உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • technology
    • »
    • Aadhar-Voter ID Link: এতিয়া ভোটাৰ আইডি কাৰ্ড আধাৰৰ সৈতে সংযোগ কৰিব লাগিব, চৰকাৰে জাৰি কৰিলে অধিসূচনা

    Aadhar-Voter ID Link: এতিয়া ভোটাৰ আইডি কাৰ্ড আধাৰৰ সৈতে সংযোগ কৰিব লাগিব, চৰকাৰে জাৰি কৰিলে অধিসূচনা

    যদি কোনোবাই আন এখন ভোটাৰ আইডি কাৰ্ড বনাইছে, তেন্তে তাক চিনাক্ত কৰি তাৰ পৰা বাদ দিয়া হ’ব ভুৱা কাৰ্ডখন। আধাৰৰ সৈতে ভোটাৰ আইডি সংযোগ কৰাৰ বাবে চৰকাৰে জাৰি কৰিছে এক অধিসূচনা।

    যদি কোনোবাই আন এখন ভোটাৰ আইডি কাৰ্ড বনাইছে, তেন্তে তাক চিনাক্ত কৰি তাৰ পৰা বাদ দিয়া হ’ব ভুৱা কাৰ্ডখন। আধাৰৰ সৈতে ভোটাৰ আইডি সংযোগ কৰাৰ বাবে চৰকাৰে জাৰি কৰিছে এক অধিসূচনা।

    যদি কোনোবাই আন এখন ভোটাৰ আইডি কাৰ্ড বনাইছে, তেন্তে তাক চিনাক্ত কৰি তাৰ পৰা বাদ দিয়া হ’ব ভুৱা কাৰ্ডখন। আধাৰৰ সৈতে ভোটাৰ আইডি সংযোগ কৰাৰ বাবে চৰকাৰে জাৰি কৰিছে এক অধিসূচনা।

    • Share this:
    আইন মন্ত্ৰালয়ে নিৰ্বাচন আয়োগৰ সৈতে আলোচনা কৰি যোৱা বছৰৰ শেষৰ ফালে প্ৰণয়ন কৰা নিৰ্বাচনী সংস্কাৰ কাৰ্যকৰী কৰিবলৈ ভোটাৰ পঞ্জীয়ন বিধি ১৯৬০ আৰু নিৰ্বাচনী বিধি ১৯৬১ সংশোধন কৰিছে। ইয়াৰ অধীনত আধাৰৰ সৈতে ভোটাৰ আইডি সংযোগ কৰাটোও অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। ইয়াৰ অধীনত ভোটাৰ আইডি লিংক কৰাৰ পিছত মাত্ৰ এখন ভোটাৰ আইডি কাৰ্ড থাকিব। আনহাতে, যদি কোনোবাই আন এখন Voter ID কাৰ্ড বনাইছে, তেন্তে সেইটো চিনাক্ত কৰি তাৰ পৰা সেই ভুৱা কাৰ্ডখন আঁতৰাই পেলোৱা হ’ব।


    আধাৰৰ সৈতে ভোটাৰ আইডি সংযোগ কৰাৰ বাবে চৰকাৰে জাৰি কৰিছে এক অধিসূচনা। আইন মন্ত্ৰী কিৰেন ৰিজিজুৱে টুইট কৰি এই তথ্য দিছে। আইন মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে এটা চাৰ্ট শ্বেয়াৰ কৰি জনায় যে নিৰ্বাচনী তালিকাৰ তথ্য আধাৰ পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ সৈতে সংযুক্ত হোৱাৰ পিছত একেজন ব্যক্তিৰ দ্বাৰা বিভিন্ন স্থানত একাধিক ভোটাৰ পৰিচয় পত্ৰ সৃষ্টি কৰাটো নিষিদ্ধ কৰা হ’ব। নির্বাচনী প্রক্রিয়াত এয়া এক বৃহৎ সংস্কাৰৰ পদক্ষেপ হ’ব৷


     আইন মন্ত্ৰালয়ে জাৰি কৰা এক অধিসূচনাত কোৱা হৈছে যে আধাৰ আৰু প্ৰথমবাৰৰ বাবে ভোটাৰ হিচাপে পঞ্জীয়নৰ বাবে এবছৰত চাৰিটা যোগ্যতাসম্পন্ন তাৰিখ প্ৰৱৰ্তন কৰা হ’ব, যাৰ অধীনত আবেদনকাৰীয়ে ভোটাৰ আইডিত সংশোধন কৰিব পাৰিব। লগতে Voter ID ৰ লগত আধাৰৰ লিংক কৰিব পাৰিব। সংশোধিত নিয়ম অনুসৰি একেটা সমষ্টিতে এজন পুৰুষ সেৱা ভোটাৰৰ পত্নীক ভোটাৰ হিচাপে পঞ্জীয়ন কৰাৰো অনুমতি দিয়া হৈছে। ভোটাৰ আইডিৰ বাবে কি কি নথি-পত্ৰৰ প্ৰয়োজন আধাৰ নম্বৰৰ সৈতে ভোটাৰ আইডি প্ৰমাণীকৰণৰ অনুমতি। ইয়াৰ লগতে ১১ খন ঐচ্ছিক নথিৰ ভিতৰত যিকোনো এখনৰ প্ৰতিলিপি দাখিল কৰি পৰিচয় প্ৰমাণ কৰা হ’ব।


    ইয়াৰ ভিতৰত আছে এম জি এনৰেগা জব কাৰ্ড, ফটোসহ বেংক পাছবুক, ড্ৰাইভিং লাইচেন্স, পেন কাৰ্ড, ভাৰতীয় পাছপ’ৰ্ট, স্বাস্থ্য বীমাৰ স্মাৰ্ট কাৰ্ড, পেঞ্চন নথি, চৰকাৰে প্ৰদান কৰা সেৱা পৰিচয় পত্ৰ, সাংসদ, বিধায়ক আৰু এম এল চিক প্ৰদান কৰা চৰকাৰী পৰিচয় পত্ৰ, আৰু মন্ত্ৰালয়ৰ সামাজিক ন্যায়।


    ইয়াৰ দ্বাৰা প্ৰদান কৰা একক পৰিচয় আইডি আধাৰৰ লগত লিংক কৰাৰ পিছত সকাহ বিষয়াগৰাকীয়ে কয় যে এবাৰ ভোটাৰ আইডি আধাৰৰ সৈতে সংযোগ হ’লে ঠিকনা আৰু অন্যান্য সবিশেষ আপডেট কৰাৰ প্ৰয়োজন নাথাকিব। পঞ্জীয়নৰ সময়ত আধাৰ সবিশেষ প্ৰদান কৰি সম্পূৰ্ণ তথ্য স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে আপডেট কৰা হ’ব। আনহাতে, যদি কোনোবাই ভোটাৰ আইডিৰ অপব্যৱহাৰ কৰে, তেন্তে তেওঁক জৰিমনা বিহা হ’ব পাৰে।


    পেন কাৰ্ড সংযোগ কৰাৰ বাবে ডাবল চাৰ্জ ৩০ জুনৰ পিছত যদি কোনোবাই পানক আধাৰৰ সৈতে সংযোগ কৰে তেন্তে তেওঁ দুগুণ জৰিমনা দিব লাগিব। বৰ্তমান আধাৰৰ সৈতে পানক সংযোগ কৰাৰ বাবে মাত্ৰ ৫০০ টকাহে লোৱা হৈছে। কিন্তু সেই ডাবল চাৰ্জৰ পিছত আৰোপ কৰা হ’ব আৰু তাৰ পিছত ২০২৩ চনৰ ৩১ মাৰ্চৰ পিছত আধাৰ লিংক নহ’লে পান নিষ্ক্ৰিয় কৰা হ’ব।

    First published: