৰ ঋষি সুনাক বৃটেইনৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী পদৰ দৌৰত আগবাঢ়িছে

Rishi Sunak : বৃহস্পতিবাৰে ব্ৰিটেইনৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী (UK prime Minister) পদৰ দৌৰত প্ৰাক্তন চ্যান্সেলৰ ঋষি সুনাকে (Rishi Sunak) নিজৰ অগ্ৰগতি অটুত ৰাখিছে।

Rishi Sunak : বৃহস্পতিবাৰে ব্ৰিটেইনৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী (UK prime Minister) পদৰ দৌৰত প্ৰাক্তন চ্যান্সেলৰ ঋষি সুনাকে (Rishi Sunak) নিজৰ অগ্ৰগতি অটুত ৰাখিছে।

Rishi Sunak : বৃহস্পতিবাৰে ব্ৰিটেইনৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী (UK prime Minister) পদৰ দৌৰত প্ৰাক্তন চ্যান্সেলৰ ঋষি সুনাকে (Rishi Sunak) নিজৰ অগ্ৰগতি অটুত ৰাখিছে।

  • Share this:
বৰিছ জনছনৰ পিছত কনজাৰ্ভেটিভ পাৰ্টি (Conservative Party)ৰ নেতা হিচাপে দ্বিতীয় ৰাউণ্ডৰ ভোটদানত সৰ্বাধিক ভোট লাভ কৰি বৃহস্পতিবাৰে ব্ৰিটেইনৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী (UK prime Minister) পদৰ দৌৰত প্ৰাক্তন চ্যান্সেলৰ ঋষি সুনাকে (Rishi Sunak) নিজৰ অগ্ৰগতি অটুত ৰাখিছে।

সুনাকে ১০১টা ভোটেৰে আগবাঢ়ি আছে, তাৰ পিছতে কনিষ্ঠ বাণিজ্য মন্ত্ৰী তথা বুকমেকাৰৰ প্ৰিয় পেনি মৰ্ডাউণ্টে ৮৩টা আৰু বৈদেশিক সচিব লিজ ট্ৰাছে ৬৪টা ভোটত আগবাঢ়ি আছে। এটৰ্নী জেনেৰেল ছুয়েলা ব্ৰেভাৰমেন ২৭টা ভোটেৰে বাহিৰ হয়। আইন প্ৰণেতা টম টুগেণ্ডাটে ৩২টা আৰু কেমি বাডেন’চে ৪৯টা ভোট লাভ কৰে।

বুধবাৰে প্ৰথম ৰাউণ্ডৰ ভোটদানত কনজাৰ্ভেটিভৰ সাংসদসকলৰ পৰাও সৰ্বাধিক সমৰ্থন লাভ কৰিছিল সুনাকে। যোৱা সপ্তাহত সুনাকৰ বিত্তমন্ত্ৰী পদৰ পৰা পদত্যাগে বৰিছ জনছনৰ পদত্যাগৰ সূচনা কৰাত সহায় কৰা সুনাকে দলটোৰ ৩৫৮ জন সাংসদ সদস্যৰ ভিতৰত ৮৮ জনৰ সমৰ্থন লাভ কৰে আৰু তাৰ পিছতে পেনি মৰ্ডাউণ্টে ৬৭টা ভোট লাভ কৰি দ্বিতীয় আৰু লিজ ট্ৰাছে ৫০টা ভোট লাভ কৰি তৃতীয় স্থান লাভ কৰে।
Published by:Manjumoni Borah
First published: