• Home
  • »
  • News
  • »
  • technology
  • »
  • মঙ্গল গ্ৰহত নাছাৰ ৰভাৰে সূৰ্যৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এনে ঘটনা দেখিছে যি কেৱল পৃথিৱীত সংঘটিত হয়, জানো আহক

মঙ্গল গ্ৰহত নাছাৰ ৰভাৰে সূৰ্যৰ সৈতে সম্পৰ্কিত এনে ঘটনা দেখিছে যি কেৱল পৃথিৱীত সংঘটিত হয়, জানো আহক

নাছাৰ পাৰ্ছভেৰান্স ৰভাৰে মঙ্গলগ্ৰহৰ পৰা সূৰ্যৰ আভা পৰিলক্ষিত কৰিছে।

নাছাৰ পাৰ্ছভেৰান্স ৰভাৰে মঙ্গলগ্ৰহৰ পৰা সূৰ্যৰ আভা পৰিলক্ষিত কৰিছে।

নাছাৰ পাৰ্ছভেৰান্স ৰভাৰে মঙ্গলগ্ৰহৰ পৰা সূৰ্যৰ আভা পৰিলক্ষিত কৰিছে।

  • Share this:
সূৰ্যৰ আভা অথবা চান হেলো দৃশ্যমান হোৱাটো সচৰাচৰ হোৱা ঘটনা নহয়। বিজ্ঞানীসকলৰ মতে এনে দৃশ্য কেৱল পৃথিৱীতহে দেখা পোৱা যায়। কিন্তু কিছু অলপতে নাছাৰ পাৰ্ছভেৰান্স ৰভাৰ (Perseverance Rover)ৰ এখন ছবিয়ে বিজ্ঞানীসকলক তেওঁলোকৰ এই ধাৰণাটো পুনৰ বিবেচনা কৰিবলৈ বাধ্য কৰিছে। দৰাচলতে নাছাৰ পাৰ্ছভেৰান্স ৰভাৰে তোলা এখন ছবিত মঙ্গল গ্ৰহত সূৰ্যৰ আভা স্পষ্টভাৱে দেখা পোৱা গৈছে। এই ছবিখনে বিজ্ঞানীসকলক আচৰিত কৰি তুলিছে। বিজ্ঞানীসকলে বিশ্বাস কৰিছিল যে মঙ্গল গ্ৰহত এনে ধৰণৰ আভা দেখা দিয়াৰ সম্ভাৱনা নাই।

পৃথিৱীৰ বাহিৰত থকাটো আশ্চৰ্যকৰ কথাঃ-

দৰাচলতে, নাছাৰ পাৰ্ছভেৰান্স ৰভাৰে মঙ্গলগ্ৰহৰ পৰা সূৰ্যৰ আভা পৰিলক্ষিত কৰিছে। পূৰ্বতে এই পৰিঘটনাটো কেৱল পৃথিৱীতহে সম্ভৱ বুলি বিজ্ঞানীসকলে বিশ্বাস কৰিছিল। কিন্তু পাৰ্ছভেৰান্স ৰভাৰৰ ছবিত মঙ্গল গ্ৰহত সূৰ্যৰ আভা স্পষ্টভাৱে দেখা পোৱাৰ পাছত এতিয়া আন গ্ৰহবোৰতো সূৰ্যৰ আভা পৰিলক্ষিত হ'ব পাৰে বুলি বিজ্ঞানীসকলে ধাৰণা কৰিছে। এই ছবিখন দেখাৰ পাছত বিজ্ঞানীসকলৰ এটা পুৰণি বিশ্বাস নিশ্চিতভাৱে ভংগ হৈছে যদিও তেওঁলোক এই আৱিষ্কাৰৰ দ্বাৰা অতি উৎসাহিত হৈছে।

এই ছবিখন কেতিয়া তোলা হৈছিল–

নাছাৰ বিজ্ঞানীসকলে এই অনুষ্ঠানটো চাবলৈ দীৰ্ঘদিন ধৰি অপেক্ষা কৰি আছিল, কিন্তু মঙ্গল গ্ৰহৰ পৰিৱেশৰ জটিলতাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত তেওঁলোকেও আশা হেৰুৱাই পেলাইছিল। এই ৰভাৰটো পৰিচালনা কৰা নাছাৰ জেট প্ৰপালচন লেবৰেটৰী (জেপিএল)ৰ জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানীসকলে কয় যে, উক্ত ছবিখন বিগত বৰ্ষৰ শেষৰ ভাগত অৰ্থাৎ ১৫ ডিচেম্বৰত তোলা হৈছিল।



এই হেলো কেনেদৰে গঠন হয়?

পৃথিৱীত সূৰ্যৰ আভা তেতিয়া সৃষ্টি হয় যেতিয়া বায়ুমণ্ডলত সিঁচৰতি হৈ থকা ডাৱৰবোৰত সৰু স্ফটিক মিহলি হয় আৰু যাৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যোৱা সূৰ্যৰ পোহৰ প্ৰিজমৰ দৰে বিভিন্ন ৰঙত সিঁচৰতি হৈ যায়। এই হেলো-গঠনকাৰী স্ফটিকবোৰ বেছিভাগ চিৰাছ ডাৱৰত পোৱা যায়, যিবোৰ বায়ুমণ্ডলৰ ওখ অংশত পোৱা যায়।

এই হলবোৰ পৃথিৱীত কেনেদৰে তৈয়াৰ কৰা হয়

চান হেলোৰ আকাৰ ডাৱৰত থকা বৰফৰ স্ফটিকবোৰৰ গাঁথনিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। স্ফটিকৰ আকাৰৰ উপৰিও, ডাৱৰৰ ডাঠৰ নিজা ভূমিকাও থাকে যি এই আভাৰ আকৃতি নিৰ্ধাৰণত এক ভূমিকা পালন কৰে। বায়ুমণ্ডলত সিঁচৰতি হৈ থকা ডাৱৰবোৰত সৰু স্ফটিক মিহলি হৈ তাৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যোৱা সূৰ্যৰ পোহৰ প্ৰিজমৰ দৰে বিভিন্ন ৰঙত সিঁচৰতি হোৱাৰ পাছত হেলোত তৈয়াৰ হয়, ই সূৰ্যৰ পৰা ২২ ডিগ্ৰী দূৰত্বত দৃশ্যমান হয়।

বিজ্ঞানীসকল ভাবিবলৈ বাধ্য হৈছে-

এই ছবিখনৰ বিষয়ে কথা পাতি মহাকাশ বিজ্ঞান প্ৰতিষ্ঠানৰ গ্ৰহ বিজ্ঞানী মাৰ্ক লেমনে Space.com কয় যে যেতিয়া এই ছবিখন প্ৰথমবাৰৰ বাবে প্ৰকাশ পাইছিল তেতিয়া তেওঁৰ দলটো অতি আচৰিত হৈছিল। "যেতিয়া মই তেওঁক দেখিছিলো, মই ভাবিছিলো যে মই এটা ব্যাখ্যা বিচাৰি উলিওৱাত কঠিন সময় পাম কাৰণ সকলোবোৰ ভুল যেন লাগিছিল। এইটো এটা আভাৰ দৰে দেখা যায় যিটো মই ভাবিছিলো যদি এনে হয়, বুজাবলৈ যথেষ্ট কাম লাগিব।"
Published by:Sehnaz Begum
First published: