• Home
  • »
  • News
  • »
  • technology
  • »
  • হাতত লগোৱা হ'ব এটা সৰু মাইক্ৰ'চিপ, স্কেন কৰিলেই গম পোৱা যাব ব্যক্তিগৰাকীয়ে ভেকছিন লৈছে নে লোৱা নাই !

হাতত লগোৱা হ'ব এটা সৰু মাইক্ৰ'চিপ, স্কেন কৰিলেই গম পোৱা যাব ব্যক্তিগৰাকীয়ে ভেকছিন লৈছে নে লোৱা নাই !

টিকাকৰণৰ স্থিতি (Vaccination Status) বিচাৰি উলিওৱাৰ বাবে এটা আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছে, যি বিতৰ্কৰ সন্মুখীন হৈছে। এই আৱিষ্কাৰটো এটা মাইক্ৰ'চিপ যিটো হাতৰ ভিতৰত দিয়া হ'ব। চিপ স্কেন (Scannable Microchip)ৰ দ্বাৰা লগে লগে ব্যক্তিজনৰ টিকাকৰণৰ স্থিতি জনা যাব।

টিকাকৰণৰ স্থিতি (Vaccination Status) বিচাৰি উলিওৱাৰ বাবে এটা আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছে, যি বিতৰ্কৰ সন্মুখীন হৈছে। এই আৱিষ্কাৰটো এটা মাইক্ৰ'চিপ যিটো হাতৰ ভিতৰত দিয়া হ'ব। চিপ স্কেন (Scannable Microchip)ৰ দ্বাৰা লগে লগে ব্যক্তিজনৰ টিকাকৰণৰ স্থিতি জনা যাব।

টিকাকৰণৰ স্থিতি (Vaccination Status) বিচাৰি উলিওৱাৰ বাবে এটা আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছে, যি বিতৰ্কৰ সন্মুখীন হৈছে। এই আৱিষ্কাৰটো এটা মাইক্ৰ'চিপ যিটো হাতৰ ভিতৰত দিয়া হ'ব। চিপ স্কেন (Scannable Microchip)ৰ দ্বাৰা লগে লগে ব্যক্তিজনৰ টিকাকৰণৰ স্থিতি জনা যাব।

  • Share this:
ক'ৰোনা মহামাৰীৰ (Corona Pandemic) পৰিৱৰ্তনশীল প্ৰকাৰ পৰিহাৰ কৰাত অস্ত্ৰ এটা কাৰ্যকৰী হয়, সেয়া হৈছে টিকাকৰণ (Corona Vaccination)। এই ক্ষেত্ৰত, টিকাকৰণৰ স্থিতি (Vaccination Status) বিচাৰি উলিওৱাৰ বাবে এটা আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছে, যি বিতৰ্কৰ সন্মুখীন হৈছে। এই আৱিষ্কাৰটো এটা মাইক্ৰ'চিপ যিটো হাতৰ ভিতৰত দিয়া হ'ব। চিপ স্কেন (Scannable Microchip)ৰ দ্বাৰা লগে লগে ব্যক্তিজনৰ টিকাকৰণৰ স্থিতি জনা যাব।

চুইডেনৰ (Start Up Ideas) প্ৰযুক্তি প্ৰতিষ্ঠানটোৱে এটা স্কেনাব মাইক্ৰ'চিপ সৃষ্টি কৰিছে যাক মানুহৰ হাতত স্থাপন কৰা হ'ব। ই স্কেন কৰাৰ লগে লগে কৰোনা টিকাকৰণৰ স্থিতি প্ৰকাশ কৰিব। এনে চিপ হাতত ৰখাৰ পিছত মানুহে ইয়াৰ সৈতে টিকাকৰণ প্ৰমাণপত্ৰ কঢ়িয়াই নিয়াৰ প্ৰয়োজন নহ'ব।

ডাঙৰ কাম কৰিবলৈ সৰু চিপ
বিতৰ্কিত আৱিষ্কাৰটো Dsruptive Subdermals নামৰ এটা টেক ষ্টাৰ্ট-আপ কোম্পানীয়ে কৰিছে। এই পূৰ্ব-প্ৰগ্ৰাম কৰা স্কেনেবল ইমপ্লাণ্টটো ২ মিলিমিটাৰৰ পৰা ১৬ মিলিমিটাৰ আকাৰত উপলব্ধ। এএফপিৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰি কোম্পানীটোৰ মেনেজিং ডাইৰেক্টৰ হানেছ স্জবলাডে কয় যে তেওঁ নিজেই চিপটো হাতত ৰাখিছে আৰু এতিয়া তেওঁ কোভিড পাছপোৰ্ট চিপটোত লৈ যায়।

Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese

এই চিপটো স্থাপন কৰাৰ ব্যয় হৈছে ১০০ ইউৰো আৰু ই ফোনৰ পৰা স্কেন কৰাৰ পিছত ইয়াৰ কাম আৰম্ভ কৰে। ই ইউৰোপীয় ডিজিটেল কোভিড প্ৰমাণপত্ৰক পিডিএফ হিচাপে প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে, যি ব্যক্তিজনৰ ভেকছিন স্থিতি বৰ্ণনা কৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি