• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • পাকিস্তানত মহৰমৰ শোভাযাত্ৰাত শ্বাসৰুদ্ধ হোৱাৰ ফলত ৬ জনৰ মৃত্যু, ১২ জন অচেতন

পাকিস্তানত মহৰমৰ শোভাযাত্ৰাত শ্বাসৰুদ্ধ হোৱাৰ ফলত ৬ জনৰ মৃত্যু, ১২ জন অচেতন

মহৰমৰ নৱম আৰু দশম দিনা পাকিস্তানৰ সকলো সৰু আৰু ডাঙৰ চহৰত শোভাযাত্ৰা উলিওৱা হয় যিবোৰ ৰাজহুৱা বন্ধৰ দিন।

মহৰমৰ নৱম আৰু দশম দিনা পাকিস্তানৰ সকলো সৰু আৰু ডাঙৰ চহৰত শোভাযাত্ৰা উলিওৱা হয় যিবোৰ ৰাজহুৱা বন্ধৰ দিন।

শোভাযাত্ৰাত শোকাৱহ লোকসকলৰ ভিতৰত ছয়জনৰ শ্বাসৰুদ্ধ হৈ মৃত্যু হৈছিল আনহাতে ১২ জনকৈ লোক অচেতন বা অসুস্থ হৈ পৰিছিল আৰু তেওঁলোকক চিকিৎসালয়লৈ লৈ যোৱা হৈছিল।

  • Share this:

সোমবাৰে পাকিস্তানৰ সিন্ধ প্ৰদেশত মহৰমৰ শোভাযাত্ৰাৰ সময়ত শ্বাসৰুদ্ধ হোৱাৰ ফলত কমেও ৬ জন লোকৰ মৃত্যু হৈছিল আৰু ১২ জন লোক অচেতন হৈ পৰিছিল। এধি ন্যাসৰ এজন বিষয়াই কৈছিল যে ঘটনাটো ৰোহাৰী চহৰত সংঘটিত হৈছিল কাৰণ গৰম, আৰ্দ্ৰতা আৰু শোভাযাত্ৰাৰ আকাৰ বৃদ্ধি পাইছিল আৰু ই মুখ্য ইমামবাৰগাহৰ ওচৰলৈ গৈছিল।


বিষয়াসকলৰ মতে, "শোভাযাত্ৰাত শোকাৱহ লোকসকলৰ ভিতৰত ছয়জনৰ শ্বাসৰুদ্ধ হৈ মৃত্যু হৈছিল আনহাতে ১২ জনকৈ লোক অচেতন বা অসুস্থ হৈ পৰিছিল আৰু তেওঁলোকক চিকিৎসালয়লৈ লৈ যোৱা হৈছিল।" মহৰম হৈছে ইছলামিক বৰ্ষপঞ্জিৰ প্ৰথম মাহ। মহৰমৰ দশম দিনক আছুৰা বুলি জনা যায়। এইটো এক শোকৰ দিন, যেতিয়া চিয়া মুছলমানসকলে উপবাস পালন কৰে, সমদল উলিয়ায় আৰু পয়গম্বৰ মহম্মদৰ নাতি ইমাম হুছেইনৰ স্মৰণত প্ৰাৰ্থনা কৰে, যি বহু শতাব্দী আগতে ইৰাকৰ কাৰবালাত শ্বহীদ হৈছিল।



মহৰমৰ নৱম আৰু দশম দিনা পাকিস্তানৰ সকলো সৰু আৰু ডাঙৰ চহৰত শোভাযাত্ৰা উলিওৱা হয় যিবোৰ ৰাজহুৱা বন্ধৰ দিন। সমগ্ৰ দেশৰ মহৰম আৰু আছুৰাৰ ৯ তাৰিখে হাজাৰ হাজাৰ লোক মুখ্য শোভাযাত্ৰাত উপস্থিত থাকে আৰু হাজাৰ হাজাৰ আৰক্ষী আৰু অৰ্ধসামৰিক ৰেঞ্জাৰক নিৰাপত্তা প্ৰদানৰ বাবে নিয়োজিত কৰা হয়।
Published by:Subham Goswami
First published: