• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • ইয়াত মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ ছোৱালীৰ বাবে জন্ম নিয়ন্ত্ৰণ বড়ি ক্ৰয় কৰাৰ কাৰণ কি ?

ইয়াত মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ ছোৱালীৰ বাবে জন্ম নিয়ন্ত্ৰণ বড়ি ক্ৰয় কৰাৰ কাৰণ কি ?

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত গৰ্ভপাত সম্পৰ্কীয় নিয়মবোৰ কঠোৰ কৰাৰ ফলত, মহিলা আৰু পৰিয়ালৰ সদস্যসকলে গৰ্ভনিৰোধক আৰু গৰ্ভপাতৰ বড়ি মজুত কৰা আৰম্ভ কৰিছে।

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত গৰ্ভপাত সম্পৰ্কীয় নিয়মবোৰ কঠোৰ কৰাৰ ফলত, মহিলা আৰু পৰিয়ালৰ সদস্যসকলে গৰ্ভনিৰোধক আৰু গৰ্ভপাতৰ বড়ি মজুত কৰা আৰম্ভ কৰিছে।

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত গৰ্ভপাত সম্পৰ্কীয় নিয়মবোৰ কঠোৰ কৰাৰ ফলত, মহিলা আৰু পৰিয়ালৰ সদস্যসকলে গৰ্ভনিৰোধক আৰু গৰ্ভপাতৰ বড়ি মজুত কৰা আৰম্ভ কৰিছে।

  • Share this:
আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত গৰ্ভধাৰণ নিয়ন্ত্ৰণ, জৰুৰীকালীন গৰ্ভনিৰোধক বড়ি আৰু গৰ্ভপাতৰ বড়িৰ বিক্ৰী দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে। দেশত গৰ্ভপাত সম্পৰ্কীয় নিয়মবোৰ কঠোৰ কৰাৰ ফলত, মহিলা আৰু পৰিয়ালৰ সদস্যসকলে এই গৰ্ভনিৰোধক আৰু গৰ্ভপাতৰ বড়ি মজুত কৰা আৰম্ভ কৰিছে। কিছুমান ক্লিনিকে কয় যে এপইণ্টমেণ্টৰ সংখ্যা চাৰিগুণ বৃদ্ধি পাইছে।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ এই সিদ্ধান্তৰ পিছত, ক্লিনিক জাষ্ট দ্য পিলে জন্ম নিয়ন্ত্ৰণ বড়িৰ দাবীত এঘণ্টাত ১০০ টা অনুৰোধ লাভ কৰিছে।

'কন্যাৰ বাবে জন্ম নিয়ন্ত্ৰণ বড়ি সংগ্ৰহ কৰা'

কেটি থমাছ নামৰ এগৰাকী মহিলাই কয় যে দেশখনত গৰ্ভপাত অবৈধ হ'ব বুলি গম পোৱাৰ পিছত, তেওঁ তেওঁৰ ১৬ বছৰীয়া কন্যাৰ বাবে জন্ম নিয়ন্ত্ৰণ বড়ি ক্ৰয় কৰিছে।

কেটিয়ে নিউয়ৰ্ক টাইমছক কৈছিল, "মই মোৰ ছোৱালীৰ অবাঞ্ছিত গৰ্ভধাৰণৰ ভয়ত এই গৰ্ভনিৰোধক বড়িবোৰ কিনিছিলো। মই যিকোনো পৰিস্থিতিৰ বাবে সাজু থাকিব বিচাৰো।

কেটিয়ে কয় যে যদি তেওঁৰ ২১ বছৰীয়া পুত্ৰ আৰু তেওঁৰ প্ৰেমিকাক কেতিয়াবা ইয়াৰ প্ৰয়োজন হয়, আনকি সেই ক্ষেত্ৰতো, মই জৰুৰীকালীন গৰ্ভনিৰোধক আঁচনি পিল মজুত কৰা আৰম্ভ কৰিছো।

কেটিয়ে কৈছে যে তেওঁ সোনকালেই অধিক বড়ি কিনিব।

আটলাণ্টাৰ দ্য প্লেনড পেৰেণ্টহুড দক্ষিণ-পূবৰ এগৰাকী প্ৰবক্তা লৰেন ফ্ৰেজিয়াৰে কয় যে তেওঁলোকে কিমানটা পিল মজুত কৰিব পাৰে জানিব বিচৰা মহিলাৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পাইছে।

গৰ্ভপাত আৰু অন্যান্য স্বাস্থ্যসেৱা প্ৰদানকাৰীসকলে মহিলাসকলক এনেদৰে গৰ্ভনিৰোধক বড়ি মজুত নকৰিবলৈ সতৰ্ক কৰি দিছে। দৰিদ্ৰ লোকসকলৰ বাবে ষ্টকটো বজাৰত থাকিব লাগে।

দেশৰ ছয়খন ৰাজ্যলৈ অনলাইন গৰ্ভপাতৰ বড়ি প্ৰদান কৰা এক ষ্টাৰ্টআপ হে জেনে কয় যে শুক্ৰবাৰে তেওঁলোকৰ ৱেবছাইটৰ ট্ৰেফিৰ ১,০০০ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে। উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ সিদ্ধান্তৰ পিছত ৰোগীসকলৰ দাবী দুগুণ হৈছে।

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ১৩ খন ৰাজ্যই ইতিমধ্যে নতুন নিয়মসমূহ কাৰ্যকৰী কৰিছে। এই ৰাজ্যবোৰৰ ভিতৰত আছে আলাবামা, আৰ্কানচাছ, কেনটাকি, লুইজিয়ানা, মিসৌৰী।

জাষ্ট দ্য পিলে ইয়াৰ ৱেবছাইটত প্ৰকাশ কৰা এক বিবৃতিত কৈছিল যে আমি উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ সিদ্ধান্তক মানি নলওঁ আৰু প্ৰয়োজনীয় লোকসকলক সহায় কৰি যাম। আমি আপোনাৰ বাবে ইয়াত আছোঁ।

"আপুনি মিনেচ'টা, মণ্টানা, ৱায়মিং আৰু কলোৰাডোত আমাৰ সেৱা লাভ কৰিব পাৰে।

খাদ্য আৰু ঔষধ প্ৰশাসনে এতিয়াও গৰ্ভধাৰণৰ প্ৰথম ১০ সপ্তাহত গৰ্ভপাত বৈধ কৰিছে।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ সিদ্ধান্তৰ বিৰুদ্ধে এতিয়াও আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত প্ৰতিবাদ অব্যাহত আছে।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ সিদ্ধান্তৰ বিৰোধিতা আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰকে ধৰি সমগ্ৰ বিশ্বৰ দেশসমূহত কৰা হৈছে। আমেৰিকাৰ প্ৰাক্তন ৰাষ্ট্ৰপতি বাৰাক অবামাইও এই সিদ্ধান্তক গৰিহণা দিছে।

তেওঁ এই সিদ্ধান্তক লাখ লাখ আমেৰিকানৰ স্বাধীনতাৰ ওপৰত আক্ৰমণ বুলি বৰ্ণনা কৰিছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published: