• Home
  • »
  • News
  • »
  • uncategorized
  • »
  • HC questioned IT dept: সন্ত্ৰাসবাদীৰ আক্ৰমণত নিহত মহিলাৰ স্বামীৰ পৰা আয়কৰ বিভাগৰ কৰ দাবী, উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ প্ৰশ্ন- ক্ষতিপূৰণ ৰূপে পোৱা ধনৰ কৰ লয় নেকি?

HC questioned IT dept: সন্ত্ৰাসবাদীৰ আক্ৰমণত নিহত মহিলাৰ স্বামীৰ পৰা আয়কৰ বিভাগৰ কৰ দাবী, উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ প্ৰশ্ন- ক্ষতিপূৰণ ৰূপে পোৱা ধনৰ কৰ লয় নেকি?

Is compensation for death taxable: সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণত ১২গৰাকী ভাৰতীয়কে ধৰি মুঠ ৫১জন লোক হতাহত হয়, তাৰে ভিতৰত আছিল গুজৰাটৰ এগৰাকী মহিলা

Is compensation for death taxable: সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণত ১২গৰাকী ভাৰতীয়কে ধৰি মুঠ ৫১জন লোক হতাহত হয়, তাৰে ভিতৰত আছিল গুজৰাটৰ এগৰাকী মহিলা

Is compensation for death taxable: সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণত ১২গৰাকী ভাৰতীয়কে ধৰি মুঠ ৫১জন লোক হতাহত হয়, তাৰে ভিতৰত আছিল গুজৰাটৰ এগৰাকী মহিলা

  • Share this:
যদি সন্ত্ৰাসবাদীৰ আক্ৰমণত নিহত পত্নীৰ বাবে স্বামীয়ে ক্ষতিপূৰণ লাভ কৰে, এই পৰিমাণৰ ওপৰত কৰ দিয়া হয় নেকি? এনে এক প্ৰশ্ন গুজৰাট উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ মজিয়াত উত্থাপন হৈছে। উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ ন্যায়াধীশ জে.বি পাৰ্দিৱালাকী বিচাৰপীঠে ৰাজহ বিভাগক এনে প্ৰশ্ন সুধিছে।

সোমবাৰে গুজৰাট উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ ( Gujarat high court)এখন বিচাৰপীঠে আয়কৰ বিভাগক পুনৰ প্ৰশ্ন কৰে যে বিমান অপহৰণৰ সময়ত সন্ত্ৰাসবাদীৰ আক্ৰমণত নিহতসকলৰ বাবে ক্ষতিপূৰণ হিচাপে প্ৰাপ্ত ধন আয়কৰ আইনৰ অধীনত কৰযোগ্য হ'ব পাৰে নেকি (Is compensation for death taxable)? আয়কৰ আইনৰ ধাৰা ১৪১ৰ অধীনত মূল্যায়নৰ বাবে জাৰি কৰা জাননীখন বাতিল কৰিব পাৰিনে?

উল্লেখ্য, সন্ত্ৰাসবাদীৰ আক্ৰমণত নিহত লোকগৰাকীৰ পৰিয়ালে ক্ষতিপূৰণৰ বাবে পোৱা পৰিমাণ যথেষ্ট বেছি আছিল। প্ৰায় ২০ কোটি টকা। গোচৰটোৰ পৰৱৰ্তী শুনানি ১৪ মাৰ্চত ধাৰ্য কৰা হৈছে। আয়কৰ বিভাগে উচ্চ ন্যায়ালয়ক বিষয়টোত উত্তৰ দাখিল কৰিবলৈ সময় দিবলৈ কৈছিল। আনহাতে, আবেদনকাৰীৰ পৰামৰ্শদাতাই কৈছিল যে গোচৰটোৰ মূল ক্ষতিপূৰণ আছিল ১০ মিলিয়ন ডলাৰ।

গোটেই ঘটনাটো কি আছিল?
আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৱৰ্ল্ড এয়াৰৱেজৰ পেন এম ফ্লাইট ৭৩-এ ৫-৯-১৯৮৬ তাৰিখে মুম্বাইৰ পৰা নিউয়ৰ্কলৈ উৰা মাৰিছিল। বিমানখন অপহৰণ কৰা হৈছিল আৰু আবু নিদাল সংগঠনৰ চাৰিজন পেলেষ্টাইনী উগ্ৰপন্থীয়ে কৰাচীলৈ লৈ গৈছিল (Pan Am flight 73 that was hijacked in 1986)। বিমানখনত ৩৮৮গৰাকী যাত্ৰী আছিল, যাৰ ভিতৰত আছিল ১৪খন দেশৰ ৩৬৫গৰাকী যাত্ৰী আৰু ২৩গৰাকী ক্ৰু সদস্য।

এই আক্ৰমণত ১২গৰাকী ভাৰতীয়কে ধৰি মুঠ ৫১জন লোক হতাহত হয়। তাৰে ভিতৰত আছিল গুজৰাটৰ এগৰাকী মহিলা, যি নিউয়ৰ্কলৈ গৈ আছিল। ঘটনাটোৰ পিছত নিহত ত্ৰুপ্তি দালালৰ (Trupti Dalal) স্বামীয়ে এয়াৰলাইনছৰ বিৰুদ্ধে গোচৰ ৰুজু কৰে। আবেদনকাৰীক লিবিয়া আৰু আমেৰিকা চৰকাৰে ক্ষতিপূৰণ প্ৰদান কৰে। ইয়াৰ পিছত ভাৰতীয় আয়কৰ বিভাগে আবেদনকাৰীলৈ এখন জাননী প্ৰেৰণ কৰে। ৩১ মাৰ্চ, ২০২১ তাৰিখে আয়কৰ বিভাগে পুনৰ এবাৰ কৰ পৰিশোধ কৰিবলৈ কৈ এখন জাননী প্ৰেৰণ কৰে।

উল্লেখ্য, উগ্ৰপন্থীসকলে চাইপ্ৰাছ আৰু ইজৰাইলত বন্দী পেলেষ্টাইনী বন্দীসকলক মুক্তি দিবলৈ অপহৰণ কাণ্ড সংঘটিত কৰিছিল। এই ঘটনাত বিমানখন আন এগৰাকী ভাৰতীয় নীৰজা ভানোট আছিল, যি ঘটনাত নিহত হয়। তেওঁ বহুতো যাত্ৰীক ৰক্ষা কৰা বাবে ভাৰত চৰকাৰে নীৰজাক অশোক চক্ৰ আৰু পাকিস্তান চৰকাৰে সৰ্বোচ্চ অসামৰিক বঁটা 'তামঘা-ই-পাকিস্তান' বঁটা প্ৰদান কৰিছিল।

এনে এক ইতিহাস জড়িত ঘটনাটোত নিহত ত্ৰুপ্তি দালালৰ ক্ষতিপূৰণৰ ওপৰত কৰ আদায়ৰ বিষয়টো স্বাভাৱিকতে আদালতে গুৰুত্বসহকাৰে লয়।

কৰৰ নিয়মবোৰ কি?
এতিয়া এই বিষয়ত গুজৰাট উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ পৰামৰ্শদাতা গজেন্দ্ৰ সিং ৰাণাই কয় যে আয়কৰ আইনৰ ধাৰা ১৪১ৰ অধীনত মূল্যাঙ্কনৰ বাবে জাৰি কৰা জাননী ভিত্তিহীন, তেওঁ কয় যে যদি মৃতকৰ আত্মীয়ই মৃত্যুৰ পিছত এনে ধৰণৰ ক্ষতিপূৰণ লাভ কৰে, তেন্তে সেই পৰিমাণটো কোনোপ্ৰকাৰে কৰযোগ্য নহ'লহেঁতেন। আয়কৰ বিভাগক ব্যক্তিজনৰ উপাৰ্জন প্ৰাপ্ত কৰা পৰিমাণৰ ওপৰত কৰ সংগ্ৰহ কৰাৰ ক্ষমতা দিয়া হৈছে, ক্ষতিপূৰণৰ পৰিমাণৰ ওপৰত নহয়। অধিবক্তা গজেন্দ্ৰ সিং ৰাণাই কৈছে যে আয়কৰ বিভাগে প্ৰথমে মূল্যায়ন কৰা উচিত যে তেওঁলোকে গোচৰটোৰ পৰিমাণৰ ওপৰত কৰ দাবী কৰিছে।
Published by:Gautam Barman
First published: