• Home
  • »
  • News
  • »
  • technology
  • »
  • Hydrogen Fuel: বৰ্তমানৰ আকাশলংঘী মূল্যৰ Petrol আৰু Diesel ৰ কোনো 'মূল্য' নাথাকিব, ২০৩০ চনৰ ভিতৰত 'পানী'ৰে চলিব বাছ-ট্ৰাক...

Hydrogen Fuel: বৰ্তমানৰ আকাশলংঘী মূল্যৰ Petrol আৰু Diesel ৰ কোনো 'মূল্য' নাথাকিব, ২০৩০ চনৰ ভিতৰত 'পানী'ৰে চলিব বাছ-ট্ৰাক...

Future Of Hydrogen Fuel Cell Cars Vs Electric Cars: পৰৱৰ্তী দশক, ২০৩০-ৰ পৰা, আমি সকলোৱে দেশ আৰু বিশ্বৰ ৰাজপথত পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ পৰিৱৰ্তে 'পানী'ৰ পৰা 'পানী'লৈ বাছ চলি থকা দেখি আচৰিত হ'ব পাৰোঁ, কিন্তু এই দ্ৰুত পৰিৱৰ্তনশীল পৃথিৱীত যিকোনো সম্ভৱ। আপুনি ইয়াৰ ওপৰত দৃঢ়ভাৱে নিৰ্ভৰ কৰিব লাগিব।

Future Of Hydrogen Fuel Cell Cars Vs Electric Cars: পৰৱৰ্তী দশক, ২০৩০-ৰ পৰা, আমি সকলোৱে দেশ আৰু বিশ্বৰ ৰাজপথত পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ পৰিৱৰ্তে 'পানী'ৰ পৰা 'পানী'লৈ বাছ চলি থকা দেখি আচৰিত হ'ব পাৰোঁ, কিন্তু এই দ্ৰুত পৰিৱৰ্তনশীল পৃথিৱীত যিকোনো সম্ভৱ। আপুনি ইয়াৰ ওপৰত দৃঢ়ভাৱে নিৰ্ভৰ কৰিব লাগিব।

Future Of Hydrogen Fuel Cell Cars Vs Electric Cars: পৰৱৰ্তী দশক, ২০৩০-ৰ পৰা, আমি সকলোৱে দেশ আৰু বিশ্বৰ ৰাজপথত পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ পৰিৱৰ্তে 'পানী'ৰ পৰা 'পানী'লৈ বাছ চলি থকা দেখি আচৰিত হ'ব পাৰোঁ, কিন্তু এই দ্ৰুত পৰিৱৰ্তনশীল পৃথিৱীত যিকোনো সম্ভৱ। আপুনি ইয়াৰ ওপৰত দৃঢ়ভাৱে নিৰ্ভৰ কৰিব লাগিব।

  • Share this:
যদি আপুনি বিশ্বাস নকৰে, যোৱা দুটা দশকৰ আপোনাৰ যাত্ৰা মনত ৰাখিব, বেছি নহয়। কেৱল এই দুটা দশকতে, আমাৰ চকুৰ সন্মুখৰ পৰা বহুতো বস্তু হঠাতে নাইকিয়া হৈ গৈছে, যিবোৰ আমি নিজে কল্পনা কৰা নাছিলো। লেণ্ডলাইন ফোন, ঘূৰা মেনুৱেল কেমেৰা, টেপ ৰেকৰ্ডাৰৰ দৰে বহুতো বস্তু আছে যি হঠাতে সমাপ্ত হয়। একেদৰে, অটোমোবাইল পৃথিৱীত, এনে কিছুমান গাড়ী আছে যিবোৰ দুই বা তিনি দশক আগলৈকে অকল্পনীয় আছিল।

দৰাচলতে, আমি হাইড্ৰজেন ইন্ধনৰ পেট্ৰ'ল-ডিজেল বিকল্পৰ বিষয়ে কথা পাতি আছোঁ। আমি হাইড্ৰজেনৰ সলনি পানী শব্দটো ব্যৱহাৰ কৰিছো কাৰণ পানী হৈছে এই গেছৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ উৎস। আমি সকলোৱে বিজ্ঞান বিদ্যালয়ৰ কিতাপত পঢ়িছোঁ যে পানী দুটা অংশ হাইড্ৰজেন আৰু এটা অংশ অক্সিজেনৰ মিশ্ৰণেৰে গঠিত।

বিশ্বত হাইড্ৰজেন চালিত গাড়ীৰ কেৱল সফল পৰীক্ষাই নহয়, বহুতো কোম্পানীয়ে এই ইন্ধন চালিত গাড়ী নিৰ্মাণো আৰম্ভ কৰিছে। পৰৱৰ্তী দশকৰ ভিতৰত হাইড্ৰজেন পেট্ৰ'ল-ডিজেলৰ এক কাৰ্যকৰী বিকল্প হিচাপে বিকশিত হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে।

হাইড্ৰজেন কি আৰু বিদ্যুতে কেনেদৰে উৎপাদন কৰিব
টাইমছ অৱ ইণ্ডিয়া নামৰ বাতৰি কাকতত প্ৰকাশিত আবিলাস গৌৰৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ১৭৮৩ চনত ফৰাচী ৰসায়নবিদ এণ্টোইন লৰেণ্ট ডি লাভোইছিয়েৰে পানী উৎপাদক উপাদানটোক হাইড্ৰজেন নাম দিছিল। তাৰ পিছত, ১৮০০ চনত উইলিয়াম নিকলছন আৰু এন্থনী কাৰ্লিছে পানীক হাইড্ৰজেন আৰু অক্সিজেনলৈ পৃথক কৰে।

তাৰ পিছত, ১৮৩৯ চনত উইলিয়াম ৰবাৰ্ট গ্ৰোভ নামৰ এজন বিজ্ঞানীয়ে হাইড্ৰজেন আৰু অক্সিজেনৰ সংমিশ্ৰণৰ দ্বাৰা বিদ্যুৎ উৎপাদন কৰা এক ইন্ধন কোষ গঠন কৰে। কেৱল সেয়াই নহয়, আমাৰ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ সকলো তৰাই সেইবোৰক হাইড্ৰজেন আৰু হিলিয়ামলৈ ৰূপান্তৰ কৰি শক্তি সৃষ্টি কৰে।

আপুনি জানি আচৰিত হ'ব যে ১৮৩৯ চনত বিশ্বত হাইড্ৰজেন ইঞ্জিনৰ নীতি বিকশিত হৈছিল। ইয়াৰ ঠিক পিছতে, ১৮৪১ চনত জনছন নামৰ এজন অভিযন্তাই এটা কাম্বুচন ইঞ্জিন বিকশিত কৰে যি হাইড্ৰজেন আৰু অক্সিজেনৰ মিশ্ৰণৰ দ্বাৰা চালিত হয়।

ইয়াত জনাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে হাইড্ৰজেন হৈছে এক গেছ যি বিদ্যমান প্ৰাকৃতিক গেছতকৈ ২.৬ গুণ অধিক শক্তি প্ৰদান কৰে। কিন্তু দুৰ্ভাগ্যবশতঃ ইঞ্জিনটোৱে খুব কাৰ্যকৰীভাৱে কাম কৰা নাছিল কিয়নো সেই সময়ত দুয়োটা গেছ - অক্সিজেন আৰু হাইড্ৰজেনৰ উৎপাদন অত্যন্ত ব্যয়বহুল আছিল।

বৈদ্যুতিক বা হাইড্ৰজেন কাৰ
এইটোৱেই আটাইতকৈ ডাঙৰ প্ৰশ্ন। আনকি বিশেষজ্ঞসকলেও ভৱিষ্যতে কোনে ইন্ধনৰ ৰাস্তাত শাসন কৰিব সেয়া কোৱা নাই। দৰাচলতে, জীৱাশ্ম ইন্ধন, পেট্ৰ'ল আৰু ডিজেলৰ মূল্যবৃদ্ধি আৰু ইয়াৰ দ্বাৰা উৎপন্ন হোৱা প্ৰদূষণৰ বাবে, সমগ্ৰ বিশ্বতে বৈকল্পিক ইন্ধনৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হৈছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: