• Home
  • »
  • News
  • »
  • technology
  • »
  • মাষ্ট’ড’নলৈ ঢাপলি মেলিছে টুইটাৰ ব্যৱহাৰকাৰী – কিন্তু কি এই মাষ্ট’ড’ন?

মাষ্ট’ড’নলৈ ঢাপলি মেলিছে টুইটাৰ ব্যৱহাৰকাৰী – কিন্তু কি এই মাষ্ট’ড’ন?

ছচিয়েল নেটৱৰ্কে কয় যে বৰ্তমান ইয়াৰ ৬,৫৫,০০০ৰো অধিক ব্যৱহাৰকাৰী আছে, বিগত সপ্তাহত অন্তৰ্ভুক্ত হৈছে ২,৩০,০০০ৰো অধিক ব্যৱহাৰকাৰী।

ছচিয়েল নেটৱৰ্কে কয় যে বৰ্তমান ইয়াৰ ৬,৫৫,০০০ৰো অধিক ব্যৱহাৰকাৰী আছে, বিগত সপ্তাহত অন্তৰ্ভুক্ত হৈছে ২,৩০,০০০ৰো অধিক ব্যৱহাৰকাৰী।

ছচিয়েল নেটৱৰ্কে কয় যে বৰ্তমান ইয়াৰ ৬,৫৫,০০০ৰো অধিক ব্যৱহাৰকাৰী আছে, বিগত সপ্তাহত অন্তৰ্ভুক্ত হৈছে ২,৩০,০০০ৰো অধিক ব্যৱহাৰকাৰী।

  • Share this:
এলন মাস্কে টুইটাৰ ক্ৰয় কৰাৰ পিছতে একাংশ ব্যৱহাৰকাৰীয়ে এতিয়া বিকল্প প্লেটফৰ্মৰ সন্ধান কৰিছে। বহু ব্যৱহাৰকাৰীয়ে এতিয়া বাচনি কৰি লৈছে মাষ্ট’ড’ন। কিন্তু কি এই মাষ্ট’ড’ন?

ছচিয়েল নেটৱৰ্কে কয় যে বৰ্তমান ইয়াৰ ৬,৫৫,০০০ৰো অধিক ব্যৱহাৰকাৰী আছে, বিগত সপ্তাহত অন্তৰ্ভুক্ত হৈছে ২,৩০,০০০ৰো অধিক ব্যৱহাৰকাৰী।

সাধাৰণতে মাষ্ট’ড’ন টুইটাৰৰ দৰেই দেখাত – ব্যৱহাৰকাৰীয়ে পোষ্ট কৰিব পাৰে (যাক toots বুলি কোৱা হয়), যাৰ উত্তৰ দিব পাৰি, লাইক কৰিব পাৰি আৰু ৰিপ’ষ্ট কৰিব পাৰি আৰু এজনে আনজনক অনুসৰণ কৰিব পাৰি। বনেটৰ তলত অৱশ্যে ই পৃথক ধৰণে কাম কৰে।

ই নতুন ব্যৱহাৰকাৰীক আকৰ্ষণ কৰাৰ এটা কাৰণ, কিন্তু ইয়াৰ ফলত ছাইন আপ কৰাৰ বাবে কিছু বিভ্ৰান্তিৰো সৃষ্টি হয়। এই প্লেটফৰ্ম ৬ বছৰ পুৰণি, কিন্তু বৰ্তমান ইয়াৰ গতিবিধি অভূতপূৰ্ব।

যেতিয়া আপুনি ছাইন আপ কৰিব তেতিয়া প্ৰথমে আপুনি ইয়াৰ ছাৰ্ভাৰ নিৰ্বাচন কৰিব লাগে। ইয়াত বহু ধৰণৰ থাকে আৰু থীমৰ ওপৰত আধাৰিত। কিছুমান দেশ, চহৰ বা ৰুচি অনুসৰি, যেনে ইউকে, সামাজিক, টেকন’লজী, গেমিং ইত্যাদি।



আপুনি ক’ত থাকে সেয়া অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ নহয় কাৰণ, আপুনি আন সকলো ব্যৱহাৰকাৰীক অনুসৰণ কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব, কিন্তু ই আপোনাক এক প্ৰাৰম্ভিক কমিউনিটী প্ৰদান কৰে যিয়ে আপোনাৰ ৰুচিৰ বিষয় পোষ্ট কৰাৰ অধিক সম্ভাৱনা ৰাখে।

কিছুমান জনপ্ৰিয় যেনে সামাজিক আৰু ইউকে – বৰ্তমান চাহিদাৰ বাবে লেহেমীয়া গতিত চলি আছে। ৰয়ান ৱাইল্ড, যিয়ে নিজৰ ফাৰ্ম ছুপেৰিয়ৰ নেটৱৰ্কৰ জৰিয়তে MastodonApp.UK ছাৰ্ভাৰ চলাই আছে, তেওঁ কয় যে তেওঁৰ ওপৰত ২৪ ঘণ্টাত ৬,০০০ৰো অধিক নতুন যোগদানকাৰী আহিছিল আৰু তেওঁলোকৰ পঞ্জীয়নকৰণ স্থগিত ৰাখিবলগীয়া হয়।

আপোনালোকক কেনেদৰে বিচাৰিব?

আপুনি নিৰ্বাচিত কৰা ছাৰ্ভাৰে আপোনাৰ ব্যৱহাৰকাৰীৰ নামৰ অংশ হৈ পৰে। সেইবাবে উদাহৰণৰ বাবে মই নিজৰ বৰ্তমান টুইটাৰ হেণ্ডেল, zskৰ ব্যৱহাৰ কৰিছো আৰু ইউকে ছাৰ্ভাৰ নিৰ্বাচন কৰিছো, যাৰ ফলত মোৰ ব্যৱহাৰকাৰীৰ নাম @zsk@mastodonapp.uk হৈ পৰিল। আৰু সেয়া মোৰ ঠিকনা, মোক বিচাৰিবৰ বাবে আপুনি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিব।

যদি আপুনি একেটা ছাৰ্ভাৰতে থাকে, তেন্তে আপুনি কেৱল সেই ব্যক্তিজনৰ নাম ব্যৱহাৰ কৰিয়ে বিচাৰিব পাৰিব, কিন্তু যদি তেওঁ আন ছাৰ্ভাৰত থাকে, তেন্তে আপুনি তেওঁৰ সম্পূৰ্ণ ঠিকনা ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব। টুইটাৰৰ দৰে মাষ্ট’ড’নে সেই ব্যৱহাৰকাৰীসকলক পৰামৰ্শ নিদিয়ে য’ত আপোনাৰ ৰুচি আছে। আপুনি হেশ্বটেগো বিচাৰিব পাৰে।

ছাৰ্ভাৰ কি?

এয়া জটিল, কিন্তু মই ইয়াক সৰল কৰাৰ চেষ্টা কৰি আছো। মাষ্ট’ড’ন এখন মঞ্চ নহয়। এয়া এটা ‘সামগ্ৰী’ নহয় আৰু এয়া কোনো এজন ব্যক্তি বা ফাৰ্মৰ মালিকানাধীন নহয়। ই সকলো পৃথক পৃথক ছাৰ্ভাৰক একেলগে সংলগ্ন কৰে আৰু এক সামুহিক নেটৱৰ্ক বনায়, কিন্তু ইয়াৰ মালিকীস্বত্ব পৃথক পৃথক লোক আৰু সংগঠনৰ ওচৰত থাকে।

ইয়াক বিকেন্দ্ৰীকৃত বুলি কোৱা হয় আৰু বিকেন্দ্ৰীভূত প্লেটফৰ্মৰ অনুৰাগীসকলে ঠিক একে কাৰণতে তেওঁলোকক পছন্দ কৰে – এইবোৰ এক একক সত্তাৰ ইচ্ছাত চলোৱা নহয়, কিনা বা বিক্ৰী কৰা নহয়।

ইয়াৰ নেতিবাচক দিশটো হ’ল আপোনাৰ নিৰ্বাচিত ছাৰ্ভাৰ চলোৱা ব্যক্তি বা সংস্থাই যদি এয়া পৰিত্যাগ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লয় তেন্তে আপুনি আপোনাৰ একাউণ্ট হেৰুৱাব পাৰে। মাষ্টোডনে চাৰ্ভাৰৰ মালিকসকলক তেওঁলোকৰ ব্যৱহাৰকাৰীসকলক বন্ধ কৰাৰ সিদ্ধান্ত ল’লে তিনিমাহৰ জাননী দিবলৈ কৈছে।



টুইটাৰৰ মূল প্ৰতিষ্ঠাপক জেক ডৰ্চেই ব্লুস্কাই নামৰ এটা নতুন নেটৱৰ্কত কাম কৰি আছে - আৰু তেওঁ কৈছে যে তেওঁ সেইটোও বিকেন্দ্ৰীকৃত হোৱাটো বিচাৰে।

কেনেদৰে মাষ্ট’ড’ন মডাৰেট কৰা হয়?
এই মুহূৰ্তত সকলো চাৰ্ভাৰৰ নিজস্ব মডাৰেচন নিয়ম আছে, আৰু কিছুমানৰ নাই। কিছুমান চাৰ্ভাৰে আন কিছুমানৰ সৈতে লিংক নকৰিবলৈ বাচি লৈছে যিবোৰ বটেৰে ভৰি আছে বা প্ৰচূৰ ঘৃণনীয় বিষয়বস্তুৰে ভৰি থকা যেন লাগে - ইয়াৰ অৰ্থ হ'ল সিহঁতক ব্লক কৰা চাৰ্ভাৰত থকাসকলৰ বাবে দেখা নাযায়। পোষ্টসমূহ চাৰ্ভাৰৰ মালিকসকলকো ৰিপ’ৰ্ট কৰিব পাৰি।

যদি ঘৃণামূলক বক্তব্য বা বেআইনী বিষয়বস্তু হয়, তেন্তে সেই মালিকসকলে ইয়াক মচি পেলাব পাৰে - কিন্তু তাৰ ফলত সকলোতে মচি পেলোৱাটো বাধ্যতামূলক নহয়। এই প্লেটফৰ্মটো বৃদ্ধি পাই থাকিলে ই এক বৃহৎ বিষয় হ’ব।

কি বিজ্ঞাপন আছে?

নহয়, কোনো বিজ্ঞাপন নাই যদিও আপোনাৰ কোম্পানী বা প্ৰডাক্টৰ প্ৰচাৰৰ বাবে পোষ্ট লিখাত বাধা দিব পৰা একো নাই।

আপুনি পোষ্ট কেনেকৈ চায় তাৰ ক্ষেত্ৰতো টুইটাৰৰ দৰে কিউৰেটেড অভিজ্ঞতা প্ৰদান নকৰে - আপুনি সাধাৰণতে আপোনাৰ অনুগামীসকলে কি কৈছে, তেওঁলোকে কোৱাৰ দৰেই দেখিবলৈ পাব।

এয়া বিনামূলীয়াকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিনে?
এয়া নিৰ্ভৰ কৰে আপুনি কোন ছাৰ্ভাৰত আছে – কিছুমানে অনুদান বিচাৰিছে, কাৰণ তেওঁলোকে ধন নাপায়, কিন্তু ই বহুলাংশে বিনামূলীয়া।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published:

শেহতীয়া বাতৰি