• Home
  • »
  • News
  • »
  • technology
  • »
  • NASAৰ মহাকাশযানে বিস্ফোৰণ কৰা উল্কাপিণ্ড মহাকাশত বিয়পিল ১০,০০০ কিলোমিটাৰলৈ

NASAৰ মহাকাশযানে বিস্ফোৰণ কৰা উল্কাপিণ্ড মহাকাশত বিয়পিল ১০,০০০ কিলোমিটাৰলৈ

জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানীসকলে চিলিৰ ৪.১ মিটাৰ দক্ষিণ এষ্ট্ৰোফিজিকেল ৰিচাৰ্ছ (এছইউআৰ) টেলিস্কোপৰ ব্যৱহাৰ কৰি গ্ৰহাণুটোৰ পৃষ্ঠৰ পৰা ধূলি আৰু ধ্বংসাৱশেষৰ বিশাল স্তূপৰ ছবি তুলিছিল।

জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানীসকলে চিলিৰ ৪.১ মিটাৰ দক্ষিণ এষ্ট্ৰোফিজিকেল ৰিচাৰ্ছ (এছইউআৰ) টেলিস্কোপৰ ব্যৱহাৰ কৰি গ্ৰহাণুটোৰ পৃষ্ঠৰ পৰা ধূলি আৰু ধ্বংসাৱশেষৰ বিশাল স্তূপৰ ছবি তুলিছিল।

জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানীসকলে চিলিৰ ৪.১ মিটাৰ দক্ষিণ এষ্ট্ৰোফিজিকেল ৰিচাৰ্ছ (এছইউআৰ) টেলিস্কোপৰ ব্যৱহাৰ কৰি গ্ৰহাণুটোৰ পৃষ্ঠৰ পৰা ধূলি আৰু ধ্বংসাৱশেষৰ বিশাল স্তূপৰ ছবি তুলিছিল।

  • Share this:
চিলিৰ এক টেলিস্কোপ(দূৰবীণ)ৰ দ্বাৰা তোলা এখন ছবিত দেখুওৱা হৈছে যে নাছাৰ 'ডাবল এষ্ট্ৰইড ৰিডাইৰেকশ্বন টেষ্ট' চমুকৈ ডাৰ্ট মহাকাশযানৰ সহায়ত ইচ্ছাকৃতভাৱে উল্কাপিণ্ডত (গ্ৰহাণুত) খুণ্ডা মৰাত ইয়াৰ ধ্বংসাৱশেষ দহ হাজাৰ কিলোমিটাৰ ব্যাসাৰ্ধলৈ বিয়পি পৰিছে। ডাৰ্ট মহাকাশযানখনে বিগত ২৬ ছেপ্টেম্বৰত ইচ্ছাকৃতভাৱে ডিমৰ্ফছ নামৰ এটা উল্কাপিণ্ডত খুণ্ডা মাৰিছিল। ডিমৰ্ফছ প্ৰকৃততে ডিডমোছ নামৰ এটা ক্ষুদ্ৰ গ্ৰহাণুৰ শিল আছিল যিটো প্ৰথম গ্ৰহ প্ৰতিৰক্ষা পৰীক্ষা আছিল য'ত মহাকাশযানৰ প্ৰভাৱে এটা গ্ৰহাণুৰ কক্ষপথ সলনি কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল।

ডাৰ্ট সংঘৰ্ষৰ দুদিনৰ পিছত, জ্যোতিৰ্বিজ্ঞানীসকলে চিলিৰ ৪.১ মিটাৰ দক্ষিণ এষ্ট্ৰোফিজিকেল ৰিচাৰ্ছ (এছইউআৰ) টেলিস্কোপৰ ব্যৱহাৰ কৰি গ্ৰহাণুটোৰ পৃষ্ঠৰ পৰা ধূলি আৰু ধ্বংসাৱশেষৰ বিশাল স্তূপৰ ছবি তুলিছিল।

নতুন ছবিবোৰত ধূমকেতুৰ নেজৰ দৰে সূৰ্যৰ বিকিৰণ চাপৰ দ্বাৰা ঠেলি দিয়া ধূলিৰ চিহ্ন দেখুওৱা হৈছে - ইজেক্টা - কেন্দ্ৰৰ পৰা দৃশ্যক্ষেত্ৰৰ সোঁ কাষলৈ বিস্তাৰিত।

ছবিবোৰ তোলাৰ সময়ত, পৃথিৱীৰ পৰা ডিডমোছৰ দূৰত্ব সংঘৰ্ষৰ সময়ৰ পৰা কমেও ১০,০০০ কিলোমিটাৰ দূৰত্ব হ'ব বুলি গৱেষকসকলে জনাইছে।

লৱেল অবজাৰ্ভেটৰীৰ টেডি কাৰেট্টাই কয়, "এইটো আশ্চৰ্যজনক যে সংঘৰ্ষৰ পিছৰ দিনবোৰত আমি গাঁথনি আৰু ইয়াৰ সীমাৰ এনে স্পষ্ট ছবি তুলিবলৈ সক্ষম হৈছিলো।"
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি