• Home
  • »
  • News
  • »
  • technology
  • »
  • সুখবৰ! এই জেট চুটৰ সহায়ত আপুনিও আইৰন মেনৰ দৰে উৰিব পাৰিব

সুখবৰ! এই জেট চুটৰ সহায়ত আপুনিও আইৰন মেনৰ দৰে উৰিব পাৰিব

পেৰামেডিকে যাতে গুৰুত্বৰভাৱে অসুস্থ ৰোগীসকলৰ ওচৰলৈ যাব পাৰে আৰু জৰুৰীকালীন বাহন অহাৰ আগতে তেওঁলোকক স্থিৰ কৰিব পাৰে সেইবাবে কোম্পানীটোৱে ব্ৰিটিছ এয়াৰ এম্বুলেন্স সেৱাৰ সৈতে অংশীদাৰীত্ব কৰি আছে।

পেৰামেডিকে যাতে গুৰুত্বৰভাৱে অসুস্থ ৰোগীসকলৰ ওচৰলৈ যাব পাৰে আৰু জৰুৰীকালীন বাহন অহাৰ আগতে তেওঁলোকক স্থিৰ কৰিব পাৰে সেইবাবে কোম্পানীটোৱে ব্ৰিটিছ এয়াৰ এম্বুলেন্স সেৱাৰ সৈতে অংশীদাৰীত্ব কৰি আছে।

পেৰামেডিকে যাতে গুৰুত্বৰভাৱে অসুস্থ ৰোগীসকলৰ ওচৰলৈ যাব পাৰে আৰু জৰুৰীকালীন বাহন অহাৰ আগতে তেওঁলোকক স্থিৰ কৰিব পাৰে সেইবাবে কোম্পানীটোৱে ব্ৰিটিছ এয়াৰ এম্বুলেন্স সেৱাৰ সৈতে অংশীদাৰীত্ব কৰি আছে।

  • Share this:
আয়ৰন মেনৰ অনুৰাগীসকলৰ বাবে সুখবৰ। কাৰণ এতিয়া উপলব্ধ হৈছে আয়ৰন মেন ষ্টাইল জেটপেক। এই জেটপেকৰ মূল্য হৈছে ৪ লাখ ইউএছ ডলাৰত অৰ্থাৎ ভাৰতীয় হিচাবত ৩,২৫,২৭,০২৪ টকা।

জানিব পৰা মতে বিগত সপ্তাহত গ্ৰেভিটি নামৰ ইউনাইটেড কিংদমৰ এক মানৱ উৰণ ষ্টাৰ্ট-আপে চিকাগোত অনুষ্ঠিত এক বাণিজ্য অনুষ্ঠানত ইয়াৰ শেহতীয়া চুটযোৰ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। গেছ টাৰ্বাইন ইঞ্জিনৰ দ্বাৰা পৰিচালিত এই চুটযোৰৰ প্ৰতিষ্ঠাপক ৰিচাৰ্ড ব্ৰাউনিঙে গ্ৰেভিটি চুটযোৰ পিন্ধি ১০–১৫ ফুট বতাহত উৰিছিল।

ব্ৰাউনিঙে উল্লেখ কৰে যে কোম্পানীটোৰ ব্যৱসায়িক আৰ্হি এতিয়াও মুখ্যতঃ কৰ্পোৰেট আৰু সামৰিক প্ৰদৰ্শনৰ ওপৰত আধাৰিত। কোম্পানীৰ এটা বিমান কেন্দ্ৰত কেইঘণ্টামানৰ বাবে এই চুট পৰীক্ষা কৰিবলৈ প্ৰায় ৩,০০০ ডলাৰ ব্যয় হয়। তথাপিও, ষ্টাৰ্ট-আপটোৱে ভেঞ্চাৰ কেপিটেল পৃথিৱীৰ কিছুমান হেভি হিটাৰৰ পৰা পুঁজি সংগ্ৰহ কৰিছে আৰু জৰুৰীকালীন প্ৰতিক্ৰিয়াকাৰী আৰু বিশেষ সামৰিক গোটৰ সৈতে অংশীদাৰী ত্বৰান্বিত কৰি আছে। ব্ৰাউনিঙে কয়, "আপুনি ভৱিষ্যতে এনেদৰে ভ্ৰমণ কৰা মানুহক বিশ্বাস কৰক," তেওঁ লগতে কয়, "আমি যি কৰিছো তাৰ পৰা আপুনি প্ৰায় চাই-ফাই প্ৰকাৰৰ অনুপ্ৰেৰণা ল'ব পাৰে।"

যদিও জেটপেকৰ সৈতে উৰাৰ সপোন "দ্যা জেটছন"ৰ দৰে পুৰণি, প্ৰযুক্তিটো ফিটত বিকশিত কৰা হৈছে আৰু বিগত শতিকাত আৰম্ভ কৰা হৈছিল। গ্ৰেভিটি আৰু জেটপেক এভিয়েচনৰ দৰে মুষ্টিমেয় কেইটামান কোম্পানীয়েহে বজাৰত এই সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰি আছে। জেটপেক এভিয়েচনে ইয়াৰ ৱেবছাইটত মূল্য প্ৰকাশ কৰা নাই যদিও ইয়াত দক্ষিণ কেলিফৰ্ণিয়াত দুদিনীয়া প্ৰশিক্ষণ কাৰ্যসূচীৰ মূল্য প্ৰায় ৫,০০০ ডলাৰ বুলি উল্লেখ আছে।

এইটো অস্পষ্ট যে এনে ধৰণৰ প্ৰযুক্তিয়ে যদি ব্যাপক আকৰ্ষণ লাভ তেন্তে ই কেনে নিয়ন্ত্ৰক বাধাৰ সন্মুখীন হ'ব পাৰে। কিছুমান বিশেষজ্ঞই কয় যে উদাহৰণস্বৰূপে ডেলিভাৰী ড্ৰোন কেতিয়াও লজিষ্টিক নেটৱৰ্কৰ এক ডাঙৰ অংশ হ'ব নোৱাৰিব পাৰে কিয়নো তেওঁলোকৰ ব্যৱহাৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰা নিয়মাৱলী জটিল আৰু লগতে আকাশৰ চাৰিওফালে বহুতো গুঞ্জন হোৱাৰ সম্ভাৱ্য বিপদ।

গ্ৰেভিটি কোম্পানীয়ে কয় যে এই চুট কোনো বিমান পৰিবহন শ্ৰেণীত নপৰে, সেয়েহে অনুমতিৰ প্ৰয়োজন নাই, কিন্তু ই নিয়ন্ত্ৰকৰ সৈতে ঘনিষ্ঠভাৱে কাম কৰে। ইয়াৰ ৱেবছাইটত, জেট পেক এভিয়েচনে কয় যে ইয়াৰ সকলো উৰণ আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বিমান ফেডাৰেল এভিয়েচন এডমিনিষ্ট্ৰেচনৰ দ্বাৰা অনুমোদিত।

২০১৭ চনত, ব্ৰাউনিঙে লণ্ডনৰ ওচৰত গ্ৰেভিটি আৰম্ভ কৰিছিল আৰু চীনা ইণ্টাৰনেট কোম্পানী বাইডুৰ লগতে টেছলা আৰু স্কাইপত প্ৰাৰম্ভিক বিনিয়োগৰ বাবে জনাজাত ভেঞ্চাৰ কেপিটালিষ্ট এডাম আৰু টিম ড্ৰেপাৰৰ পৰা ৬৫০০০০ ডলাৰ লাভ কৰিছিল। তেতিয়াৰ পৰা, গ্ৰেভিটিয়ে ইয়াৰ জেটপেক ডিজাইনৰ সৈতে টিংকাৰ কৰিছে, ইয়াৰ 3D প্ৰিণ্টেড জেট চুটৰ প্ৰায় ১,০০০ প্ৰস্তুত কৰিছে।

কোম্পানীটোৱে জনোৱা অনুসৰি, চুটযোৰ পাঁচটা গেছ টাৰ্বাইন জেট ইঞ্জিনৰ দ্বাৰা চালিত যি প্ৰায় ১,০০০ অশ্বশক্তি উৎপন্ন কৰে। ইয়াৰ ওজন প্ৰায় ৭৫ পাউণ্ড আৰু ইয়াত ইন্ধন আছে। চুটযোৰ জেট ইন্ধন, ডিজেল বা কেৰাচিনত চলিব পাৰে। ব্যৱহাৰকাৰীসকলে তেওঁলোকৰ বাহু লৰচৰ কৰি জেটপেকটো নিৰ্দেশনা দিব পাৰে যেন তেওঁলোকে এখন টেবুলত হেলান দি আছে। ইয়াৰ প্ৰতি ঘণ্টাত শীৰ্ষ গতি ৮০ মাইল আৰু কাৰিকৰীভাৱে ১২,০০০ ফুট উচ্চতাত উপনীত হ'বলৈ সক্ষম। কোম্পানীটোৱে অৱশ্যে উল্লেখ কৰিছে যে সুৰক্ষাৰ উদ্দেশ্যে জেটপেকটো নিম্ন উচ্চতাত পৰীক্ষা কৰা হৈছে।

পেৰামেডিকে যাতে গুৰুত্বৰভাৱে অসুস্থ ৰোগীসকলৰ ওচৰলৈ যাব পাৰে আৰু জৰুৰীকালীন বাহন অহাৰ আগতে তেওঁলোকক স্থিৰ কৰিব পাৰে সেইবাবে কোম্পানীটোৱে ব্ৰিটিছ এয়াৰ এম্বুলেন্স সেৱাৰ সৈতে অংশীদাৰীত্ব কৰি আছে। সাতটা বিশেষ সামৰিক গোটে যুদ্ধক্ষেত্ৰৰ পৰিস্থিতিত যুঁজাৰুসকলক সহায় কৰিবলৈ জেটপেকটো কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে, যেনে প্ৰতিদ্বন্দীক বাহিৰ লৈ যোৱা বা জাহাজত উঠা আদিৰ বিষয়ে তেওঁলোকে অন্বেষণ কৰি আছে।

কোম্পানীটোৱে জেট চুটৰ এটা বৈদ্যুতিক সংস্কৰণ ডিজাইন কৰিছে, যিটো ই-মাৰ্ট এমাজনৰ প্ৰতিষ্ঠাপক জেফ বেজোছৰ বাবে প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। ব্ৰাউনিঙে কয় যে, ইয়াক শক্তি প্ৰদান কৰাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় বেটাৰীবোৰ অত্যাধিক গধুৰ আৰু সেই সংস্কৰণটো উৰিবলৈ কঠিন কৰি তোলে।

টকা উপাৰ্জন কৰিবলৈ, কোম্পানীটোৱে সমগ্ৰ বিশ্বৰ অনুষ্ঠানবোৰত চুটটো প্ৰদৰ্শন কৰে, যাৰ ভিতৰত আছে বেজোছৰ দ্বাৰা আয়োজিত মংগল সন্মিলন আৰু জাপানত বেছবল ঋতু আৰম্ভ কৰা আদি। এই বছৰ, ব্ৰাউনিঙে কৈছিল যে গ্ৰেভিটিৰ প্ৰায় ৫ ডলাৰ নিযুত ৰাজহ থাকিব, যাৰ প্ৰায় ৫,০০,০০০ ডলাৰ লাভ হ'ব।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি