• Home
  • »
  • News
  • »
  • world
  • »
  • No Sunset Places : কেতিয়াও সূৰ্য অস্ত নোযোৱা বিশ্বৰ ঠাই সমূহৰ বিষয়ে আপুনি জানেনে?

No Sunset Places : কেতিয়াও সূৰ্য অস্ত নোযোৱা বিশ্বৰ ঠাই সমূহৰ বিষয়ে আপুনি জানেনে?

midnight sun in norway

midnight sun in norway

No Sunset Places : বিশ্বৰ ৬খন এনে ঠাই য'ত ৬মাহ পৰ্যন্ত সূৰ্য অস্ত নাযায়।

  • Share this:
আমাৰ দৈনন্দিন জীৱনৰ ২৪ ঘণ্টাৰ ১২ ঘণ্টাহে আমি সূৰ্যটো দেখিবলৈ পাওঁ,  সূৰ্য অস্ত যোৱাৰ পিছৰ ১২ঘণ্টা আমি অন্ধকাৰত জীৱন পাৰ কৰোঁ। কিন্তু, আপুনি জানেনে যে পৃথিৱীজুৰি এনে কিছুমান ঠাই আছে য'ত সূৰ্য ৭০ দিনতকৈ অধিক সময় অস্ত নাযায়। কল্পনা কৰক যে পৰ্যটকসকলৰ বাবে সময়ৰ হিচাপ ৰখাটো কিমান আকৰ্ষণীয় হ'ব যেতিয়া তাত থকা স্থানীয় লোকসকলেও পোনপটীয়াকৈ ৭০ দিনৰ বাবে সূৰ্যাস্ত নোহোৱাৰ দ্বাৰা বিভ্ৰান্ত হয়।

নৰৱে:

আৰ্কটিক চক্ৰত অৱস্থিত নৰৱে (Norway)ক মাজনিশাৰ সূৰ্যভূমি বুলি কোৱা হয়, য'ত মে' মাহৰ পৰা জুলাইৰ শেষলৈ কেতিয়াও সূৰ্য বাস্তৱত অস্ত নাযায়। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে সূৰ্য  প্ৰায় ৭৬ দিনৰ বাবে কেতিয়াও অস্ত নাযায়। নৰৱেৰ শভালবাৰ্ডত ১০ এপ্ৰিলৰ পৰা ২৩ আগষ্টলৈ সূৰ্যৰ পোহৰ অব্যাহত থাকে, যি হৈছে ইউৰোপৰ আটাইতকৈ অধিকতম গৰম অঞ্চল। আপুনি সেই সময়খিনিত যদি এই ঠাইলৈ যাব পাৰে তেনেহ'লে সূৰ্য অস্ত নোযোৱাৰ অভিজ্ঞতাৰ সাক্ষী হ'ব পাৰে।

নুনাভুট, কানাডা:

নুনাভুট (Nunavut, Canada) হৈছে মাত্ৰ ৩০০০ৰো অধিক লোকে বাস কৰা এখন চহৰ, যি কানাডাৰ উত্তৰ-পশ্চিম অঞ্চলৰ আৰ্কটিক চক্ৰৰ পৰা দুই ডিগ্ৰী ওপৰত অৱস্থিত। ঠাইখনত প্ৰায় দুমাহৰ বাবে সম্পূৰ্ণ দিন হৈ থাকে , আনহাতে শীতকালত, ঠাইখন একেৰাহে ৩০ দিনৰ বাবে সম্পূৰ্ণ ৰাতি হৈ থাকে।

আইচলেণ্ড:

আইচলেণ্ড (Iceland) হৈছে গ্ৰেট ব্ৰিটেইনৰ পিছত ইউৰোপৰ সৰ্ববৃহৎ দ্বীপ, আৰু ইয়াক এনে এখন দেশ হিচাপেও জনা যায় য'ত মহ নাই। গ্ৰীষ্মকালত, আইচলেণ্ডত ৰাতিবোৰ পৰিষ্কাৰ হয়, কিন্তু জুন মাহত, সূৰ্য কেতিয়াও অস্ত নাযায়। আইচলেণ্ডত মাজনিশাৰ সূৰ্যক ভালকৈ চাবলৈ, আপুনি আৰ্কটিক চক্ৰৰ আকুৰাৰী চহৰ আৰু গ্ৰিমচি দ্বীপ ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে।

বেৰো, আলাস্কা: 

মে মাহৰ শেষৰ পৰা জুলাইৰ শেষলৈকে এই ঠাইত (Barrow, Alaska) সূৰ্য  অস্ত নাযায়, একেদৰে আকৌ নৱেম্বৰৰ আৰম্ভণিৰ পৰা পৰৱৰ্তী ৩০ দিনৰ বাবে ইয়াত সূৰ্য উদয় নহয় আৰু ইয়াক মেৰু নিশা বুলি কোৱা হয়। ইয়াৰ অৰ্থ এইটোও যে শীতকালৰ  হাড়কঁপোৱা জ্বাৰৰ মাহবোৰত দেশখন অন্ধকাৰত থাকে। বৰফৰে আবৃত পৰ্বত আৰু মন্ত্ৰমুগ্ধ হিমবাহৰ বাবে বিখ্যাত, এই ঠাইখন আপুনি গ্ৰীষ্ম বা শীতকালত ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে।

ফিনলেণ্ড: 

হাজাৰ হাজাৰ হ্ৰদ আৰু দ্বীপৰ ভূমি, ফিনলেণ্ড (Finland)ৰ বেছিভাগ অংশতে গ্ৰীষ্মকালত ৭৩ দিনৰ বাবে ভালদৰে সূৰ্যক দেখিবলৈ পোৱা যায়। এই সময়ছোৱাত, সূৰ্য প্ৰায় ৭৩ দিনৰ বাবে জিলিকি থাকে। আনহাতে, শীতকালত, এই অঞ্চলত সূৰ্যৰ পোহৰ দেখা নাযায়।সেয়ে ইয়াত মানুহে গ্ৰীষ্মকালত কম আৰু শীতকালত বেছি টোপনি যায়। যদি আপুনি ফিনলেণ্ডলৈ যায়, তেনেহ'লে আপুনি সূৰ্যৰ পৰিস্কাৰ ৰ'দ উপভোগ কৰাৰ লগতে স্কিয়িং কৰাৰ আনন্দৰ লগতে গ্লাছ ইগলুত বাস কৰাৰ সুন্দৰ অভিজ্ঞতাৰ সাক্ষী হ'ব।

ছুইডেন:

মে' মাহৰ আৰম্ভণিৰ পৰা আগষ্টৰ শেষলৈকে, ছুইডেন (Sweden)ত মাজনিশা সূৰ্য অস্ত যায় আৰু দেশখনত প্ৰায় পুৱা প্ৰায় ৪ বজাত সূৰ্য উদয় হয়। ইয়াত, নিৰন্তৰ ৰ'দৰ ম্যাদ বছৰৰ ছয় মাহলৈকে থাকে। গতিকে আপুনি যদি ইয়াত দিন পাৰ কৰে, তেন্তে দুঃসাহসিক কাৰ্যকলাপ, গল্ফিং, মাছ ধৰা, ট্ৰেকিং ট্ৰেইল অন্বেষণ কৰা আৰু বহুতো কামত দীঘলীয়া দিন অতিবাহিত কৰিব পাৰে।
Published by:Manjumoni Borah
First published: