• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • অদ্ভুত পন্থাৰে ইৰাণৰ নাঁৱত পাকিস্তানৰ মাজেৰে ভাৰতলৈ অনা ১২০০ কোটিৰ ২ কুইন্টল হিৰইনখিনি জব্দ; ৬ ইৰাণী নাগৰিকক গ্ৰেপ্তাৰ

অদ্ভুত পন্থাৰে ইৰাণৰ নাঁৱত পাকিস্তানৰ মাজেৰে ভাৰতলৈ অনা ১২০০ কোটিৰ ২ কুইন্টল হিৰইনখিনি জব্দ; ৬ ইৰাণী নাগৰিকক গ্ৰেপ্তাৰ

জব্দকৃত আফগানিস্তানত তৈয়াৰী হিৰোইনৰ পেকেটবোৰৰ পেকিঙৰ বিশেষত্ব আছিল। ইয়াৰে কিছুমান ঔষধৰ পেকেটত 'স্কৰপিয়ন' চীল চিহ্ন আছিল, আনবোৰত 'ড্ৰেগন' চীল চিহ্ন আছিল।

জব্দকৃত আফগানিস্তানত তৈয়াৰী হিৰোইনৰ পেকেটবোৰৰ পেকিঙৰ বিশেষত্ব আছিল। ইয়াৰে কিছুমান ঔষধৰ পেকেটত 'স্কৰপিয়ন' চীল চিহ্ন আছিল, আনবোৰত 'ড্ৰেগন' চীল চিহ্ন আছিল।

জব্দকৃত আফগানিস্তানত তৈয়াৰী হিৰোইনৰ পেকেটবোৰৰ পেকিঙৰ বিশেষত্ব আছিল। ইয়াৰে কিছুমান ঔষধৰ পেকেটত 'স্কৰপিয়ন' চীল চিহ্ন আছিল, আনবোৰত 'ড্ৰেগন' চীল চিহ্ন আছিল।

  • Share this:
ভাৰতীয় নৌসেনা আৰু নাৰ্কোটিক্স কন্ত্ৰোল ব্যুৰো (এনচিবি)য়ে সাগৰত চলোৱা এক অভিযানত ভাৰতলৈ আনি থকা ২০০ কিলোগ্ৰাম হিৰোইন সামগ্ৰী জব্দ কৰিবলৈ সক্ষম হয়। জানিব পৰা মতে, জব্দকৃত আফগানিস্তানত তৈয়াৰী আনুমানিক ১,২০০ কোটি টকা মূল্যৰ হিৰোইনখিনি প্ৰথমে পাকিস্তানলৈ আহিছিল। পাছত সেইখিনি ইৰাণৰ নাও এখনত ৰখা হৈছিল, যি ভাৰত আৰু শ্ৰীলংকাত বিক্ৰী কৰাৰ পৰিকল্পনা আছিল। এই কথা ভাৰতীয় বিষয়াসকলে জানিব পাৰি শুক্ৰবাৰে নাঁওখন আৱদ্ধ কৰি ছয়জন ইৰানী নাগৰিকক গ্ৰেপ্তাৰ কৰে। ইৰাণৰ এই নাওখনে এটা জলৰোধী, সাত-স্তৰৰ পেকেজিঙত প্ৰেৰণ কৰা ড্ৰাগছবোৰ শ্ৰীলংকাৰ এখন নাঁৱলৈ স্থানান্তৰ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছিল; যাক বিচাৰি উলিয়াব পৰা সম্ভৱ নাছিল বুলি বিষয়াসকলে জনাইছে।

এনচিবিৰ জ্যেষ্ঠ বিষয়া সঞ্জয় কুমাৰ সিঙে জনোৱা মতে ভাৰতীয় নৌসেনা আৰু নাৰ্কোটিক্স কন্ট্ৰ'ল ব্যুৰো (এনচিবি)য়ে সাগৰত অভিযান চলাই জব্দ কৰা সামগ্ৰীখিনিৰ লগতে গ্ৰেপ্তাৰ হোৱা ছয়জন ইৰানী নাগৰিকক কেৰালাৰ কোচিলৈ লৈ অনা হয়। তেখেতে জনোৱা মতে আফগানিস্তান আৰু পাকিস্তানৰ কাৰ্টেলৰ বাবে ব্যতিক্ৰমী চিহ্নৰে পেকিং কৰা পেকেটবোৰৰ পেকিঙৰ বিশেষত্ব আছিল। ইয়াৰে কিছুমান ঔষধৰ পেকেটত 'স্কৰপিয়ন' চীল চিহ্ন আছিল, আনবোৰত 'ড্ৰেগন' চীল চিহ্ন আছিল।

বিষয়াসকলৰ মতে হিৰইনখিনি সম্ভৱতঃ পাকিস্তানৰ পৰা এখন নাঁৱত প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল আৰু পিছত "মধ্য সাগৰৰ বিনিময়ত" জব্দকৃত ইৰানী জাহাজখনত ভৰাই দিয়া হৈছিল। এই জাহাজখনে তেতিয়া শ্ৰীলংকাৰ এখন জাহাজলৈ অধিক বিতৰণৰ বাবে ভাৰতীয় জলসীমালৈ যাত্ৰা কৰিছিল। এইটো হস্তান্তৰ প্ৰক্ৰিয়াৰৰ আগতে চক্ৰটো ধৰা পৰিছিল। অৱশ্যে, শ্ৰীলংকাৰ জাহাজখন চিনাক্ত আৰু বাধা দিয়াৰ চেষ্টা কৰা হৈছিল কিন্তু ইয়াক বিচাৰি উলিয়াব পৰা নগ'ল।

এনচিবি বিষয়া সিঙে কয় যে ইৰাণৰ জাহাজত থকা লোকসকলে সাগৰত জঁপিয়াই পলোৱাৰ লগতে হিৰইনখিনি পানীত পেলাই দিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল।

মন কৰিবলগীয়া যে, বিগত কেইবছৰমানত আৰৱ সাগৰ আৰু ভাৰত মহাসাগৰৰ সামুদ্ৰিক পথৰ জৰিয়তে ভাৰতলৈ আফগান হিৰইনৰ সৰবৰাহ দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে।

"দক্ষিণৰ পথ... আফগানিস্তানৰ পৰা ইৰাণ আৰু পাকিস্তানৰ মাক্ৰান উপকূললৈ আৰু তাৰ পিছত ভাৰতকে ধৰি ভাৰত মহাসাগৰ অঞ্চলৰ বিভিন্ন দেশলৈ যোৱা কেইবছৰমানত গুৰুত্ব লাভ কৰিছে," সিঙে কয়।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি