• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • অষ্ট্ৰেলিয়াৰ এটা চন্দুকত আবদ্ধ হৈ আছে ৰাণী দ্বিতীয় এলিজাবেথে লিখা এখন 'গোপন' চিঠি! ২০৮৫ চনলৈকে খুলিব পৰা নাযাব

অষ্ট্ৰেলিয়াৰ এটা চন্দুকত আবদ্ধ হৈ আছে ৰাণী দ্বিতীয় এলিজাবেথে লিখা এখন 'গোপন' চিঠি! ২০৮৫ চনলৈকে খুলিব পৰা নাযাব

অষ্ট্ৰেলিয়াৰ এটা চন্দুকত আবদ্ধ হৈ আছে ৰাণী দ্বিতীয় এলিজাবেথে লিখা এখন 'গোপন' চিঠি! ১৯৮৫ চনলৈকে খুলিব পৰা নাযাব

অষ্ট্ৰেলিয়াৰ এটা চন্দুকত আবদ্ধ হৈ আছে ৰাণী দ্বিতীয় এলিজাবেথে লিখা এখন 'গোপন' চিঠি! ১৯৮৫ চনলৈকে খুলিব পৰা নাযাব

7NEWS অষ্ট্ৰেলিয়াৰ বাতৰি অনুসৰি, ৰাণীৰ ব্যক্তিগত কৰ্মচাৰীয়েও চিঠিখনত কি কোৱা হৈছে সেই বিষয়ে অৱগত নহয়, কাৰণ চিঠিখন সুৰক্ষিত স্থানত কাঁচৰ কেচৰ ভিতৰত লুকুৱাই ৰখা হৈছে। এটা কথা অৱশ্যে নিশ্চিত যে ২০৮৫ চনলৈকে খুলিব নোৱাৰিব।

  • Share this:
ৰাণী দ্বিতীয় এলিজাবেথে লিখা এখন 'গোপন' চিঠি অষ্ট্ৰেলিয়াৰ ছিডনীৰ এটা সুৰক্ষিত চন্দুকৰ ভিতৰত আবদ্ধ হৈ আছে। আমোদজনক কথাটো হ’ল যে ইয়াক আৰু ৬৩ বছৰলৈ খুলিব নোৱাৰিব!

7NEWS Australia ৰ মতে, ছিডনীৰ এটা ঐতিহাসিক ভৱনৰ এটা সুৰক্ষিত চন্দুকৰ ভিতৰত থকা এই চিঠিখন ১৯৮৬ চনৰ নৱেম্বৰ মাহত তেওঁ লিখা আৰু ছিডনীৰ জনসাধাৰণক উদ্দেশ্যি লিখা হৈছে।

7NEWS অষ্ট্ৰেলিয়াৰ বাতৰি অনুসৰি, ৰাণীৰ ব্যক্তিগত কৰ্মচাৰীয়েও চিঠিখনত কি কোৱা হৈছে সেই বিষয়ে অৱগত নহয়, কাৰণ চিঠিখন সুৰক্ষিত স্থানত কাঁচৰ কেচৰ ভিতৰত লুকুৱাই ৰখা হৈছে। এটা কথা অৱশ্যে নিশ্চিত যে ২০৮৫ চনলৈকে খুলিব নোৱাৰিব।
ছিডনীৰ লৰ্ড মেয়ৰক সম্বোধন কৰা নিৰ্দেশনাটোত লিখা আছে: "২০৮৫ খ্ৰীষ্টাব্দত আপোনালোকে নিৰ্বাচন কৰিবলগীয়া উপযুক্ত দিনটোত আপুনি অনুগ্ৰহ কৰি এই খামটো খুলি ছিডনীৰ নাগৰিকসকলক তেওঁলোকৰ ওচৰলৈ মোৰ বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিবনে?"

ইয়াত সাধাৰণভাৱে স্বাক্ষৰ কৰা হৈছে, "এলিজাবেথ আৰ।"

ৰাষ্ট্ৰখনৰ মুৰব্বী হিচাপে ৰাণী দ্বিতীয় এলিজাবেথে ১৬ বাৰ অষ্ট্ৰেলিয়া ভ্ৰমণ কৰিছিল।
শুকুৰবাৰে অষ্ট্ৰেলিয়াৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী এণ্টনি আলবানিজে এক বিবৃতিত কয় যে, “অষ্ট্ৰেলিয়ালৈ তেওঁৰ বিখ্যাত প্ৰথম ভ্ৰমণৰ পৰা, যিটো আগতে কেতিয়াও ভ্ৰমণ নকৰা একমাত্ৰ ৰাজত্বশীল ৰাষ্ট্ৰপতি, স্পষ্ট হৈ পৰিছিল যে ৰাণীৰ অষ্ট্ৰেলিয়াৰ বাবে তেওঁৰ হৃদয়ত এক বিশেষ স্থান দখল কৰিছিল।”

আলবানিজে লগতে কয়, “আমাৰ দেশৰ প্ৰতিটো ঠাইতে উল্লাসিত কৰা ভিৰৰ পূৰ্বে আৰু পোন্ধৰটা ভ্ৰমণে আমাৰ দেশত তাই ৰখা বিশেষ স্থান নিশ্চিত কৰিলে।”

১৯৯৯ চনত অষ্ট্ৰেলিয়াই ৰাণীক ৰাষ্ট্ৰৰ মুৰব্বী পদৰ পৰা অপসাৰণ কৰিব নে নকৰে সেই সন্দৰ্ভত গণভোট অনুষ্ঠিত কৰিছিল যদিও পৰাজিত হৈছিল বুলি চিএনএনে প্ৰকাশ কৰিছে।শুকুৰবাৰে ছিডনীৰ আইকনিক অপেৰা হাউছত ৰাণীক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনোৱা হয়।

চুবুৰীয়া ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ দেশ নিউজিলেণ্ডেও দেওবাৰে টেলিভিছনত প্ৰচাৰিত এক অনুষ্ঠানত আনুষ্ঠানিকভাৱে তৃতীয় চাৰ্লছ ৰজাক ৰাষ্ট্ৰৰ মুৰব্বী ৰূপে ঘোষণা কৰিছে বুলি চিএনএনে প্ৰকাশ কৰিছে।

ইফালে, দেওবাৰে অষ্ট্ৰেলিয়াই ৰজা তৃতীয় চাৰ্লছক ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে ঘোষণা কৰে, যিটো ৭০ বছৰৰ পিছত প্ৰথমজন নতুন ৰজা।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি