உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • world
    • »
    • New Coronavirus NeoCov: তিনিজনৰ ভিতৰত এজনৰ নিশ্চিত মৃত্যু, উহানৰ বিজ্ঞানীয়ে দিছে ভয়াৱহ কোৰোণা ভাইৰাছৰ নতুন ৰূপৰ আশংকা

    New Coronavirus NeoCov: তিনিজনৰ ভিতৰত এজনৰ নিশ্চিত মৃত্যু, উহানৰ বিজ্ঞানীয়ে দিছে ভয়াৱহ কোৰোণা ভাইৰাছৰ নতুন ৰূপৰ আশংকা

    New Coronavirus NeoCov: নিওকোভে MERS-CoVৰ উচ্চ মৃত্যুৰ হাৰ যিটোত প্ৰতি তিনিজন সংক্ৰমিত ব্যক্তিৰ ভিতৰত এজনৰ মৃত্যু হয় আৰু বৰ্তমানৰ SARS-CoV-2 কৰোনাভাইৰাছৰ উচ্চ সংক্ৰমণ হাৰৰ সম্ভাৱ্য সংমিশ্ৰণ বহন কৰে।

    New Coronavirus NeoCov: নিওকোভে MERS-CoVৰ উচ্চ মৃত্যুৰ হাৰ যিটোত প্ৰতি তিনিজন সংক্ৰমিত ব্যক্তিৰ ভিতৰত এজনৰ মৃত্যু হয় আৰু বৰ্তমানৰ SARS-CoV-2 কৰোনাভাইৰাছৰ উচ্চ সংক্ৰমণ হাৰৰ সম্ভাৱ্য সংমিশ্ৰণ বহন কৰে।

    New Coronavirus NeoCov: নিওকোভে MERS-CoVৰ উচ্চ মৃত্যুৰ হাৰ যিটোত প্ৰতি তিনিজন সংক্ৰমিত ব্যক্তিৰ ভিতৰত এজনৰ মৃত্যু হয় আৰু বৰ্তমানৰ SARS-CoV-2 কৰোনাভাইৰাছৰ উচ্চ সংক্ৰমণ হাৰৰ সম্ভাৱ্য সংমিশ্ৰণ বহন কৰে।

    • Share this:
    চীনৰ উহানৰ পৰা পুনৰ আহিছে ভয়ংকৰ খবৰ। কোৰোণাৰ উতপত্তি হোৱা চীনৰ উহানৰ এইবাৰ কোৰোণাতকৈও ভয়ানক বাতৰি আহিছে। উহানৰ বিজ্ঞানীয়ে ধৰা পেলাইছে কোৰোণা ভাইৰাছতকৈও মাৰত্মক এক নতুন ভাইৰাছ। উহানৰ বিজ্ঞানীয়ে দিয়া তথ্যমতে নিওকোভ (NeoCov) নামেৰে এক নতুনধৰণৰ কোৰোণা ভাইৰাছ ধৰা পৰিছে দক্ষিণ আফ্ৰিকা (South Africa)ত।  ৰাছিয়াৰ নিউজ এজেন্সী স্পুটনিকত প্ৰকাশিত এটা বাতৰিত প্ৰকাশ পোৱা মতে নিওকোভত আক্ৰান্তাৰ মৃত্যুৰ হাৰ অতি বেছি আৰু সংক্ৰমণৰ গতিও অতি দ্ৰুত।

    অৱশ্যে নিওকোভ ভাইৰাছবিধ নতুন নহয় বুলিও বাতৰিটোত প্ৰকাশ পাইছে। MERS-CoV virusৰ সৈতে ২০১২- ২০১৫ চন মানত ইয়াক মধ্যপ্ৰাচ্যৰ দেশত পোৱা গৈছিল। এই নিওকোভ ভাইৰাছ  SARS-CoV-2 ভাইৰাছৰ সৈতে প্ৰায় একে যি মানৱ দেহত কোৰোণা ভাইৰাছৰ ৰূপত সংক্ৰমণ ঘটিব পাৰে।

    উহান বিশ্ববিদ্যালয় আৰু চীনা বিজ্ঞান একাডেমীৰ জৈৱপদাৰ্থ বিজ্ঞান প্ৰতিষ্ঠান (Chinese Academy of Sciences’ Institute of Biophysics)ৰ গৱেষকসকলৰ মতে, ভাইৰাছটোৱে মানৱ কোষত অনুপ্ৰৱেশ কৰিবলৈ আৰু মাত্ৰ এটা মিউটেচন বা চৰিত্ৰ পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰয়োজন। গৱেষণাৰ ফলাফলত কোৱা হৈছিল যে নিওকোভে বিপদাশংকা সৃষ্টি কৰিছে কিয়নো ই কৰোনাভাইৰাছৰ বীজাণুতকৈ ACE2 ৰিচেপ্টৰৰ সৈতে বেলেগ ধৰণে বান্ধ খাই থাকে। ফলস্বৰূপে, শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ ৰোগ থকা বা টিকাকৰণ কৰা লোকসকলৰ দ্বাৰা উৎপন্ন হোৱা এণ্টিবডী বা প্ৰ'টিন অণু কোনোৱেই নিওকোভৰ পৰা সুৰক্ষা দিব নোৱাৰে।

    চীনা গৱেষকসকলৰ মতে, নিওকোভে MERS-CoVৰ উচ্চ মৃত্যুৰ হাৰ যিটোত প্ৰতি তিনিজন সংক্ৰমিত ব্যক্তিৰ ভিতৰত এজনৰ মৃত্যু হয় আৰু বৰ্তমানৰ SARS-CoV-2 কৰোনাভাইৰাছৰ উচ্চ সংক্ৰমণ হাৰৰ সম্ভাৱ্য সংমিশ্ৰণ বহন কৰে। যাৰ বাবে ই অতি ভয়াৱহ ৰূপ ধাৰণ কৰাৰ আশংকা আছে। বিজ্ঞানীসকলে ইয়াক লৈ আৰু অধিক গৱেষণা অব্যাহত ৰাখিছে।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: