• Home
  • »
  • News
  • »
  • technology
  • »
  • সুখবৰ! প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে আজি দেশত আৰম্ভ কৰিব 5G সেৱা; JIO, AIRTEL আৰু VIয়ে প্ৰদৰ্শন কৰিব কেছ ভেমনষ্টেচন

সুখবৰ! প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে আজি দেশত আৰম্ভ কৰিব 5G সেৱা; JIO, AIRTEL আৰু VIয়ে প্ৰদৰ্শন কৰিব কেছ ভেমনষ্টেচন

জিঅ', এয়াৰটেল আৰু ভোডাফোন আইডিয়া নামৰ তিনিটা মুখ্য টেলিকম অপাৰেটৰে ভাৰতত 5G প্ৰযুক্তিৰ সম্ভাৱনা প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ সন্মুখত এটাকৈ ব্যৱহাৰৰ কেছ প্ৰদৰ্শন কৰিব।

জিঅ', এয়াৰটেল আৰু ভোডাফোন আইডিয়া নামৰ তিনিটা মুখ্য টেলিকম অপাৰেটৰে ভাৰতত 5G প্ৰযুক্তিৰ সম্ভাৱনা প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ সন্মুখত এটাকৈ ব্যৱহাৰৰ কেছ প্ৰদৰ্শন কৰিব।

জিঅ', এয়াৰটেল আৰু ভোডাফোন আইডিয়া নামৰ তিনিটা মুখ্য টেলিকম অপাৰেটৰে ভাৰতত 5G প্ৰযুক্তিৰ সম্ভাৱনা প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ সন্মুখত এটাকৈ ব্যৱহাৰৰ কেছ প্ৰদৰ্শন কৰিব।

  • Share this:
5G সেৱাৰ বাবে অধীৰ অপেক্ষাৰে বাট চাই থকাসকলৰ বাবে সুখবৰ। কাৰণ ১ অক্টোবৰৰ পুৱা ১০ বজাত ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে দেশত 5G সেৱা আৰম্ভ কৰিব। জিঅ', এয়াৰটেল আৰু ভোডাফোন আইডিয়া নামৰ তিনিটা মুখ্য টেলিকম অপাৰেটৰে ভাৰতত 5G প্ৰযুক্তিৰ সম্ভাৱনা প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ সন্মুখত এটাকৈ ব্যৱহাৰৰ কেছ প্ৰদৰ্শন কৰিব।

ৰিলায়েন্স জিঅ'ই মুম্বাইৰ এখন বিদ্যালয়ৰ এজন শিক্ষকক মহাৰাষ্ট্ৰ, গুজৰাট আৰু উৰিষ্যাৰ তিনিটা পৃথক স্থানৰ শিক্ষাৰ্থীৰ সৈতে সংযোগ কৰিব। ই প্ৰদৰ্শন কৰিব যে কেনেদৰে 5Gয়ে শিক্ষকসকলক শিক্ষাৰ্থীসকলৰ ওচৰলৈ নিব, তেওঁলোকৰ মাজৰ শাৰীৰিক দূৰত্ব আতৰাই পেলাই শিক্ষাৰ সুবিধা প্ৰদান কৰিব। ই স্ক্ৰীণত অগমেন্টেড ৰিয়েলিটি (এআৰ)ৰ শক্তি প্ৰদৰ্শন কৰিব আৰু এআৰ ডিভাইচৰ প্ৰয়োজন নোহোৱাকৈ সমগ্ৰ দেশৰ শিশুসকলক দূৰৱৰ্তীভাৱে শিকোৱাৰ বাবে ইয়াক কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে সেইয়া দেখুৱাব।

এয়াৰটেলৰ প্ৰদৰ্শনত উত্তৰ প্ৰদেশৰ এজনী ছোৱালীয়ে ভাৰ্চুৱেল ৰিয়েলিটি আৰু অগমেন্টেড ৰিয়েলিটিৰ সহায়ত সৌৰজগতৰ বিষয়ে শিকিবলৈ এক জীৱন্ত আৰু নিমজ্জিত শিক্ষাৰ অভিজ্ঞতা প্ৰত্যক্ষ কৰিব। ছোৱালীজনীয়ে হলোগ্ৰামৰ জৰিয়তে ডায়েচত উপস্থিত হৈ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ সৈতে শিকাৰ অভিজ্ঞতা ভাগ বতৰা কৰিব।

ভোডাফোন আইডিয়া পৰীক্ষাৰ কেছটোৱে ডায়েছত ডিজিটেল টুইন সৃষ্টিৰ জৰিয়তে দিল্লী মেট্ৰ'ৰ এটা নিৰ্মাণাধীন সুৰংগত শ্ৰমিকসকলৰ সুৰক্ষা প্ৰদৰ্শন কৰাৰ হিষয়টো প্ৰদৰ্শনকৰিব। ডিজিটেল টুইনে দূৰৱৰ্তী স্থানৰ পৰা প্ৰকৃত সময়ত শ্ৰমিকসকলক সুৰক্ষা সতৰ্কবাণী দিয়াত সহায় কৰিব। প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে ভিআৰ আৰু কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা ব্যৱহাৰৰ জৰিয়তে প্ৰকৃত সময়ত কামটো নিৰীক্ষণ কৰিবলৈ ডায়েচৰ পৰা এটা লাইভ ডেমো ল'ব।
প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে এখন প্ৰদৰ্শনী পৰিদৰ্শন কৰিব আৰু একাধিক ক্ষেত্ৰত 5G প্ৰযুক্তিৰ ব্যৱহাৰৰ প্ৰদৰ্শন প্ৰত্যক্ষ কৰিব। প্ৰদৰ্শনীত প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ সন্মুখত প্ৰদৰ্শন কৰা বিভিন্ন ব্যৱহাৰৰ ঘটনাবোৰৰ ভিতৰত আছে সঠিক ড্ৰোন আধাৰিত কৃষি; উচ্চ সুৰক্ষা ৰাউটাৰ আৰু এআই আধাৰিত চাইবাৰ ভাবুকি চিনাক্তকৰণ প্লেটফৰ্ম; স্বয়ংক্ৰিয় নিৰ্দেশিত বাহন; অম্বুপড – স্মাৰ্ট এম্বুলেন্স; শিক্ষা আৰু দক্ষতা বিকাশত অগমেন্টেড ৰিয়েলিটি/ভাৰ্চুৱেল ৰিয়েলিটি/মিক্স ৰিয়েলিটি; নৰ্দমা নিৰীক্ষণ প্ৰণালী; স্মাৰ্ট-কৃষি কাৰ্যসূচী; স্বাস্থ্য ৰোগ নিৰ্ণয় আদি।

5G প্ৰযুক্তিয়ে সাধাৰণ লোকসকলক বিভিন্ন ধৰণৰ লাভালাভ প্ৰদান কৰিব। ই শক্তিশালী কভাৰেজ, উচ্চ ডাটা হাৰ, নিম্ন লেটেন্সি আৰু অত্যন্ত নিৰ্ভৰযোগ্য যোগাযোগ প্ৰদান কৰাত সহায় কৰিব। লগতে ই শক্তি দক্ষতা, বৰ্ণালী দক্ষতা আৰু নেটৱৰ্ক দক্ষতা বৃদ্ধি কৰিব। 5G প্ৰযুক্তিয়ে কোটি কোটি ইণ্টাৰনেট অফ থিংছ ডিভাইচ সংযোগ কৰাত সহায় কৰিব, উচ্চ গতিত গতিশীলতা, টেলি-চাৰ্জাৰী আৰু স্বায়ত্তশাসিত গাড়ীৰ দৰে গুৰুত্বপূৰ্ণ সেৱা প্ৰদানৰ সৈতে উচ্চ মানদণ্ডৰ ভিডিঅ' সেৱা প্ৰদান কৰিব।

5জি-য়ে দুৰ্যোগৰ বাস্তৱ সময়ত নিৰীক্ষণ, সঠিক কৃষি, গভীৰ খনি, অফশ্বৰ কাৰ্যকলাপ আদিৰ দৰে বিপদজনক ঔদ্যোগিক কাৰ্যকলাপত মানুহৰ ভূমিকা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব।

বিদ্যমান ম'বাইল যোগাযোগ নেটৱৰ্কৰ বিপৰীতে, 5G নেটৱৰ্কে একে নেটৱৰ্কৰ ভিতৰত এই প্ৰতিটো পৃথক ব্যৱহাৰৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰয়োজনীয়তাবোৰ ৰখাৰ অনুমতি দিব।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি